Bolvadin

Bolvadin; Afyonkarahisar’a bağlı bir ilçedir. Bolvadin ilçesi; Afyonkarahisar il merkezine 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Bolvadin ilçesi Heybeli Kaplıcaları ve Eber Gölü ile dikkat çekmektedir.

Bolvadin Gezilecek Yerler

Bolvadin’de mutlaka kaymağın tadına bakmalısınız. Afyonkarahisar’ın en güzel kaymağını bu ilçede bulabilirsiniz. Bolvadin ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Bolvadin Müzesi: Bolvadin ilçe merkezinde yer almaktadır. 1987 yılında beri belediye müzesi olarak hizmet vermektedir. Karma bir müze olan Bolvadin Müzesinde;

Eski Tunç Çağı, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemine ait çeşitli tarihi eserler ve etnoğrafik eserler sergilenmektedir. Ayrıca Bolvadin yöresine özgü haşhaş üretimi ile ilgili eserler ve kamıştan yapılan hasır işçiliği gibi etnoğrafik eserler de sergilenmektedir.

Heybeli Termal Turizm Merkezi: Bolvadin ilçe merkezine 37 km uzaklıkta yer almaktadır. Heybeli Kaplıcaları eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Roma Döneminde kullanılan kaplıca; o dönemde kızılkilise ya da kızılkirse olarak adlandırılmıştır.

Heybeli Kaplıcasının Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Döneminde de kullanıldığı yazılı kaynaklarda belirtilmektedir. Uzun yıllardan beri şifa kaynağı olan Heybeli Kaplıca suları 46-52 derece arasında sıcaklığa sahiptir.

Kaplıca suları; romatizmalı hastalıklara, deri hastalıklarına, iç salgı sistemi hastalığına, sindirim sistemi hastalığına, metabolizma rahatsızlıklarına, sinir sistemi hastalıklarına, kemik ve kireçlenme gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

Kaplıca çevresinde Bolvadin Belediyesi tarafından işletilen bir tesis bulunmaktadır. Ayrıca umumi havuz, açık ve kapalı termal havuz ve konaklama imkanı bulunmaktadır.

Kırkgözler Köprüsü: Bolvadin ilçe merkezinde Elber Gölüne akan Akarçay üzerinde yer almaktadır. Kırkgözler Köprüsü kuzey ve güney olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

Kuzey bölümü; Bizans İmparatoru I. Manuel Kommen tarafından yapılmıştır. Güney bölümü ise Kanuni Sultan Süleyman zamanında Mimar Sinan tarafından onarılarak 64 göze kadar uzatılmış ve buraya kitabe ile namazgah eklenmiştir.

Günümüze sağlam olarak ulaşan Kırkgözler Köprüsü görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Eber Gölü: Bolvadin ilçe merkezine 8 km uzaklıkta Eber Köyünden göle ulaşabilirsiniz. Ülkemizin 12. Büyük gölüdür. En derin yeri 12 metre olan bir çöküntü gölüdür. Akar Çay ve Sultan Dağlarından gelen kaynak suları ile beslenen göl dört mevsim su seviyesini korur.

büyük bir göl olan Eber Gölünün bazı kısımlarında bulunan kamışlardan dolayı, büyük kısmı çayırmış gibi bir görüntü vermektedir. Göl üzerinde bulunan kamış köklerinin topraktan ayrılması sonucu rüzgarın etkisiyle üzerine toprak birikir ve bu kamış kökleri yüzen adacık olur.

Hatta bazı odacıklar o kadar büyük ki avcılar ve balıkçılar bu adacıklara barınarak kurmaktadır. İçinde çok sayıda farklı türde balık bulunan gölün üstünde ise 200 üzerinde kuş türü barınmaktadır.

Muhteşem bir güzelliğe sahip Eber Gölü gün geçtikçe kirlenmekte ve bu güzelliğini kaybetmektedir. Umulur ki en kısa sürede önlem alınır ve bu doğal güzelliğin yok edilmesine engel olunur.

Göz at ;

 1. Bolvadin Gezilecek Yerler
 2. Bolvadin Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Bolvadin Müzesi
 4. Afyon’da Gezilecek 10 Yer
 5. Afyonkarahisar Gezilecek Yerler
 6. Afyonkarahisar Gece Hayatı
 7. Afyonkarahisar Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 8. Ege’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 9. Afyonkarahisar Otelleri ve Afyonkarahisar Otel Fiyatları
 10. Afyon Termal Oteller ve Afyon Termal Otel Fiyatları
 11. Ege Bölgesi Şehir Otelleri ve Ege Bölgesi Şehir Otel Fiyatları
 12. Afyon Çiftlik Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
Bolvadin Çarşı
Bolvadin Hangi Şehirde
Bolvadin Haritası
Bolvadin Horon Parkı
Bolvadin Nasıl Gidilir
Bolvadin Nerede
Bolvadin

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here