Brazzaville Gezi Rehberi
Brazzaville Gezi Rehberi

Brazzaville, Afrika’nın Orta bölümünde yer alan Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti ve yaklaşık 1,4 milyon nüfusu ile ülkenin en büyük şehridir. Kongo Nehri ve yağmur ormanları arasında yer alan Brazzaville etkileyici doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Kongo Cumhuriyetinin en turistik şehri olan Brazzaville kentinde gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Biz de bugünkü yazımızda burada yer alan 10 güzide yeri sizinle paylaşmak isteriz. Yolunuz buraya düşerse bu yerleri mutlaka ziyaret edin.

Nabemba Kulesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Brazzaville’da yer alan Nabemba Kulesi, 1983-1986 yılları arasında inşa edilen ülkenin en yüksek binasıdır. Aynı zamanda şehrin önemli simgelerinden biridir. Bir Fransız şirket tarafında yapılan bu kule, Ülkenin en yüksek dağı olan Nabemba’nın ismini almıştır. Kulenin içinde birçok devlet kurumu ve uluslararası şirket ofisi bulunmaktadır. 106 metre yüksekliğindeki bu kulede 30 kat bulunmaktadır. Şehrin her tarafında rahatlıkla görülen bu kule mutlaka ziyaret edilmelidir. Hatta üst katlara çıkıp şehrin harika görüntüsünü izleyebilirsiniz.

Plateau Ville Pazarı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Brazzaville’da yer alan Plateau Vile Pazarı, Şehrin alışveriş yapılacak en renklş ve en popüler yeridir. Burada Oyuncak, Maske, kıyafet, deri ürünler, Takı seramik, Heykel ürünleri ve çiçek satın alabileceğiniz muazzam bir yerdir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın bu pazarda kendinize ve sevdiklerinize hediyelik eşya alın.

Aziz Anne Bazilikası

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Brazzaville’da yer alan Aziz Anne Bazilikası, 1949 yıllında Fransız bir mimar tarafında inşa edilmiştir. İlginç mimarisiyle her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Dış mimarisi kadar iç mimarisi de oldukça dikkat çekmektedir. Ülkede en çok ziyaret edilen yapıların başında gelmektedir. Sizin de yolunuz düşerse uzun zaman ayırıp bu yapıyı yakında incelemenizi tavsiye ederim.

Sacre Coeur Katedrali

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Brazzaville’da yer alan Sacre Coeur Katedrali, 1892 yıllında Aziz Augouard’ın emri ile inşa edilmiştir. 1894 yılında ise kutsanmıştır. Bu yapı, şehrin en muazzam ve renkli yapısıdır. Dini öneme sahip bu yapıyı mutlaka ziyaret edin. Oldukça otoantik bir yapıya sahiptir. Bu yapı, kiremit, taş ve tahta kullanılarak inşa edilmiştir. Fransız mimarisi ile inşa edilen bu yapı yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Sizin de yolunuz düşerse bu yapıyı ziyaret edin derim.

Livingstone Şelaleleri

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Brazzaville’nin yakınlarında yer alan Livingstone Şelaleleri, Görkemli ve etkileyici görüntüsüyle fotoğraf meraklıları için harika kareler yakalayacağı bir yerdir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip bu harika manzara karşısında huzur bulabilirsiniz. Yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilen bu şelaleler, oldukça hoş bir yerde bulunur.

Kongo Nehri Rapidleri

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Brazzaville’nin 2 km kuzeydoğusunda yer alan Kongo Nehri Rapidleri, heyecanlı ve adrenalin dakikaların yaşayacağı bir alandır. Bu alanı anlatmadan önce Rapid sözcüğü ne demek olduğunu kısaca açıklamak istiyorum. Rapid; Nehir yatağı içindeki kaya gibi doğal engellerin suyun akışını hızlandırdığı noktalara verilen isimdir. Kongo Nehri Rapidleri bölgesinde rafting ve diğer su sporları için harika bir yerdir. Bu nedenle sevdiklerinizle birlikte güzel vakit geçirmek için buraya gelip bu sporlardan birini denemelisiniz.

Marien Ngouabi Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Brazzaville’de yer alan Marien Ngouabi Müzesi, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Öncellikle müze binasının tarihini kısaca anlatmak istiyorum. Bunun için Marien Ngouabi kimdir oradan başlasak konu daha iyi anlaşılır. Marien Ngouabi; 1969-1977 yılları arasında Ülkenin cumhurbaşkanlığını yapmış bir askerdir. Bu siyaset adamı halk tarafında çok seviliyordu. Ülke adına üniversite gibi birçok yatırım yaptı. Diğer liderlerin aksine sarayda yaşamadı. 1944 yıllında inşa edilen kendisine ait müstakil bir evde yaşadı. 17 Mart 1977 tarihinde bir suikast sonucu öldürüldü. Öldükten sonra yaşadığı evi müzeye çevirdiler. Günümüzde müze olarak hizmet veren bu evde birçok sanatsal galeri, lidere ait şahsi eşyalar ve ülke tarihi ile ilgili eserler bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı

Fransız koloni dönemi mimarisinin en göz alıcı örneklerinden biri olan ve 1901 yılında inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı,mutlaka ziyarete edilmesi gereken yapılardan biridir. Dönemine göre oldukça estetik bir mimari ile inşa edilmiştir. Fransız Koloni dönemin en önemli yapılarından biridir. Nelson Mandela Meydanında yer alan bu yapı, büyük bir park içinde konumlanmıştır. Sarayın içinde muazzam bölümler bulunur. Büyük bir keyifle bu sarayı gezip tozabilirsiniz.

Lesio Louna Gorilla Rezervi

Başkent Brazavil şehrinin 140 kilometre kuzeyinde yer alan Lesio Louna Gorilla Rezervi, 440 bin kilometrekarelik bir alanda 28 Aralık 1993 tarihinde ziyarette açılan bir doğa koruma alanıdır. Burada genellikle yetim ve hasta gorillere bakmak için kurulan bir koruma parkıdır. Buraya günübirlik düzenlenen turlara katılıp gidebilirsiniz. Tüm gününüzü bu parka ayırıp harika bir gezi yapmış olursunuz. Burada yaşadıklarınızı ölümsüzleştirmeyi de ihmal etmeyin.

10  Pierre Savorgnan de Brazza Anıttı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Brazzaville’de yer alan Pierre Savorgnan de Brazza Anıttı, Ülkenin en önemli anıtlarından biridir. Fransız kaşif ve Koloni Valisi olan Pierre Savorgnan de Brazza adına inşa edilmiştir. Şehrin kalkınmasından önemli rol oynayan bu kaşif için önemli bir yer olmuştur. Plateau Caddesi üzerinde yer alan bu anıt, kesinlikle görülmeye değerdir. Anıtın bulunduğu alan oldukça yeşillikler içerisinde olan bir bölgedir. 2006 yıllında Pierre Savorgnan de Brazza’nın mezarı da buraya getirilmiştir. Yolunuz düşerse bu anıtı mutlaka ziyaret edin.

Göz at ;

  1. Brazzaville Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Kongo Nerede?
  3. Kongo Cumhuriyetinde Gezilecek 10 Yer
  4. Kongo Cumhuriyetinin Başkenti Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Kongo Cumhuriyeti Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here