Brüksel Hakkında Bilgi
Brüksel Hakkında Bilgi

Brüksel, Avrupa’nın batısındaki bir ülke olan Belçika’nın başkentidir. Aynı zamanda Belçika’nın bir bölgesi olarak geçmektedir. “Brüksel’in başkenti” bölgesinde bir milyondan fazla insan yaşamaktadır. Brüksel şehri, bölgenin sadece şehir merkezidir. Neredeyse yaklaşık olarak 180.000 kişi yaşamaktadır.

Brüksel ayrı bir bölgedir, ancak Belçika‘nın Flanders bölgesinin Brüksel’de kendi Hükümeti ve Parlamentosu vardır. Brüksel aynı zamanda Avrupa Birliği’nin en önemli merkezidir. Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu gibi, bir tür Avrupa Birliği Hükümetidir.

Brüksel’de birçok önemli bina ve Anıt bulunmaktadır. Atomium, demir atomuna benzeyen devasa bir bina. “Manneken Pis” Heykeli ise işeyen bir çocuğu tasvir edilmektedir.

Brüksel kentinin iki resmi dili vardır: Fransızca ve Hollandaca. Bu nedenle, Sokak Tabelalarında bu iki resmi dilde adlandırılmaktadır.

Brüksel Hakkında Bilgi
Brüksel Hakkında Bilgi

200 yıl önce Brüksel’de Hollandaca konuşuluyordu. Ama zengin insanlar daha iyi ve daha iyi olduğunu düşündükleri Fransızca konuşmayı tercih ettiler. Yavaş yavaş Brüksel, insanların çoğunlukla Fransızca konuştuğu bir şehir haline geldi.

Hollandaca sadece birkaç Aile için ilk dildir, yani her on kişiden biri için. Fransızca’nın yanı sıra başka birçok dil de duyulabilir: Brüksel’de, örneğin Fas veya Türkiye’den kendi dillerini getiren birçok göçmen yaşamaktadır. Onların çocukları ve torunları da bu ülkelerin dillerini sık sık konuşmaktadırlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here