Buldan

Buldan Denizli’ye bağlı bir ilçedir. Buldan ilçesi Denizli il merkezine 42 km uzaklıkta yer almaktadır.

Buldan Gezilecek Yerler

Denizli ilinin en gelişmiş ilçesi olan Buldan gelişmişliğini içinde bulunan tekstil fabrikalarına borçludur. Buldan ilçesinde gezilecek tarihi ve doğal güzelliğe sahip yerler bulunmaktadır.

Göz at ;

 1. Buldan Gezilecek Yerler
 2. Buldan Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Denizli Gezilecek Yerler
 4. Denizli’de Gezilecek 10 Yer
 5. Denizli Gece Hayatı
 6. Denizli Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 7. Denizli Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 8. Denizli Termal Oteller ve Denizli Termal Otel Fiyatları
 9. Denizli Otelleri ve Denizli Otel Fiyatları
 10. Ege Bölgesi Şehir Otelleri ve Ege Bölgesi Şehir Otel Fiyatları
 11. Denizli Kayak Merkezi
 12. Ege’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 13. Pamukkale Denizli
 14. Pamukkale Travertenleri
 15. Pamukkale Gece Hayatı
 16. Pamukkale Otelleri ve Pamukkale Otel Fiyatları

Tripolis Antik Kenti: Buldan ilçe merkezine 16 km uzaklıkta Yeni Kasabası ile Menderes Nehri arasında bir yamaç üzeri kurulmuştur. Lidya kentlerinden biri olan Tripolis Antik Kenti Attaloslar tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir.

Bu antik kent daha sonraki zamanlarda Roma ve Bizans İmparatorluğu zamanında da kullanılmıştır. Her iki devletten tarihi yapılar bulunan antik kentte en önemli yapılar kenti askeri üs olarak kullanan Roma Döneminden kalmıştır. Günümüzde Triplois Antik Kentinde yer alan tarihi kalıntılar şunlardır:

Kale ve Surlar: Tripolis Antik Kenti Bzians Döneminde çevreden gelen saldırılara karşı kenti korumak amacıyla surlar ile çevrilmiştir. Surlar burçlar ve gözetleme kuleleri ile desteklenmiştir. Kale görünümüne ship bu surlar kısmen de olsa günümüze ulaşmış ve antik kentin sınırlarını belirlemiştir.

Tiyatro: Roma Döneminden kalam bir yapıttır. Roma mimarisi ile yapılan tiyatro üç bölümden oluşmaktadır. 8 bin kişilik olarak inşa edilen tiyatronun oturma bölümleri günümüze ulamıştır. Tiyatronun sahne kısmı ve sahne ise günümüze harap olarak ulaşmıştır.

Hamam: Antik tiyatronun 200 metre uzaklığında yer almaktadır. Sur duvarının dışında yer alan hamam Roma Dönemine aittir. Roma mimarisine uygun olarak inşa edilen hamam antik kentte görülmesi gereken yapılardandır.

Nekropol: Kentin kutsal alanı olan nekropol  kentin doğu ve güney yamaçlarında yer almaktadır. Nekropol alanında kaya mezarları ve lahit mezarlar bulunmaktadır. Tripolis Antik Kenti günümüze ulaşan tarihi zenginliğe sahip yapıları ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Buldan Tripolis Antik Kenti

Süleymanlı Yaylası ve Yayla Gölü: Süleymanlı Yaylası Buldan ilçe merkezine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Geniş bir düzlük alanda yer alan Süleymanlı Yaylası içinde tamamı sazlıklar ile kaplı bir göl yer almaktadır.

Çevresi karaçam ormanları ile kaplı olan Yayla Gölü göçmen kuşların uğrak yeridir. Yayla Gölü içinde bulunan çeşitli kuş türleri ile doğa harikası bir güzellik oluşturmaktadır. Gölün hemen yanında otel ve restoran bulunmaktadır. Bu restoranda oturup gölün manzarasına karşı yemek yiyebilirsiniz.

Ayrıca yayla bölgesinde ise çeşme ve piknik ocakları bulunmaktadır. Süleymanlı Yaylasında piknik yapabilir ya da burada kamp kurabilirsiniz. Temiz havası ve güzel manzarası ile sürekli ziyaretçi alan Süleymanlı Yaylasını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Buldan Süleymanlı Yaylası ve Yayla Gölü

Yenice Kaplıcaları: Buldan ilçe merkezine 16 km uzaklıkta yer alan Yenice Kasabasında bulunmaktadır. Yenice Kaplıca suları 44 derecede sıcaklığa sahiptir.

Hidrokarbonat, sülfat, sodyum ve kalsiyum iyonları gibi birleşimleri içinde barındıran Yenice Kaplıca suları çok sayıda hastalığa şifa olmaktadır. Yenice Kaplıca suları deri hastalıkları, romatizmalı hastalıklar ve kalp damar sertliğine iyi gelmektedir.

Şifalı bir tatil yapmak için Yenice Kaplıcalarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca Buldan ilçe merkezine 1 km uzaklıkta yer alan yeşillikler ile kaplı bir piknik alanı olan Kestane Deresini de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Buldan Evleri
Buldan Haritası
Buldan Nasıl Gidilir
Buldan Nerede
Buldan

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here