Kastamonu Çatak Kanyonu Seyir Terası Nerede, Nasıl Gidilir?

Kastamonu ili, Azdavay ilçe sınırında bulunan Çatak Kanyonu, Küre Dağları Milli Parkı içerisinde yer almaktadır.

Kastamonu Çatak Kanyonu

Çatak Köprüsünün 2 km aşağısında başlayan kanyon Tüsköy’e kadar kesintisiz devam etmektedir. Tüsköy’den ise İnönü bölgesine kadar kesintisiz devam etmektedir. Kanyon içinde yer alan 7 km bir yol yüzerek ya da bot il geçilmektedir. Dünyanın 4. Büyük kanyonu olma özelliğine sahip çatak Kanyonu içinde birçok tabiat harikasını saklamaktadır. Dilerseniz kanyon içinde güzel bir doğa yürüyüşü yapabilir ya da 900 metre yükseklikte bulunan gözetleme noktasından kilometrelerce uzunluğa sahip olan kanyonu izleyebilirsiniz.

Azdavay Çatak Kanyonu Cam Seyir Terası

Kastamonu ilinin Azdavay ilçesine bağlı Karakuşlu Köyü sınırlarında bulunur. 450 metre yükseklikte bulunan bu terasta  yaklaşık kanyonun 7 km ötesini izleyebilirsiniz. Boyu 15 eni 10 metre olan bu teras daha hizmete açılmamıştır. Yapım aşamasında olup yapımı devam edilmektedir. Bu cam teras tamamlandığında birçok yönüyle ilklere imza atacaktır.

Çatak Kanyonu Nerede?

Çatak Kanyonu, Kastamonu’nun Azdavay ilçe merkezine bağlı Karakuşlu Köyünde bulunur. Kastamonu il merkezine yaklaşık 80 km , Azdavay ilçe merkezine ise yaklaşık 7 km uzaklıkta bulunur.

Çatak Kanyonu Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için ilk başta Azdavay ilçe merkezine ulaşmak gerekir. Azdavay ilçesi Kastamonu il merkezine 103 km uzaklıkta yer almaktadır. Şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşabilirsiniz. İlçe merkezinde kiralık bir araçla veya buraya giden dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kanyon ilçe merkezine yaklaşık 7 km uzaklıkta bulunur.  6 km’si araç ile 1 km’lik kısım ise yürüyerek ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz