Çekerek

Çekerek, Yozgat ilimize bağlı 14 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 90 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Çekerek Gezilecek Yerler

Yozgat’ın İlçeleri

Çekerek ilçesi eskiden Hacıköy adı altında bir köy iken daha sonra Tokat ilimizin Zile ilçesine bağlandı. Daha sonra sırasıyla Kadışehri ve Sorgun ilçelerine bağlandı.

1944 yıllında Hacıköy’e Çekerek Irmağın ismini vererek burayı ilçe statüsüne kavuşturulmuştur. İlçeye bağlı 4 belde 40 köy bulunur. ilçe 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 20.680’dır.

Göz at ;

 1. Çekerek Gezilecek Yerler
 2. Çekerek Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Yozgat Gezilecek Yerler
 4. Yozgat’da Gezilecek 10 Yer
 5. Yozgat’ın İlçeleri
 6. Yozgat Gece Hayatı
 7. Yozgat Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 8. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 9. Yozgat Otelleri ve Yozgat Otel Fiyatları
 10. Yozgat Çamlığı Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir
 11. Büyüknefes( Tavium Antik kenti)
Çekerek-Yozgat

Çekerek Gezi Rehberi

Çekerek Şehitler Anıtı: Bu şehitler anıtı ilçemizin Cumhuriyet meydanında bulunur. bu şehitler anıtı Kurtuluş savaşı yıllarında eşkıyalar tarafında ve köy imamın Osman Yılmaz’ın Yada diğer ismi ile Kör Hocanın işbirliği ile burada birçok subayımızı şehit etmişlerdir.

Bu şehitlerimin anısına yapılmıştır. Bu anıt 1989 yıllında Kültür Turizm Bakanlığı tarafında koruma altına almıştır.

Çekerek Şehitler Anıtı
Çekerek Şehitler Anıtı

Kızlar Kayası: İlçeye 4 km uzaklıkta bulunan bu kaya gizemini tarih boyunca korumayı başarmıştır. Çekerek Irmağın Kenarında Yüksek bir kayanın üzerinde bulunur. bu kayanın Cenevizler döneminde kaldığı söyleniliyor. Çok sivri bir kayanın üzerinde ve toprak altına 200 merdivenle inilir. Bu kaya ile ilgili iki farklı rivayet bulunur.

1.Rivayet: Rumlar savaş nedeniyle gelip bu kayanın tepesine yerleşmişlerdir. Rum beyini hasta bir kızı varmış bu kızı inip çıkmaktan zorlanıyormuş. Bunun için burada merdivenlerle ırmağa gidip gelmek için burayı inşa etmişlerdir.

2.Rivayet: Burada yaşayan Bir keşişin bir tane çok güzel bir kızı varmış. Bu kızına şehirde iki genç âşık olmuş. Ama nasıl aşk kara sevdaya tutulmuşlar. Bunu gören keşiş kızını ikisine de vermek istememiş. Bundan kurtulmak için gençleri yanına çağırmış. Ama ayrı ayrı birbirlerinden haberleri yokmuş. Birine sen şu kayadan ırmağa yol yapacaksın. Diğerine de sende ırmak üzerinde bir köprü inşa edeceksin.

Köprüyü yapanın yanına gider kızımı diğer gence verdim diye kandırmış. Genç köprüyü bitirmek üzereymiş kafasını taşlara vurarak can vermiş. Diğer gencin yanına gitmiş. Kızımı diğer gence verdim diye kandırmış. Bu gençte kayada kendini atlayarak öldürmüş. O günden beri bu hikâyeler yöre halkı tarafında anlatılıp durur. Bu kaya karşında Belediye tarafında yapılan Şato” isimli; meşhur piknik ve kültür parkı var. Hem burayı ziyaret edip hem de pikniğinizi yapabilirsiniz.

Şato
Kızlar Kayası Çekerek Yozgat

12 YORUMLAR

 1. 1 Çekerek süreyya bey barajı. Kafes alabalikciligi tesisleri olan büyük bir baraj ve gezilesi baraj kenarı piknik alanları

  2 fakidagi yaylası orman ve temiz hava bir arada ayrıca içinde karadut yetişen evliya türbesiyle

  3 bazlamaç yayla mesire yeri Çekerek e 10 km kenarda ve orman içinde doğal yaşam

  4 şahin tepesi müthiş çekerek ve baraj manzarası ile şelale ve aile piknik alanı plânlanan müthiş yapı

  5 tarihi eser ve defineciler mekanı olarak bilinen büyük koyu

 2. 6 kurtagili köyü ultra herşey dahil piknik alanı.

  Siz et alın gelin çayınızdan et pişirmeye kadar her hizmet sadece 5 … 10TL .

  Size sohbet etmek kalır.

 3. Çekerek Yozgat sevdalısı
  Baraj kenarında semaver eşliğinde baraj kapağından çıkan soğuk suları izleyerek dinlenmeye ne dersiniz ?

 4. Çekerek Yozgat süreyya bey baraj kenarında bol bol lavanta çiçeğinde orman havasında üretilen bal eşliğinde burgan evlerinde kahvaltı ve konaklama için son aşamadayız.

  Lavanta bahçesi olacak baraj çevresi komple

  Ve yürüyüş kahvaltı konaklama yerleri için yaza hazır.

  Yeniden çekerek değerlendirmesi için ilçemize bekleriz.

 5. Kadın girişimciler

  Kuşburnu pekmez ve yöresel ürünleri ilçe kadın girişimciler tarafından üretim tesisi gezisi yapmanızı da öneririz.

  Ayrıca gelinlik bindallı ve nişan kıyafeti kadın girişimciler tarafından eski hükümet konağında sergi ve tasarım atölyesi de ÇEKEREK YOZGATA gelince yapılması gereken şey.

 6. Hatay KIRIKHANLI
  Çekerek Yozgat ölmeden önce görülmesi gereken yerler listesinde kesinlikle olmalı.
  Piknik alanı ve spor tesisleri yayla mesire alanları myo ve okullar . Şahin tepesi . Bal ormanı. ŞATO piknik alanı. Baraj kenarında semaver. Çarşıda dev ekranda tv izleyen çay bahçesi sakinleri. Lokantada sırf lop etle yapılan et paça çorbası. Ve daha nice cana yakın doğalgazlı sıcak haneler.

 7. Siz çekerek yozgata gitmeyeli çok şey değişti. Bence bi daha gidin. Geçen sene samsuna giderken bi saat uğradım hayran kaldım. Mutlaka sizde uğrayım yeni yine yeniden.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here