Çivril

Çivril Denizli iline bağlı bir ilçedir. Çivril ilçesi Denizli il merkezine 95 km uzaklıkta yer almaktadır. Çivril ilçesi modern ve lüks bir ilçe olması ile dikkat çekmektedir. Çivril ilçesi doğal güzellikleri yanı sıra tarihi yerleri ile ön plana çıkmaktadır. Çivril ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Eumania Antik Kenti: Çivril ilçesine bağlı Işıklı Kasabasında yer almaktadır. Eumania Antik Kenti Bergama Kralı II. Eumenes adına bir tepe üzerine kurulmuştur. Sarıbaba Tepesi olarak da anılan antik kent antik çağda önemli bir tıp merkezi olarak kullanılmıştır. Su kaynağının yakınlarında kurulan antik kent içinde Bizans Dönemine ait kale, nekropol, tıp okulu ve hastahane bulunmaktadır. Tarih severlerin Eumania Antik Kentini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Işıklı Aşağı Camii ve Türbesi: Çivril ilçesine bağlı Işıklı Kasabasının Aşağı Mahallesinde yer almaktadır.Kare planlı ve kubbeli olarak yapılan caminin hemen bitişiğinde dikdörtgen planlı üstü kubbe ile örtülü türbe yer almaktadır. Işıklı Aşağı Camii ve türbesi ince işçiliği, iç ve dış mimarisi ile dikkat çekmektedir. Ayrıca Çivril ilçesine 6 km uzaklıkta yer alan Selçuklu mimarisi tarzında inşa edilen Beycesultan Türbesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Işıklı Gölü: Çivril ilçe merkezine 10 km uzaklıkta Çivril- Dinar karayolu üzerinde yer alan Işıklı Kasabasında bulunmaktadır. Tatlı suya sahip Işıklı Gölü içinde çeşitli balık türleri yaşamaktadır. Ayrıca göl çeşitli kuşlara da ev sahipliği yapmaktadır. Işıklı Gölü çevresi yeşil alanlar ile doludur. Gölün etrafında dinlenme tesisleri, kafe ve lokantalar bulunmaktadır. Işıklı Gölünün mavisi ile doğanın yeşilinin buluştuğu bu bölgede piknik yapabilir ve keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Çivril Işıklı gölü

Gümüşsu (Homa) Şelalesi: Çivril ilçe merkezine 30 km uzaklıkta Çivril- Dinar karayolu üzerinde yer almaktadır. Şelale suyunun kaliteli olmasından dolayı Gümüşsu ismini almıştır. Gümüşsu Şelalesi 30 metreden dökülen suyu ile ihtişamlı bir güzellik oluşturmaktadır. Suyu soğuk ve tatlı olan Gümüşsu Şelalesi görülmesi gereken doğal güzelliğe sahip bir yerdir. Ayrıca burayı gezdikten sonra Gümüşsu Kasabasına 10 km uzaklıkta yer alan II. Haçlı Seferlerinin savaş alanı olan ve tarihi öneme sahip Miryakefalon alanını da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Akdağ Milli Parkı: Çivril ilçesinin güneydoğusunda yer almaktadır. 2000 yılında tabiat parkı ilan edilen Akdağ Milli Parkında mağara, kanyon ve yayla yer almaktadır. Akdağ Milli Parkı içinde barındırdığı Kocayayla, Kurtini Mağarası ve Tokalı Kanyonu ile tam bir tabiat harikası olarak ziyaretçilerinin karşısına çıkmaktadır. Akdağ Milli Parkında yabani atlar, geyikler, yaban domuzları, kurtlar ve çeşitli hayvanlar bulunmaktadır. Doğanın tüm güzelliğine sahip Akdağ Milli Parkını ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Çivril ilçesinde yer alan sarkıt, dikitleri ve damlataşları ile dikkat çeken Teresuyu Mağarasını da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Çivril Hangi Şehirde
Çivril Haritası
Çivril Merkez
Çivril Nasıl Gidilir
Çivril Nerede
Çivril

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here