Çorlulu Ali Paşa Medresesi İstanbul

İstanbul Beyazıt’a Kapalı Çarşıya yakın bir konumda bulunur. İstanbul ilimizin farklı tarihi dokusu ve mimarisi ile bilinen bu medreseyi 1716 yıllında Ali Paşa  Mimar Davud’a yaptırmış. Yolunuz Beyazıt’a düşerse burayı da gezmenizi tavsiye ederim.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi Nerede

Çorlulu Ali Paşa Kimdir

Çorlulu Ali Paşa Kimdir

Çorlulu Ali Paşa 1670 yıllında Çorlu’da doğar. Kapıcıbaşı Türkmen Kara Bayram Ağa’ya evlatlık olarak verilir. Önce Galata Sarayı’na, daha sonra Enderun-ı Hümayun’daki Seferli Koğuşu’na, Oradan  da Hane-i Hassa’ya yerleştirildi. Başarıları ile kısa sürede bütün ilgiyi üstüne çekmeyi başarır.

2. Mustafa’nın kızı ile evlenip saraya damat olur. Osmanlı döneminde birçok devlet yönetiminde görev almıştır. En son görevi 3. Ahmet’e Sadrazamlık yapar. İsveç-Rus savaşında yürütüğü yanlış politika nedeniyle 3. Ahmet’in gözünde düşer.

Kefe’ye sürgün edilir. Daha sonra 1711 yıllında Midili’de Şeyhülislam olan Paşmakçızade Seyyid Ali Efendinin fetvası ile idam edilir.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi

Medresenin bahçesinde bir cafe bulunmaktadır. Bu cafede meşhur Erenler Nargile yeri bulunmaktadır. Medrese bahçesine girer girmez sizi farklı bir hava seziyorsunuz.

Burada oturup bu muazzam tarihi medresenin bahçesinde çayınızı yudumlarken tarihi binayı da seyre dalıyorsunuz. Bir de unutmadan şunu da ekleyelim. Burada içilen çay genelde elmalı çay oluyor. Tadı da müthiştir.

Hele nargilesi insanı kendinden geçiriyor. Buraya kadar gelip de nargile içmeden dönmek olmaz. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Çorlulu Ali Paşa Medresesinin Bahçesinde Cafe
Çorlulu Ali Paşa Medresesi Erenler Nargile salonu

Çorlulu Ali Paşa Medresesi Nerede Nasıl Gidilir?

Medrese “Beyazıt – Kapalıçarşı” tramvay durağına hemen yakın bir konumda yer alıyor. Toplu taşıma ile ulaşmak isterseniz en rahat ulaşım tramvay ile yapılır. Buraya da yakın zaten.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi İstanbul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz