Çorum Merkez

Çorum Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 16 Yer! Nereye Gidilir, Nereler Gezilir? Çorum İli Karadeniz Bölgemize bağlı şirin bir ildir. Çorum denince hepimizin aklına şüphesiz leblebileri gelmektedir.

Çorum Gezilecek Yerler

İlimiz 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 527.863’dır. İlimize bağlı 14 ilçe bulunur. Çorum ilimiz hakkında uzun bir yazı yazdık isteyen olursa linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Çorum Gezi Rehberi

Göz at ;

  1. Çorum Gezilecek Yerler
  2. Çorum’da Gezilecek 10 Yer
  3. Çorum Gece Hayatı
  4. Çorum’un İlçeleri
  5. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  6. Çorum Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  7. Çorum Saat Kulesi
  8. Çorum Otelleri ve Çorum Otel Fiyatları

Çorum Müzesi

Çorum ilimizin merkezinde bulunan bu müze görülmeye değer bir müzedir.

1968 yıllında şuan kullanılmayan binasında hizmette açılmıştır. Alacahöyük, Boğazköy-Hattuşa, Pazarlı ve Kuşsaray gibi arkeolojik kazı merkezlerinden çıkarılan buluntuların sergilendiği bir müzedir.

Bu müzeye yolunuz düşerse mutlaka gelip uğrayıp buradan tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

Çorum Kalesi

İlimizin merkezinde bulunan bu kale Selçuklular tarafında yapılmıştır. bu kale içinde küçük bir cami de bulunur.

Yüzlerce yıllık geçmişe sahip bu kaleyi ziyaret etmelisiniz. Ayrıca ilimizde bulunan Kandiber kalesine uğrayın derim.

Çorum Saat Kulesi

Çorum ilimizin merkezinde yer alan bu saat şehrin en önemli sembollerinden biridir. 1984-96 yıllarında inşa edilmiş bir kuledir.

Yedi Sekiz Hasan Paşa tarafından yaptırılan kule 27,5 metre yüksekliğinde ve 3,9 metre çapındadır.  Bu saat kulesini görmeye gelmelisiniz.

Hattuşa Ören Yeri

Boğazkale İlçemize 1 km uzaklıkta bulunan bu ören yeri ilçemiz için çok önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde UNESCO tarafında Dünya Kültür Miras Listesine alınmış 10 eserden biridir. Burası ülkemizin gözbebeğidir.

Burası ilk olarak 1834 yıllında keşfedilmiştir. daha sonra 1904 yıllında yapılan incelemelerden sonra burası Hititlerin başkenti Hatuşaş olduğu anlaşılmıştır. Burada birçok eser bulunmuştur. Günümüze sağlam olarak bu eserler ulaşılmıştır.

Hattuşa ören yeri aynı zamanda açık hava müzesi görevini yapmaktadır. 1988 yıllında milli park ilan edilerek burayı ilçemize, ilimize ve ülkemize önemli turizme katkı sunmuştur. Ayrıca 2007 yıllında tamamlanan sur duvarı canlandırması, döneme ait kil yapı tarzıyla türünün nadir örneklerinden biridir.

Buraya yolunuz düşerse bu tarihi dokusu ile asırlarca ayakta duran bu ören yerini ziyaret ediniz.

Kargı Yaylası

Kargı İlçemize 26 km uzaklıkta bulunan bu yayla insanları kendine hayran bırakacak bir güzelliğe sahiptir. yeşilliği, temiz havası ve soğuk suyu ile buraya gelenleri adeta kucaklamaktadır.

Güzel bir gün geçirip akçiğerlerinizin bol oksijen almasını istiyorsanız sizi Kargı Yaylasına bekliyoruz. Ayrıca ilçemizde Aksu, Karandu, Göl, Eğinönü, Örencik, Gökçedoğan ve Karaboya yaylaları bulunmaktadır.

Laçin Kapılıkaya Kaya Mezarı

Çorum ilimizin Laçin ilçesinde bulunan bu anıt mezar tarihi gizemiyle birlikte size aktarmaya çalışacağız. Bu anıt mezar Helenistik dönemde kalan Kral İkezios’a ait bu mezar m.ö 2. yüzyıla dayanmaktadır.

Kapı şeklinde olan bu mezar yüksek bir kaya taşın üzerinde bulunmaktadır. Bu yüzden Kaplıkaya adını almıştır. Bu mezar yerde yaklaşık 60-65 metre yükseklikte bulunur. Mezara ulaşmak için merdivenler yapılmıştır. 20 adet merdiven çıkıp mezara ulaşılabilir.

Kare planlı olan bu mezar niş şeklinde ölü yerleri bulunmaktadır. Bu gizemli anıt mezarın kapısında mezarı bulunan Kral İKEZİOS yazmaktadır. Bu anıt mezarı birçok kişinin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Sadece turistler değil aynı zamanda birçok araştırmacı da buraya gelmektedir. Bu gizemli anıt mezarı ziyaret etmediyseniz kesinlikle ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz…

İncesu Kanyonu

Ortaköy İlçemize bağlı İncesu Köyünde bulunur. İlçe merkezine 12 km uzaklıktadır. Burası hem tarihi hem de doğal güzellik olarak gelen ziyaretçileri etkilemeyi başarmaktadır.

Kanyonun her iki tarafında bulunan bu sıralı duvarlar Helenistik dönemi sergilemektedir. Burada su sarnıçlar ve birçok tarihi yapı bulunuyor.

Bunun yanında manzarası ile birleşince harika bir şey ortaya çıkmıştır. Buraya yolunuz düşerse ilçemizin Doğa güzelliği ve tarihi kalıntıların ortak birleşeni olan bu yapıyı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Koyunbaba Köprüsü

Osmancık İlçe merkezinde bulunan bu köprü Kızılırmak üzerinde inşa edilmiştir. Bu köprünün yapılış amacı Kalenin dibi ile karşı mahalleler arasındaki bağlantıyı sağlar.

Bu köprü 1484 yıllında 2.Beyazıt zamanında inşa edilmiştir. Köprü 250 metre uzunluğunda 7,5 metre genişliğinde bulunur. 20 göze sahiptir. Fakat günümüzde 16 göze sahiptir. Diğerleri tahrip olmuştur.

İskilip Kalesi

İskilip İlçemizin merkezinde bulunan bu kale Osmanlı Döneminde yapılan bir eserdir. Yaklaşık yerde 100 metre yükseklikte bulunur. 3 tarafı kayalıklarla çevrili bu kale sadece batı tarafında giriş vardır.

Bu kalenin eteklerinde Roma dönemine ait mezarlar bulunur. Ayrıca kale içinde bir zindan bulunur. Fakat bu zindan günümüzde görülmemektedir. Nedeni ise bu zindanı halk tarafında doldurup iptal edilmiş olmasıdır.

İskilip Kaya Mezarları

İskilip İlçemizin merkezinde bulunan bu kaya mezarı Osmanlı dönemine ait olunduğu biliniyor. 100 metre yükseklikte bulunan bu kaya mezarları göz kamaştırmaktadır. Kalenin eteklerinde Roma dönemine ait mezarlar bulunur.

Başlıklarda bulunan bilezikler üzerinde oturmuş birer aslan bulunmaktadır. Sütun başlıkları üzerindeki üçgen alınlık içerisinde ise yatar durumda karşılıklı kanatlı iki aslan figürü bulunmaktadır. Kabartmalardan birinin elinde kılıç, diğerinin elinde kadeh mevcuttur.

Mezar odası içerisinde iki adet ölü sekisi bulunmaktadır. yolunuz buraya düşerse kesinlikle bu yapıyı ziyaret etmelisiniz.

Alacahöyük Milli Parkı

Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı, İç Anadolu Bölgesinde Çorum ili ,Alaca ilçe sınırında bulunan tarihi bir milli parktır. 1988 yıllında milli park ilan edilen Boğazköy Alacahöyük, 2,634 hektar genişliğindedir.

Veli Paşa Hanı

Çorum kent merkezi sınırlarında bulunan Veli Paşa Hanı, inşa tarihi kesin olmamakla birlikte 19. yüzyılda Yozgat Beylerinden Veli Paşa tarafından inşa edilmiştir. Bu han 35 odadan oluşmaktadır. Uzun yıllar otel olarak kullanılan han günümüzde market olarak hizmet etmektedir.

Alacahöyük Müzesi

Çorum ili, Alaca ilçe sınırında bulunan Alacahöyük Müzesi, ilk kez 1940 yıllında açılmıştır. Fakat 1892 yıllında yeni binasına taşınmıştır. Müze iki katlıdır. Müze de Alacahöyük Ören yerinde elde edilen kazılarda elde edilen eserler burada sergilenmektedir. Tarihi kalıntılar dışında kültürü de sergilenmektedir. Burada sergilenen Eski Tunç Çağına ait 13 kral mezarı oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

Boğazköy Müzesi

Çorum İli, Boğazkale ilçe sınırında bulunan Boğazköy Müzesi, 1966 yıllında ziyarete açılmıştır. 2001 yıllında tekrar restore edilip hizmete açılmıştır. Müze de Hattuşaş Antik Kenti’nden çıkarılan eserler sergilenmektedir. Müze de çok sayıda eser sergilenmektedir.

Çorum Ulu Camii

Çorum kent merkezinde bulunan Çorum Ulu Cami, kim tarafında ve ne zaman yapıldığı hakkında net bir bilgi yoktur. Fakat bazı kaynaklara göre camiyi, Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat’ın azatlı kölesi Hayrettin Hazır tarafından inşa edilmiştir. Murad-i Rabi Ulu Camii olarak da bilinir. Birçok kez onarımdan geçen cami günümüzde iyi durumdadır.

Osmancık Kandiber Kalesi

Bir zamanlar Türkiye’nin en önemli geçiş güzergahı olarak bilinen, Avrupa ve Asyayı birbirine bağlayan İpek Yolunun geçtiği Osmancık ilçemizin tarihi bir görev üstlenmektedir. Bu ilçemizde bulunan Kandiber Kalesini bugün size sunacağız.

7 YORUMLAR

  1. “20 basamak çıkmak gerekir” detayını hiçbir sitede görmezken sizde gördüm ve dizlerimi düşünerek rotamı kolaylaştırdı. bilginiz için teşekkürler. 🙂 iyi gezmeler…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here