Çukurca

Çukurca, Hakkari ilimizin 3 ilçesinden biridir. Çukurca ilçemize gitmek için Hakkari ilimizden kalkan Çukurca dolmuşları ile ulaşılır. Hakkari merkezine yaklaşık 77 km uzaklıkta olan bu ilçemiz yaklaşık 1,5 saat yolculuk sürmektedir.şimdi birazda çukurca ilçemizin tarihine bakalım

Çukurca Gezilecek Yerler

Çukurca ilçemizde hangi tarihte yerleşime açıldığı ve hangi  toplulukların yaşadığı ile ilgili kesin bilgiler bulunmamaktadır. Urartuların ilk yerleşim yerlerinden biri olduğu bilinen bu ilçemiz Abasiler zamanında küçük şehir anlamında Mir ismini kullanmıştır.

Göz at ;

  1. Çukurca Gezilecek Yerler
  2. Çukurca Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Hakkari Gezilecek Yerler
  4. Hakkari’de Gezilecek 10 yer
  5. Hakkari’nin İlçeleri
  6. Hakkari Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  7. Hakkari Gece Hayatı
  8. Hakkari Otelleri ve Hakkari Otel Fiyatları
  9. Yüksekova Gezilecek Yerler

Bu dönemde dini, siyasi ve ekonomik olarak önemli bir yere sahipti. Selçuklular döneminde ise İmadiye beyliğine bağlıydı. Bu dönemde özerk olduğu söylenilir. Osmanlı dönemine geldiğimizde ise Hakkari Beyliğine bağlanmıştır. Daha sonra 1. Dünya savaşı sırasında Ruslar tarafında şehir yağmalamıştır.

1880 yıllına geldiğimizde Van iline bağlanmış. 1890 yıllında tekrar Hakkari il beyliğine bağlanmış. Musul sorununda tehlikeye girmişti. Daha sonra 1926 yıllında yapılan Ankara Anlaşması ile sınırlarımızın içine kalmıştır. 1953 yıllında ise ilçe olma özeliğini kazanmıştır.

Şimdi ise çukurca ilçemizde doğa ve tarihi yerlerine bir göz atalım çukurca ilçemiz birçok medeniyette ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetler birçok eser bırakmışlardır. Bunlar

Çukurca Gezi Rehberi

Çukurca Nasıl Gidilir
Çukurca Nasıl Gidilir

Emir Şaban medresesi: Bu medrese Osmanlı dönemin önemli eserlerinden biridir. Bu eser 16. Yüzyıl eseri olup ilçemize yıllarca hizmet etmiştir.

Tarihi taş evleri: Bu evler çukurca kalesine yaslanmış vaziyette inşa etmişlerdir. Bu evler birkaç katlı olup günümüze kadar ulaşılmıştır. Evlerin inşasında kesme taş kullanılmıştır. Günümüzde yöre halkının yerleşim yerleri olarak kullanılmaktadır.

Çukurca kalesi: Bu kale hakkında pek fazla bilgi olmasa da Urartular dönemine ait olunduğu yönunde söylentiler vardır.

Su Arkı: Taş merdiven inilen 5-6 metre derinliğinde 3-4 metre eninde 4 adet su sarıncı ile kuzey bey mahallesinde kurulmuş olup akit taşında yapılmıştır.

Çukurca Nerede
Çukurca Nerede

Sonuç olarak bahar mevsiminde yemyeşil dağları ve yayları ile meşhur olan bu ilçemiz doğa yerleri gezmek için bulunmaz bir yer diyebiliriz.

Çukurca
Çukurca

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here