Didim

Didim; Aydın iline bağlı bir ilçedir. Didim ilçesi Aydın il merkezine 123 km uzaklıkta bulunmaktadır. Dünyaca ünlü antik kentleri ve muhteşem kumsalları ile Didim ilçesi önemli bir turizm merkezidir. Doğal güzelliği ile ön plana çıkan tatil cenneti Didim tatilcilerin gözde yerlerindendir.Uzun yıllar boyunca çeşitli hükümdarlıklar zamanında yerleşim yeri olarak kullanılan Didim’de çok sayıda antik kent ve önemli tarihi yapılar bulunmaktadır.

Miletus ( Milet) Antik Kenti: Didim ilçe merkezine bağlı Akkoyun Köyünün 5 km kuzeyinde yer almaktadır. Büyük Menderes nehrinin kıyısında kurulan antik kent döneminin en önemli liman kentidir. Önemli bir kent olmasından dolayı Milet antik Kenti başka uluslar tarafından da kullanılmıştır. Bundan dolayı bu antik kentte her ulusa ait yapılar görmek mümkündür. Milet Antik Kentinde bulunan ve günümüze kadar ulaşan yapılar şunlardır:

Tiyatro: Helenistik Dönemde yapılan tiyatro Millet Antik Kentinin en dikkat çeken yapısıdır.Çeşitli zamanlarda onarımda geçen tiyatro günümüze kadar ulaşmıştır.Bir yamaç üzerine üç bölümden oluşacak şekilde inşa edilen tiyatro görkemli bir güzellik oluşturmaktadır. Denizden 40 metre yükseklikte bulunan tiyatro manzarası ile hayran bırakan yapıtlardandır.

Faustina Hamamı: Milet antik Kentinde bulunan hamam agora ile tiyatro arasında yer almaktadır. Roma İmparatoru Marcus Avrelius tarafından eşi Faustina için yaptırılan hamam antik kentin en önemli yapıtlarındandır. Faustina Hamamının büyük bir havuzu ve havuzun etrafında çeşme olarak kullanılan aslan heykeli yer almaktadır. Günümüzde bu aslan heykeli Milet Müzesinde sergilenmektedir. Milet Antik Kentinin önemli yapılarından olan Faustina Hamamı günümüze kısmen sağlam olarak ulaşmıştır. Ayrıca Milet Antik Kentinde yer alan Serapis tapınağı da günümüze ulaşmış eserlerdendir.

Milet Müzesi: Balat Köyünün yakınında yer almaktadır. Genellikle Milet Antik Kentinde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen tarihi eserler sergilenmektedir. Bundan dolayı müze adını Milet Antik kentinden almıştır.Bunun dışında Didim ilçesinin önemli antik kentlerinden olan Didyma Antik Kentinden elde edilen tarihi eserler de sergilenmektedir. Milet Müzesinde aslan galerisi bulunmaktadır ve bu galeride yaklaşık 30 eser yer almaktadır. Bunun dışında diğer bölümlerde kitabeler, cam eserler, mermer yapılar, sütun başlıkları, kıymetli takılar gibi çeşitli tarihi eserler de müzede sergilenmektedir. Millet Antik Kentini gezdikten sonra gezinizi tamamlayacak eserler ile dolu olan Milet Müzesini de ziyaret edebilirsiniz.

Saplı Ada: Didim ilçesinin doğal güzelliğe sahip Akbük Beldesinin önemli simgelerinden olan Saplı Ada doğal güzelliği ve manzarası ile görülmesi gereken yerlerdendir. Akbük Koyunun 100 metre ilerisinde yer alan Saplı Adaya yürüyerek ulaşmak mümkün. Temiz havası  ile dikkat çeken Saplı Ada yukarıdan bakıldığında kaşık görünümü ile hayretler içerisinde bırakmaktadır.Ayrıca Akbük’te yer alan Sahte Cennet, Kazıklı ve Bozburun’u da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Altınkum Plajı: Didim denizi ve plajları ile dikkat çekmektedir.Didim ilçe merkezine 2 km uzaklıkta yer alan Altın Kum Plajı mavi bayrak ödülü alan bir plajdır. 500 metre uzunluğundaki Altınkum Plajına ulaşım gayet kolay sağlanmaktadır. Tertemiz denize ve altın sarısı renginde kumlara sahip olan Altınkum Plajı tatilcilerin gözde yerlerindendir. Turkuaz mavisi denize sahip Altınkum Plajında denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ayrıca Altınkum Plajında su sörfü, yelken, dalış ve diğer su sporları yapmak mümkün. Didim ilçesinde yer alan otel ya da pansiyonlarda kalabilir ve denizin tadını doyasıya çıkaracağınız güzel bir tatil yapabilirsiniz. Ayrıca Yunanistan’ın Eşek Adası ve Bulamaç Adasının muhteşem manzarasına hakim olan Manastır Koyunun plajını da tercih edebilirsiniz.

Didim Gece Hayatı, Gece Eğlencesi ve Gece Mekanları hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için Linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Didim Gece Hayatı

Didim Otelleri ve Didim Otel Fiyatları hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Didim Otelleri ve Didim Otel Fiyatları

Didim Altınkum Plajı
Didim Hangi Şehirde
Didim Haritası
Didim Merkez Cami
Didim Miletos ( Milet) Antik Kenti
Didim Nasıl Gidilir
Didim Nerede
Didim

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here