Dilovası

Dilovası Kocaeli iline bağlı bir ilçedir. Dilovası ilçesi Kocaeli il merkezine 35 km uzaklıkta yer almaktadır. Dilovası 2008 yılında Gebze’den ayrılarak ilçe olmuştur. Küçük bir ilçe olan Dilovası denize kıyısı olmasından dolayı ve yeşil alanları ile doğal güzelliğe sahip bir ilçedir. Dilovası ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Sultan Süleyman Köprüsü:  Dilovası ilçesinde Dil iskelesi Mevkiinde Dil Deresi üzerinde yer almaktadır. 16. Yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafından yapılan köprü Mimar Sinan’ın eserlerindendir. Sultan Süleyman Köprüsü 20 metre uzunluğunda, üç gözden oluşmaktadır. Sultan Süleyman Köprüsü yaklaşık 600 yıllık geçmişi ile günümüze sağlam olarak ulaşan önemli tarihi yapılardandır.

Libyssa İskelesi: Dilovası ilçesinde yer alan Libyssa İskelesi Bizans İmparatoru I. Justiyen tarafından yapılmıştır. Dilovası İskelesi olarak da anılan iskele ilçenin en eski tarihi yapısıdır. Günümüzde bu iskele yok olmak üzeredir.

Dilovası Hangi Şehirde
Dilovası Haritası
Dilovası Nasıl Gidilir
Dilovası Nerede
Dilovası

3 YORUMLAR

  1. Belki de evrenin en berbat yeri… Bu yazılanların hepsi uydurma… Tarihi eserler kısmı doğru ama onun dışında gezilemeyecek ve hatta nefes bile alınmayacak kadar kötü bir yer.Ve ayrıca kesinlikle belirtmek isterim ki bu resimlere filtre uygulanmış, ve o kadar çok duman var ki havada, uçuşan zerre halindeki metalik maddeler dilinde tat bırakıyor. Ve Mimarsinan köprüsü olarak adlandırılan köprünün ( sultan Süleyman köprüsü ) altındaki dere fabrikaların kimyasal atıklarından sebep kurbağa bile yaşamıyor. Çarpık kentleşme hatsafa da kapitalizme örnek verilecek en iyi kent olabilir. İlçenin etrafı milyar dolarlık iş adamlarının kurdukları devasa fabrikalarla çevrili, oradaki halk kapana sıkıştırılmış gibi asgari maaşla geçinmeye çalışan yoksul insanlarla dolu bir yer. Bir zamanlar National geographic dergisine bile kapak olmuş bir yerdir. ( 2011 National geographic Türkiye )

  2. Kesinlikle iğrenç bir yer fabrikalar evimizin önünde 50 metre yok aramızda gezilecek hiçbir yeri yok burda iş imkanı da var ama asgari ücretten kim asgari ücretle geçinebilirki? 40 yıldır ailem burada olmasına rağmen hiçbir gelişmenin olmadığını hep söylüyolar fabrikalardan başka gelişmiş hiçbirşey yok

  3. Yalanın böylesi ilçe tövbe haşa Allah’ın unuttuğu yer diye anılıyor böyle eserler yapıtlar diye süslenerek anlatması göz alıcı gerçekten tabi bilmeyenler için ama benim gibi 21 yıldır içinde yaşayanlar içinse; sadece fabrikalardan ve dağınık yerleşim yerine sahip olan dik yokuşlarıyla dolu %90 dan da fazlası zengin iş insanların fabrikalar açıp, çalışmaya ihtiyaç duyanlarında sadece burası sanayi bölgesi iş bulunur diye geldiği berbat ve fabrikaların yarısı kadar insanların yaşayabileceği vakit geçirebileceği bir meydanın OLMADIĞI dağınık kendi halinde başı boş bir ilçe. Bu arada o Zengin iş adamları dediğim gözünüzü boyamasın bir tanesinin burada yaşadığını görmezsiniz sanayi bolgesi adam açıyor fabrikayı çalışacak elemanlarda çıkıyor çünkü iş lazım para lazim sonuçta işçiyi de buluyor başına dikiyor usta hadi bana eyvallah fabrikalarin dumaninda biz boguluyoruz Tanımının doğrusu bu gerçekleri eserlerdir anıtlardır yeşilliklerdir diye süslemeye gerek yok he yeşillik dedikleride yuvarlak bir alan düşünün etrafı hepsi dağlarla kaplı ona yeşillik diyorlar o yuvarlağın ortasında daglardan aşağı inildikcede iste Dilovası var fabrikalarla evlerin iç içe yaşam sürdüğü güzide ilçe.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here