Dilovası

Dilovası Kocaeli iline bağlı bir ilçedir. Dilovası ilçesi Kocaeli il merkezine 35 km uzaklıkta yer almaktadır. Dilovası 2008 yılında Gebze’den ayrılarak ilçe olmuştur. Küçük bir ilçe olan Dilovası denize kıyısı olmasından dolayı ve yeşil alanları ile doğal güzelliğe sahip bir ilçedir. Dilovası ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Sultan Süleyman Köprüsü:  Dilovası ilçesinde Dil iskelesi Mevkiinde Dil Deresi üzerinde yer almaktadır. 16. Yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafından yapılan köprü Mimar Sinan’ın eserlerindendir. Sultan Süleyman Köprüsü 20 metre uzunluğunda, üç gözden oluşmaktadır. Sultan Süleyman Köprüsü yaklaşık 600 yıllık geçmişi ile günümüze sağlam olarak ulaşan önemli tarihi yapılardandır.

Libyssa İskelesi: Dilovası ilçesinde yer alan Libyssa İskelesi Bizans İmparatoru I. Justiyen tarafından yapılmıştır. Dilovası İskelesi olarak da anılan iskele ilçenin en eski tarihi yapısıdır. Günümüzde bu iskele yok olmak üzeredir.

Dilovası Hangi Şehirde
Dilovası Haritası
Dilovası Nasıl Gidilir
Dilovası Nerede
Dilovası

1 YORUM

  1. Belki de evrenin en berbat yeri… Bu yazılanların hepsi uydurma… Tarihi eserler kısmı doğru ama onun dışında gezilemeyecek ve hatta nefes bile alınmayacak kadar kötü bir yer.Ve ayrıca kesinlikle belirtmek isterim ki bu resimlere filtre uygulanmış, ve o kadar çok duman var ki havada, uçuşan zerre halindeki metalik maddeler dilinde tat bırakıyor. Ve Mimarsinan köprüsü olarak adlandırılan köprünün ( sultan Süleyman köprüsü ) altındaki dere fabrikaların kimyasal atıklarından sebep kurbağa bile yaşamıyor. Çarpık kentleşme hatsafa da kapitalizme örnek verilecek en iyi kent olabilir. İlçenin etrafı milyar dolarlık iş adamlarının kurdukları devasa fabrikalarla çevrili, oradaki halk kapana sıkıştırılmış gibi asgari maaşla geçinmeye çalışan yoksul insanlarla dolu bir yer. Bir zamanlar National geographic dergisine bile kapak olmuş bir yerdir. ( 2011 National geographic Türkiye )

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here