Gebze

Gebze Kocaeli iline bağlı bir ilçedir. Marmara Bölgesinin en büyük sanayi kentlerinden biri olan Gebze İzmit il merkezine 51 km, İstanbul’a ise 41 km uzaklıkta yer almaktadır.

Gebze Gezilecek Yerler

Gebze ekonomik açıdan çok gelişmiş bir ilçedir. Modern bir ilçe olan Gebze’de gezilecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Gebze ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi: Gebze ilçesinde yer alan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi 1510 yılında Kanuni Sultan Süleyman ve Yavuz Sultan Selim döneminde vezirlik yapmış olan Mustafa Paşa tarafından yapılmıştır. Çoban Mustafa Paşa Külliyesi bazı kaynaklara göre planı Mimar Sinan tarafından çizilmiş ve Mimar Sinan’ın baş kalfası olan Hüseyin Ağa tarafından inşa edilmiştir.

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi; cami, medrese, kütüphane, han, hamam, tekke, türbe, su kuyusu ve şadırvandan oluşmaktadır. Külliye önemli bir paçası olan caminin taşınabilir kısımları Mısır’dan getirilmiştir. Deniz yolu ile Mısır’dan getirilen parçalar Mısır ustaları tarafından yerlerine yerleştirilmiştir.

Kare planlı olarak inşa edilen cami içinde yer alan Türk Çiniler ve Mısır parçaları ile dikkat çekmektedir. Görkemli bir yapı olan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi görülmesi gereken tarihi eserlerdendir.

Külliyenin bir diğer parçası olan hamam ise 1523 yılında inşa edilmiştir. İki kubbeli olarak inşa edilen hamam kadın ve erkek bölümünden oluşmaktadır. Gebze’nin en büyük hamamı olan Çoban Mustafa Hamamı farklı zamanlarda onarım görerek günümüze ulaşmayı başarmış tarihi eserlerdendir.

Göz at ;

 1. Gebze Gezilecek Yerler
 2. Gebze Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Gebze Center Avm
 4. Gebze Teknik Üniversitesi
 5. Gebze Center Nasıl Gidilir, Nerede (Pendik ve Tuzladan)
 6. Gebze Otelleri ve Gebze Otel Fiyatları
 7. Kocaeli Gezilecek Yerler
 8. Kocaeli Gece Hayatı
 9. Kocaeli’de Gezilecek 10 Yer
 10. Maşukiye Gezilecek Yerler
 11. İzmit Gezilecek Yerler
 12. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 13. Darıca Hayvanat Bahçesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 14. Kocaeli Hangi Bölgede, Nüfusu ve Nereye Bağlı
 15. Kocaeli Nerede?
 16. Kocaeli Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 17. Maşukiye Nerede, Nasıl Gidilir
 18. Maşukiye Otelleri ve Maşukiye otel fiyatları

Eskihisar Kalesi: Gebze ilçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunan Eskihisar Köyünün kuzeyinde yer almaktadır. Deniz kıyısında dik yamaçlı bir tepe üzerine kurulu olan kale limanı korumak amacıyla yapılmıştır.

Eskihisar Kalesi Bizans İmparatoru I. Manuel Komnesos tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. Asıl hali korunarak restore edilen kale dikdörtgen planlı, on burç ve 4 kapıdan oluşmaktadır. Tarihi kaleden deniz manzarası görülmeye değer.

Osman Hamdi Bey Müze Evi:  Gebze ilçe merkezine 5 km uzaklıkta Eskihisar sahil yöresinde yer almaktadır. Köşk 1884 yılında Osman Hamdi Bey tarafından yapılmıştır. 1933 yılında Mustafa Kemal Atatürk köşkü ziyaret etmiştir. Osman Hamdi Bey’in 26 yıl boyunca yaz aylarında bu köşkte kamış ve burada önemli eserler yapmıştır.

1984 yılında restore edilen müze ünlü ressam Osman Hamdi Bey anısına müze olarak açılmıştır. Bu müzede Kaplumbağa Terbiyecisi isimli eseri ile öne çıkan Ünlü Ressam Osman Hamdi Bey’in çeşitli tabloları, fotoğrafları ve kişisel eşyaları sergilenmektedir.

Ballıkaya Tabiat Parkı: Gebze ilçesine bağlı Tavşanlı Köyünde yer almaktadır. Ballıkaya Vadisi içinde göl, şelaleler, dereye ulaşan travertenler üzerinde seyir terasları yer almaktadır. Ballıkaya doğa yürüyüşü, dağcılık ve kamp kurmak için uygun arazilere sahiptir.

Yaklaşık 2 km uzunluğuna sahip olan vadide yer altı sularının kireç taşını eritmesi sonucu oluşan çok sayıda mağara yer almaktadır. Birçok doğal güzelliği bir arada barındıran Ballıkaya Tabiat Parkı görülmesi gereken yerlerdendir.

Sultan Orhan Camii: Gebze ilçesinin batısında yer almaktadır. Osmanlı mimarisinin ilk örneklerinden olan cami 1323-1331 yılları arasında inşa edilmiştir. Sultan Orhan tarafından yapılan cami kare planlı olarak inşa edilmiştir. Günümüze sağlam olarak ulaşan cami içinde yer alan ağaç işlemeleri oldukça dikkat çekmektedir.

İlyas Bey Camii: Gebze ilçesinde yer almaktadır. Gebze’nin ilk fethedildiği yıllarda 1326 yılında yapıldığı tahmin edilmektedir. İlyas Bey tarafından inşa edilen İlyas Bey Camii Osmanlı Devleti’nden kalma en eski camilerdendir. Kubbesiz olarak inşa edilen cami günümüze sağlam olarak ulaşan tarihi yapılardandır.

Gebze Otelleri ve Gebze Otel fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Gebze Otelleri ve Gebze Otel Fiyatları 

Gebze Center
Gebze Çarşı
Gebze Hangi Şehirde
Gebze Haritası
Gebze Meydan
Gebze Nasıl Gidilir
Gebze Nerede
Gebze

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz