Kocaeli Gezilecek Yerler
Kocaeli Gezilecek Yerler

Kocaeli 1.830.772 toplam nüfusu ile Marmara bölgemizin en kalabalık 3. büyük şehri, Ülkemizin ise en kalabalık 10. büyük şehridir.

Kocaeli Gezilecek Yerler

İlimize bağlı 12 ilçe bulunur. Kocaeli ilimiz Sanayi ve turizm kenti olarak bilinir. Ülkemizde yaşanılacak en güzel şehirlerden biridir. Çok eskiye dayanan tarihi ile ve göz kamaştıran doğal güzelliği ile yıl içerisinde birçok yerli ve yabancı turist gelmektedir.

Göz at ;

 1. Kocaeli Gezilecek Yerler
 2. Kocaeli Gece Hayatı
 3. Kocaeli’de Gezilecek 10 Yer
 4. Maşukiye Gezilecek Yerler
 5. Gebze Gezilecek Yerler
 6. İzmit Gezilecek Yerler
 7. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 8. Darıca Hayvanat Bahçesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 9. Kocaeli Hangi Bölgede, Nüfusu ve Nereye Bağlı
 10. Kocaeli Nerede?
 11. Kocaeli Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 12. Maşukiye Nerede, Nasıl Gidilir
 13. Maşukiye Otelleri ve Maşukiye otel fiyatları

Pişmaniyenin merkezi olan Kocaeli ilimizde gezilip görülecek çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Bu ilimizle ilgili çok uzun bir yazı yazdık. İsteyen olursa burada OKUYABİLİR. Şimdi ilimizde en gözde 10 yeri seçtik. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmında bize yazabilirsiniz.

Kocaeli

1-İzmit Saat Kulesi

İzmit Saat Kulesi

İzmit ilçe merkezine bağlı Kemalpaşa Mahallesinde Av Köşkü ile Atatürk Heykeli arasında yer almaktadır. İzmit Saat Kulesi 1876 yılında Osmanlı padişahı II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yıl dönümü anısına İzmit Sancak Yöneticisi Musa Kazım Bey tarafından inşa edilmiştir.

Saat Kulesinin mimarı Bahçecik’tir. Kocaeli iline bağlı Hereke ve Tavşancıl yöresinden getirilen taşlar ile yapılan saat kulesinin dört tarafında çeşme bulunmaktadır. Saat kulesi önünde oturup manzaralı fotoğraflar çekebilirsiniz.

2-Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi

Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi

İstanbul dışında yapılan ilk saray olan Kasr-ı Hümayun Sarayı İzmir merkezde saat kulesinin yanında yer almaktadır. 1861-1876 yılları arasında yapılan saray Sultan Abdülaziz tarafından av köşkü olarak kullanılmıştır.

Saray brok sitilinde inşa edilmiş ve iki katlı bir yapıdır. İç süslemeleri ile dikkat çeken saray günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Haftanın her günü ziyarete açık olan Kasr-ı Hümayun Sarayı’na müze kartı ile giriş ücretsizdir.

3-Gayret Gemi Müzesi

Gayret Gemi Müzesi

İzmit Garı önünde yer almaktadır. 1946 yılında Amerika’da yapılan gemi Kore ve Vietnam Savaşlarına katılmış ve 1973 tarihinde Türk Donanımına teslim edilmiş, Gayret ismini almıştır. 1997 yılından beri Gayret Gemisi müze olarak hizmet vermektedir.

Müze rehber eşliğinde geziliyor ve müze içinde açık ve kapalı kafeteryalar yer almaktadır. Gayret Gemi Müzesi pazartesi günleri dışında haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

4-Maşukiye

Maşukiye

Kocaeli il merkezine 20 km, İstanbul’a ise 120 km uzaklıkta yer almaktadır. Kartepe ilçesine bağlı bir beldedir. Maşukiye doğal güzelliği ile gelenleri kendine aşık ediyor. Zaten Maşukiye’nin isminin anlamı da aşık demektir.

Maşukiye yemyeşil ormanlık alanlara ve bol oksijenli, temiz havaya sahiptir. Beldede çok sayıda mangal ve alabalık tesisleri bulunmaktadır. Yeşilin bütün tonlarına hakim Maşukiye’de piknik alanlarında piknik yapabilir ve temiz havasında ağaçlık alanlarda doğa ile iç içe bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Bu doğal güzelliğe sahip yerde konaklamak isterseniz oteller ve konaklama tesisleri bulunmaktadır.

5-Osman Hamdi Bey Müzesi

Osman Hamdi Bey Müzesi

 Gebze ilçe merkezine 5 km uzaklıkta Eskihisar sahil yöresinde yer almaktadır. Köşk 1884 yılında Osman Hamdi Bey tarafından yapılmıştır. 1933 yılında Mustafa Kemal Atatürk köşkü ziyaret etmiştir.

Osman Hamdi Bey’in 26 yıl boyunca yaz aylarında bu köşkte kamış ve burada önemli eserler yapmıştır. 1984 yılında restore edilen müze ünlü ressam Osman Hamdi Bey anısına müze olarak açılmıştır. Bu müzede Kaplumbağa Terbiyecisi isimli eseri ile öne çıkan Ünlü Ressam Osman Hamdi Bey’in çeşitli tabloları, fotoğrafları ve kişisel eşyaları sergilenmektedir.

6-Eskihisar Kalesi

Eskihisar Kalesi

Gebze ilçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunan Eskihisar Köyünün kuzeyinde yer almaktadır. Deniz kıyısında dik yamaçlı bir tepe üzerine kurulu olan kale limanı korumak amacıyla yapılmıştır.

Eskihisar Kalesi Bizans İmparatoru I. Manuel Komnesos tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. Asıl hali korunarak restore edilen kale dikdörtgen planlı, on burç ve 4 kapıdan oluşmaktadır. Tarihi kaleden deniz manzarası görülmeye değer.

7-Darıca Hayvanat Bahçesi

Darıca Hayvanat Bahçesi

Darıca ilçesine bağlı Bayramoğlu yöresinde yer almaktadır. İstanbul’a 38 km uzaklıkta yer almaktadır. 1991 yılında Kuş Cenneti olarak kurulan botanik park daha sonraları hayvan çeşitleri eklenerek hayvanat bahçesine dönüştürülmüştür.

Hayvanat Bahçesi içinde yaklaşık 350 çeşit hayvan ve 500 den fazla bitki türü bulunmaktadır. Ayrıca hayvanat bahçesi içinde çok sayıda kuş türü bulunmaktadır. Keyifli zaman geçireceğiniz hayvanat bahçesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

8-Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi

İzmit Körfezi ve Sapanca Gölüne bakan Samanlı Dağının zirvesinde yer alan Kartepe; Maşukiye’ye 17 km uzaklıkta yer almaktadır. İstanbul’a 115 km yani yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunan Kartepe Marmara Bölgesinin vazgeçilmez kayak merkezlerindendir.

Kartepe Kayak Merkezinde aralık ayında kayak merkezi başlamaktadır. Bu kayak merkezinde lüks bir otel yer almaktadır. Kayak merkezinde her seviyeye uygun pistler yer almaktadır. Ayrıca Kartepe Kayak Merkezinde kayak sezonu dışında, tenis, voleybol ve futbol sahaları yer almaktadır.

Ayrıca ATV Safari, doğa yürüyüşü, trekking, paintball, dağcılık ve kar motosikleti gibi etkinlikler de yapılmaktadır. Keyifli bir kış tatili için karın tadını doyasıya çıkaracağınız Kartepe Kayak Merkezini tercih edebilirsiniz.

9-Ballıkayalar Tabiat Parkı

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Gebze ilçesine bağlı Tavşanlı Köyünde yer almaktadır. Ballıkaya Vadisi içinde göl, şelaleler, dereye ulaşan travertenler üzerinde seyir terasları yer almaktadır.

Ballıkaya doğa yürüyüşü, dağcılık ve kamp kurmak için uygun arazilere sahiptir. Yaklaşık 2 km uzunluğuna sahip olan vadide yer altı sularının kireç taşını eritmesi sonucu oluşan çok sayıda mağara yer almaktadır. Birçok doğal güzelliği bir arada barındıran Ballıkaya Tabiat Parkı görülmesi gereken yerlerdendir.

10-Harikalar Sahili – Derince

Derince Harikalar Sahiline Nasıl Ulaşılır
Derince Harikalar Sahiline Nasıl Ulaşılır

Derince ilçesinin sahilinde yer almaktadır. İzmit merkezinden buraya vapur ve otobüs seferleri düzenlenmektedir. Harikalar Sahiline karadan ve denizden ulaşmak mümkün.

2006 yılında en iyi proje ödülünü almış güzel bir parktır. Park içinde gerçek boyuttaki masal kahramanları, büyük havuzlar, mini marina ve şelaleler yer almaktadır.

Her yaştan insana hitap eden Harikalar Sahilinde yel değirmeni, Nuh’un Gemisi, mantar ve korsan gemisi şeklinde restoranlar ve büfeler bulunmaktadır. Çok sayıda yerli ve yabancı turist alan Harikalar Sahili görülmesi gereken yerlerdendir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here