Sason

Sason ilçesi Batman ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İlçemiz il merkezine yaklaşık 68 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.

Sason Gezilecek Yerler

Batman’ın İlçeleri

İlçemiz daha önce Siirt iline bağlı iken daha sonra 1990 yıllında çıkan bir kanunla ilçe olma statüsüne kavuşmuştur.

Sason ilçemiz deyince akla hemen petrol gelmektedir. İlçemizde bulunan petrol kuyuları sayesinde burada petrol çıkarılıp işlenmektedir. Fakat bu petrol ülkemizin ihtiyacını karşılayamamaktadır.

Göz at ;

 1. Sason Gezilecek Yerler
 2. Sason Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Beksi Kalesi
 4. Pertükan Kalesi
 5. Hallan Çemi Höyüğü
 6. Batman Gezilecek Yerler
 7. Batman’da Gezilecek 10 Yer
 8. Batman Gece Hayatı
 9. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
 10. Batman’ın İlçeleri
 11. Batman Otelleri ve Batman Otel Fiyatları
 12. Batman Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 13. Hasankeyf Gezilecek Yerler
 14. Malabadi Köprüsü

Sason ilçemizin tarihi milattan öncesine dayanmaktadır. burada birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. 4 halife devrinde Hz. Ömer buraya sefer düzenlenmiştir. İlçemizde birçok medeniyete ait farklı tarihi yapılar bulunmaktadır. Bu tarihi yapılar ilçemizin değişik yerlerine dağılmıştır.

Sason ilçemizde gezilecek yerler:

Bozikan Kalesi: İlçemizin merkezine bağlı Bozikan köyünde bulunur. İlçe merkezine 25 km uzaklıkta bulunan bu kale Bizanslılar döneminde yapılmıştır. bu kale 4.yüzyılda İpekyolu hakimiyetini korumak amacı ile inşa edildiği rivayet edilmektedir.

Pertükan Kalesi: Bu kale ilçe merkezine 4 km uzaklıkta bulunur. Kale kimler tarafında yapıldığı ile ilgili bilgi yoktur. Kale günümüze harabe şeklinde ulaşılmıştır.

Ayrıca ilçemizde bulunan kaplıca suyu da bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gelip görmeniz gereken bir ilçemizdir.

2 YORUMLAR

 1. Batman ilimiz güzeldir. Ben 3 yıl önce iş icabı gitmiştim. Burasi yazin cok sıcak olmaktadir. Tarihi yapılar yok denecek kadar azdir. Yetkililerin tarihi yapilara el atmasi lazim diye düşünüyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here