Dominika Hakkında Bilgi
Dominika Hakkında Bilgi

Dominika, Karayipler’de bir ada devletidir. Ada Berlin’den biraz daha küçüktür ve yaklaşık olarak 70.000 nüfusa sahiptir. Dominika aynı zamanda dünyanın en küçük ülkelerinden biridir. Dominika bir zamanlar İngiliz İmparatorluğu’nun bir parçası olduğu için, Milletler Topluluğu’nun bir üyesidir. Dominika’nın başkenti Roseau. Bu şehir adanın güneybatı kıyısında yer alır ve yaklaşık 15.000 nüfusa sahiptir.

İlk insanlar yaklaşık 7000 yıl önce adaya geldi. Küçük köylerde yaşayan ve çoğunlukla tahıl ve balıkla beslenen Kızılderililerdi. 1493’te denizci Columbus adayı geçerken keşfetti, ancak girmedi. Pazar günüydü, bu yüzden ona Dominika adını verdi. Latince’de Pazar günü denir.

Dominik Cumhuriyeti Hakkında Bilgi
Dominik Cumhuriyeti Hakkında Bilgi

Ancak 200 yıl sonra Ada İngilizler tarafından fethedildi. Kısa bir süre sonra Fransızlara sattılar. Ada birkaç yıl sonra Fransız oldu ve daha sonra bir İngiliz kolonisi oldu. Dominika 1978 yılından beri bağımsız bir cumhuriyettir. Bugün Fransız dönemini anımsatan bazı şehir isimleri, örneğin Başkent Roseau gibi. Resmi dil İngilizce’dir.

Dominika fakir bir ülkedir. Birçok vatandaş tarımla uğraşmakta ya da işi yoktur. Paranın çoğu muz ve hindistan cevizi ihraç ederek, yani Yurtdışına satarak kazanılır. Bu yiyecekler büyük Plantasyonlarda yetiştirilmektedir. Manzara da sık sık böyle görünür. Birçok hasat işçisi ayda 100 Euro’dan daha az bir ücret karşılığında orada çalışıyor. Dominika’da Turizm sadece küçük bir rol oynamaktadır. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, engebeli kıyıları ve çok küçük havaalanı nedeniyledir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here