Dulkadiroğlu

Dulkadiroğlu Kahramanmaraş iline bağlı bir ilçedir. Dulkadiroğlu Kahramanmaraş ilinin merkez ilçelerinden biridir.

Dulkadiroğlu İlçesi

Kahramanmaraş ilinin en kalabalık ikinci ilçesidir. Dulkadiroğlu oldukça gelişmiş bir ilçedir.  İlçede çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Kahramanmaraş Müzesi

İlçe merkezine bağlı Yenişehir Mahallesinde yer almaktadır. Kahramanmaraş Müzesi; 1975 yılından beri hizmet vermektedir. Müze; 4 bölüm, 10 salondan oluşmaktadır. Müze; arkeoloji salonu, taş eserler salonu, etnografya salonu ve bahçe bölümünden oluşmaktadır. Müze içinde Hitit, Helenistik, Roma ve Bizans Dönemine ait çok sayıda eser bulunmaktadır. Müze içinde bulunan büyük sikke koleksiyonu oldukça dikkat çekmektedir. Müzenin dikkat çeken bir diğer eseri Hitit Dönemine ait Taş Aslan Heykelidir. Kahramanmaraş ilinin tarihine ışık tutan Kahramanmaraş Müzesi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Hatuniye Camii

İlçe merkezinde Kurtuluş Mahallesinde yer almaktadır. Hatuniye Camii; Yavuz Sultan Selim’in büyükannesi Şemsi Sultan adına 1519 yılında yapılmıştır. Hatuniye Camisi günümüzde orijinal halini kaybetmiştir. Sadece minaresi orijinal halini koruyarak günümüze ulaşmıştır. Caminin aşağısında yer alan türbede ise Şemsi hatun ve oğluna ait olduğu tahmin edilen iki mezar bulunmaktadır.

Ulu Camii

İlçe merkezinde Kurtuluş Mahallesinde yer almaktadır. 1442-1454 yılları arasında Dulkadiroğlu Beyliği zamanında Hükümdar Süleyman Bey tarafından inşa edilmiştir. Ulu Camii; tek şerefeli minareye ve ahşap tavana sahiptir. Ulu Camii; taç kapısı, mihrabı, minberi ve minaresi üzerinde yer alan süslemeleri ile dikkat çekmektedir.

Taş Medrese

İlçe merkezine bağlı Kurtuluş Mahallesinde yer almaktadır. Dulkadiroğlu Beyliği Hükümdarı Alaüddevle Bey tarafından 15. Yüzyılın sonunda inşa edilmiştir. Yakın zamanda restore edilen Taş Medrese günümüzde ziyaret açıktır.

Kapıçam Mesire Alanı

İlçe merkezine 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Çevresi çam ormanları ile kaplı doğal güzelliğe sahip bir mesire yeridir. Mesire alanında botanik bahçesi, kınalı keklik üretme istasyonu, göletler, kamp ve piknik alanları bulunmaktadır. Güzel bir hafta sonu için birçok güzelliği içinde barındıran Kapıçam Mesire Alanını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Dulkadiroğlu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here