Dünyadaki En Nadir Çiçekler
Dünyadaki En Nadir Çiçekler

12. Kokio’nun

Koki’o veya Hibiscus arnottianus, Oahu ve Moloka’i’nin ıslak dağ ormanlarına özgüdür. Bitkinin kendisi, 15 ila 20 fit boyunda büyüyen bir çalı veya kısa bir ağaçtır. Pürüzsüz, koyu yeşil yapraklar, parlak kırmızı damarlar ve gövdelerle 4 ila 6 uzunluğundadır. Çiçekler 4 inç genişliğinde beyazdır ve dalların sonunda büyür. Beyaz, ebegümeci ailesi için ilginç bir renktir çünkü çiçeklerin çoğu kırmızı veya turuncudur. Immaculatus alt türü son derece nadirdir ve Moloka’i adasındaki sadece birkaç vadide yetişir.

11. Rothschild’in Terlik Orkidesi

Dünyanın en nadide çiçeklerinden biri olan Rothschild’in terlik orkidesi, kırmızı çizgileri ve yanlarındaki uzun yaprakları ile karakterizedir. Sadece büyük bir Asya adası olan kuzey Borneo’daki Kinabalu Dağı’nın yağmur ormanlarında yetişebilir. Büyüme yolu rakımla daha da sınırlıdır ve deniz seviyesinden yalnızca 1.640 ila 3.930 fit arasında büyür. Bu çiçek sadece nadir olmakla kalmaz, çiçek açması 15 yıla kadar sürebilir. Bulması çok zor olduğu için bu orkide, gövde başına 5.000 dolara satıldığı karaborsada büyük bir değere sahip. Bu yüksek maliyet, onları zaten kırılgan olan varlığı daha da tehdit eden kaçakçıların hedefi haline getiriyor.

10. Juliet Rose

Juliet Gülü, şimdiye kadar geliştirilen en pahalı güldür ve üreticisine 15 yıl boyunca 3 milyon dolara mal olmuştur. Ancak tüm bu zaman ve çaba, eşsiz, şeftali renginde bir gül verdi. İlk olarak 2006 yılında Chelsea Flower Show’da halka açık olarak gösterildi. İçi boş şekli nedeniyle, daha derin renkli yaprakları çevreleyen soluk yaprakları olan bu Gül, gelin buketleri için popüler hale geldi.

9. Hayalet Orkide

Hayalet orkide Florida, Küba ve Bahamalar’a özgüdür ve çok özel bir mantarın yaşadığı selvi bataklıklarının derinliklerinde bulunan habitatı tercih eder. Şeker karşılığında mantar için besin toplamaya yardımcı olan fotosentetik kökler geliştirmiştir. Çiçek, uzun, ince yaprakları ve alttan süpüren iki alt yaprağı ile beyazdır. Hayalet orkide nadirdir ve nesli tükenmekte olup, geceleri tozlaşmak için sfenks güvesine güvenmektedir. Habitat tahribatı ve aşırı Toplanma, nüfusun azalmasına neden oldu.

8. Sarı ve Mor Bayan Terlik

Dünyanın en nadide çiçeklerinden biri olan sarı ve mor bayan terlikleri orkide ailesine aittir ve İngiltere ve Avrupa’da bulunabilir. Alt taç yaprağı, ayakkabıya benzeyen oyuk bir alan oluşturur, dolayısıyla adı. O kadar nadirdirler ki botanikçiler, İngiltere’de bir golf sahasında bir bitkinin keşfedildiği 1917 yılına kadar soylarının tükendiğini düşündüler. Sarı ve mor bayan Terliği artık 1981 Yaban Hayatı ve Kırsal Yasası ile korunmaktadır. Kaçakçılar onu kazmaya ve hatta çiçeklerin bir kısmını kesmeye çalıştılar. Bugün sadece altı çiçek kaldı.

7. Ateş Zambağı

Alev zambakları olarak da bilinen ateş zambakları, dünya çapında nispeten yaygın bir çiçektir. Parlak kırmızı, neredeyse kıvrılmış yaprakları vardır ve yaklaşık 12 fit yüksekliğe kadar tırmanabilir. İnsanlar için toksik olmasına rağmen tıbbi amaçlar için de kullanılır. Bu farmasötik kullanım, bazı bölgelerde aşırı ekime yol açmıştır; Şu anda Sri Lanka’da nadirdir ve Orissa’da neredeyse nesli tükenmiştir. Avustralya, Cook Adaları ve Fransız Polinezyası gibi diğer ülkelerde istilacı bir tür olarak kabul edilir.

6. Aracı Kırmızı

Aracı rode bloem lijkt op een roos en, roze van kleur’dur. Çin’de ilk kez, 1804 yılında İngiltere’de, aşırı nüfusa sahip bir ülke Çin’de kurulmuştur. De enige 2 bekende overgebleven gevangenschap içinde orta yaş bloemen groeien bindi. Nieuw-Zeeland’da botanik bahçesi ve Engeland’da Kaş’ta botanik bahçesi bulunmaktadır.

5. Franklin ağacı Çiçek

Franklin ağacı çiçeği çay grubuna aittir, ancak türünün tek örneğidir. Bitki sonbaharda kırmızıya dönen koyu yeşil yapraklara sahiptir ve parlak sarı bir merkeze sahip 5 yapraklı, beyaz bir çiçek üretir. ABD’nin güneydoğusundaki bir eyalet olan Gürcistan’daki Altamaha Nehri Vadisine özgüdür. Bitki ilk olarak 1765’te George’un hala bir İngiliz kolonisi olduğu zaman keşfedildi. Net, Benjamin Franklin’in adını aldı ve 1785 Kuzey Amerika ağaçları ve çalıları kataloğunda yayınlandı. Franklin ağacı çiçeği şu anda son derece popüler bir bahçe bitkisidir, ancak 1800’lerin başından beri vahşi doğada nesli tükenmiştir. Neslinin tükenmesine pamuk mahsullerinin neden olduğu bir mantar hastalığı neden olmuş olabilir, ancak bu sadece bir teoridir. Bugün, mevcut bitkiler 1700’lerde toplanan tohumlardan gelmektedir.

4. Chocolade Cosmos’un

Chocolade-cosmo vindt ook zijn plaats, planten ter wereld’de yer almaktadır. Meksika’da rijke, roodachtig bruin gekleurde bloemen üreten yerler var. Net als andere bloemen op deze lijst, vahşi bir bölgede yer almaktadır. Chocolade-cosmo op natuurlijke wijze plaatsvond tesisindeki tüm konuk odaları sigara içilmez odadır. Bu tesis, 100 konuk odasına sahiptir. Botanische enthousiastelingen begonnen de plant 1902’de çok erken. İçinde feite produceert deze bloem geen zaden en moet deze worden vermeerderd weefselkweek of worteldeling aracılığıyla. Her zaman bir bitki örtüsü vardır.

3. Yeşim Asma

Yeşim asma çok ilginç mavimsi, nane yeşili bir renge sahiptir. Bu güzel çiçek, yaklaşık 3 metre uzunluğa kadar asılı kaldığı Filipin yağmur ormanlarından geliyor. Bezelye ve fasulye ailesinin bir üyesidir. Ormansızlaşma habitatını tahrip etti ve bitki artık nesli tükenmekte olarak kabul ediliyor. Yeşim asmasının, doğal tozlayıcısı yarasaların olmaması nedeniyle esaret altında büyümesi zordur.

2. Kadupul Çiçeği

Gecenin Kraliçesi olarak da bilinen Kadupul çiçeği bir kaktüs çiçeğidir. Bu çiçek Sri Lanka, Hindistan, Japonya, Çin ve birçok Latin Amerika ülkesinde yetişir. Kadupul, gece çiçeklenme aktivitesi nedeniyle folklor ve efsanelerle çevrili nadir, güzel bir çiçektir. Bu büyük, beyaz çiçek sadece geceleri ve sabahları açılır, Kurur ve kapanır. Vahşi doğada, bu bitki ağaçların dallarına hapsolmuş çürüyen maddede yetişir.

1. Ceset çiçeği (Lijk bloem)

Ceset çiçeği, dünyanın en tehlikede olanlardan biridir. Sadece Endonezya’nın ova yağmurlarında bulunur ve hayatta kalması için dayandığı Tetrastigma asma ile simbiyotik bir ilişkisi vardır. Ceset çiçeğinin kökleri, yaprakları ve gövdesi yoktur. Tetrastigma Asmasından besin alır. Çiçek açtığında keskin kokusu, çiçeğin tozlaşmasına yardımcı olan sinekleri ve leş böceklerini çeker. Çiçeklenme her on yılda bir gerçekleşir ve 10 fit yüksekliğe kadar ulaşabilir. Çiçek, büyük bir konik Merkezi çevreleyen, dışı yeşil ve içi bordo kırmızıdan mora kadar tek bir yapraktan oluşuyor gibi görünüyor.

Dünyadaki En Nadir Çiçekler
Dünyadaki En Nadir Çiçekler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz