Ekvador'da Gezilecek 10 Yer
Ekvador'da Gezilecek 10 Yer

16.385.450 toplam nüfusuyla Güney Amerika kıtasında yer alan Ekvador, tarihi ve turistik yerleri bakımından popüler bir ülkedir. Dünyayı iki eşit parçaya bölen Ekvator’dan ismini alan ülke, Büyük Okyanus’a kıyısı bulunmaktadır. 

Göz at ;

  1. Ekvador Gezilecek Yerler
  2. Ekvador’da Gezilecek 10 Yer
  3. Ekvador Nerede?
  4. Ekvador’un başkenti, şehirleri ve bölgeleri
  5. Ekvador Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Quito Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti

Kuzeyde Kolombiya, doğu ve güneyde Peru ile komşudur. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Yaz sezonunda buraya gelip harika bir gezi yapabilirsiniz.

Ülkemizde direk uçuşun olmadığı bu ülkeye aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. Burada gezip görmeniz gereken 10 gözde yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

10-Quito

Quito, bir diğer adıyla Kito, Ekvador’un başkenti ve yaklaşık 3 milyon nüfusuyla en büyük 2. şehridir. Aynı zamanda 2800 metre yükseklikte kurulan bu şehir, Bolivya’nın başkenti La Paz’dan sonra dünyada en yüksek ikinci başkent olarak da bilinmektedir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Özellikle Carondolet Sarayı görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Bunun dışında şehirde yer alan 20 Katolik kilisesi bulunur. Bu kiliselerin birçoğu kendi alanlarında oldukça popüler yapılardır. Bunları da ziyaret etmeden geri dönmeyiniz.

9-Banos

Ekvador’da yer alan Banos, turistik bir kasabadır. Aslında ilk gördüğünüzde küçük ve önemsiz bir yere benzemektedir. Fakat bu kasabayı popüler yapan birçok özellik bulunur. Bu özellikleri bilerek giderseniz, harika bir tatil keyfi yaşamış olursunuz. Çünkü kasaba Tungurahua yanardağın yakınlarında yer alması turizm açısında oldukça popüler hale gelmiştir. Bu da kasabayı doğal termal tesisleri bakımında zengin kılmaktadır. Bunun dışında kasaba sınırında yer alan Pailon de Diablo şelalesi şehirde gezilip görülmesi gereken harika yerlerden biridir. Bütün bunları topladığımızda kasaba, hem sağlık turizmi hem de doğa turizmi bakımında önemli bir yerdir. Bu nedenle yolunuz düşerse uğramanızı tavsiye ederim.

8-Otavalo

Ekvador’da yer alan Otavalo, alışveriş merkezi olarak bilinen bir şehirdir. Bu şehir daha çok yerel pazarları ile popülerdir. Sevdiklerinize hediye almak için bu şehre uğramalısınız. Şehir ortasında sıra dışı pazarlar kurulur. Pazarda satılan bu ürünlerin hemen hepsi el emeği göz nurudur. Bu nedenle önemli pazarlar arasında bulunur. Cumartesi günleri açık olan bu pazarları mutlaka ziyaret edin.

7-Cuenca

Ekvador’un Azuay eyaletinin başkenti Cuenca, sömürge döneminin izlerini taşıyan önemli şehirlerden biridir. Özellikle sokakları, caddeleri ve evleri dikkat çekmektedir. Bu sıraladığım yerler gerçekten sıra dışı özelliklere sahiptir. Görünce hayran kalacaksınız. Bunun dışında şehir yakınlarında İnka kalıntıları bulunur. Gidip bu kalıntıları da ziyaret edebilirsiniz. Şehri ilginç ve popüler kılan diğer bir özellik ise Kasım ve Ocak ayları arasında yapılan renkli festivallerdir. Bu döneme denk gelirseniz bu festivallere mutlaka katılın. Ayrıca Cajas Ulusal Parkı görülmesi gereken yerlerden biridir. Unesco Dünya Miras listesinde yer alan bu şehir mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

6-Guayaquil

Guayas Nehrinin batı kıyısında yer alan Guayaquil, Ekvador’un en büyük kenti ve en önemli limanıdır. Burada çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Özellikle burada yer alan 400 yıllık evler oldukça dikkat çekmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi yapılar ve doğal güzellikleri mutlaka görün derim.

5-Riobamba

Ekvador’un Chimborazo ilinin başkenti olan Riobamba, Ekvador’un başkenti Quito’nun 200 km güneyinde yer alan turistik bir şehirdir. Buraya gitmek için iki tane çok önemli gerekçeniz var. Bunlardan biri Güneşin doğuşunu izlemek. Çünkü dünyanın hiçbir yerinde güneş bu kadar güzel doğmaz. Buraya gidince ne demek istediğimi anlayacaksınız. İkinci gerekçe olarak da Şeytan Burnu denilen bölgede tren yolculuğu yapmaktadır. Bu da hayatınızda en farklı yolculuğu olacaktır.

4-Quilotoa Gölü

Quilotoa Gölü, Ekvador’da yer alan bir krater gölüdür. 3914 metre yükseklikte yer alan bu göl, gezilip görülmesi gereken popüler göllerden biridir. Buraya başkent Quito’dan Sanquisili kentine gidip otobüsle bu göle ulaşabilirsiniz. Ya da 4 günlük yürüyüş turları yapılmaktadır. Bu turlara katılıp harika bir tur yapabilirsiniz. Dünyanın en güzel göllerinden biri olup mutlaka görmeniz gerekir.

3-Galapagos Adaları

Büyük Okyanusun doğusunda yer alan Galapagos Adaları, Ekvodar’a bağlı Takımadaları olarak bilinir. Bu bölge 19 adadan oluşmaktadır. Bu adalarda çok sayıda hayvan türü yaşanmaktadır. Dünyanın hiçbirinde yaşamayan bazı canlılar da burada bulunur. Adanın harika bir görüntüsü bulunmaktadır. Adaları küçük yatlarla dolaşabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte huzurlu bir tatil keyfi için bu adayı tercih edebilirsiniz.

2-Ciudad Mitad del Mundo

İlkokuldan berri öğrendiğimiz bir cümle var. O da Dünya’yı iki eş parçaya bölen hayali çizgiye Ekvator denilmektedir. İşte bu çizgi Ekvador’da bulunmaktadır. Burası dünyanın ortası olarak bilinmektedir. Bu çizginin hemen yanında Ciudad Mitad del Mundo (Dünyanın Ortası) bir anıt dikilmiştir. 30 metre yükseklikte yer alan bu anıt, Quito şehrin yakınlarında bulunuyor. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gelip bu anıttı görün ve yakınlarında yer alan Intiñan Güneş Müzesi’nde ziyaret edin.

1-Dünya’nın Sonundaki Salıncak

Ekvator’da uçurumun kenarında kurulu Dünya’nın Sonundaki Salıncak, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Çoğu ziyaretçi bu salıncağı görmek için buraya gelmektedir. 2.660 metre yükseklikte, uçurumun kenarında ağaçta yapılan bir ev bulunuyor. Bu ağaca bir salıncak inşa edilmiş. Bu salıncak salınmak yüksekliğe meydan okumaktadır. Herkes bu cesareti gösteremez. Özellikle maceraperest ve adrenalin seven biriyseniz mutlaka buraya gelip bu salıncağı görün ve burada salının. Hayatınızda unutamayacağınız bir anı olarak kalacaktır.


Bunlar dışında Ekvador hakkındaki genel bilgileri bir liste yaptık şöyle ki;
Ekvador

Nüfus: 16.385.450

Başkent: Quito

Resmi Dili: İspanyolca

Para Birimi: Amerikan doları

Bulunduğu Kıta: Güney Amerika

Kuruluş Tarihi: 10 Ağustos 1809

Vize Durumu: Buraya seyahat eden vatandaşlarımız 90 günlük vizeden muaftır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here