El Salvador Hakkında Bilgi
El Salvador Hakkında Bilgi

El Salvador, Orta Amerika’da küçük bir ülkedir. İsviçre’nin yaklaşık yarısı kadar büyük ve neredeyse aynı sayıda nüfusa sahiptir. Ülkenin adı El Salvador ismi El Salvador’un resmi dili olan İspanyolca’dan gelmektedir. Başkentin adı “Kutsal kurtarıcı”olarak tercüme edilir. El Salvadorlulara Salvadorlu denir.

El Salvador’un iki komşusu vardır: Honduras ve Guatemala. Ayrıca Nikaragua’ya Fonseca Körfezi üzerinden gemi ile kolayca ulaşabilirsiniz. Güneyde Pasifik Okyanusu bulunur. Pasifik Kıyısı düzdür ve yaklaşık 300 kilometre uzunluğundadır.

El Salvador Hakkında Bilgi
El Salvador Hakkında Bilgi

El Salvador ve komşu ülkelerde birçok deprem yaşanmaktadır. Bunun nedeni, burada farklı toprak plakalarının bir araya gelmesidir. Bu yüzden orada da Volkanlar vardır. Bunlardan en büyüğü Santa Ana’dır. En yüksek Dağı ise el Pital’dir. Zirvesi Deniz seviyesinden 2730 metre yükseklikte, Honduras sınırında yer almaktadır.

İklim tropiktir. Yaz aylarında yağışlı mevsim ve kışın kuru mevsim vardır. Sahil her zaman sıcaktır. Sadece dağlarda daha serinlik vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz