Enez

Enez Edirne iline bağlı bir ilçedir. Enez ilçesi Edirne il merkezine 172 km uzaklıkta yer almaktadır. Enez ilçesine Keşan ilçesi üzerinde ulaşım sağlanmaktadır.

Enez Gezilecek Yerler

Tertemiz denize sahip Enez ilçesi sakin ve huzurlu bir ilçedir. İlçede çok sayıda doğal güzelliğe sahip yerler ve tarihi yapılar yer almaktadır. Enez ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;

 1. Enez Gezilecek Yerler
 2. Enez kalesi
 3. Enez Otelleri ve Enez Otel Fiyatları
 4. Enez Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 5. Edirne Gezilecek Yerler
 6. Edirne Gece Hayatı
 7. Edirne’de Gezilecek 10 Yer
 8. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 9. Edirne’den Yunanistan’a (İpsala Sınır Kapısı) Nasıl Gidilir
 10. Edirne Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 11. Edirne Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 12. Edirne Otelleri ve Edirne Otel Fiyatları
 13. Edirne Nerede?
 14. Karaağaç Tren İstasyonu
 15. Mimar Sinan’ın 10 Harika Eseri
 16. Selimiye Camii
 17. Kırkpınar Er Meydanı

Gala Gölü: Enez ilçe merkezine 10 km uzaklıkta yer alan Gala Gölü; Manyas Gölünden sonra ülkemizde yer alan en büyük kuş barınma alanıdır. Adeta doğal bir cennet olan Gala Gölü doğa aşıkları için vazgeçilmez bir yerdir.

Çok sayıda kuş türü bulunan bu göl kuşların sesi ile adeta doğal bir musiki oluşturuyor. Özellikle nisan, mayıs, eylül ve ekim aylarında göçmen kuşların buraya uğraması sonucunda görsel bir şölen oluşmaktadır.

Muhteşem manzaralara şahit olacağınız Gala Gölü ziyaret listesinde muhakkak bulunması gereken doğal yerlerdendir.

Enez Sahili: Enez ilçesi 30 km uzunluğunda sahil şeridine sahiptir. Enez ilçesinde temiz denize ve kumsallara sahip plajlar bulunmaktadır.

4 km uzunluğunda olan Altınkum Plajı temiz denizi ve kumsalı ile tatil yapmak isteyenlerin tercih ettiği yerlerdendir. Enez ilçesinde yer alan yazlık evler ile dolu olan Büyük Evren Beldesi de tatil yapmak isteyenler için uygun yerlerdendir.

Büyük Evren Beldesinde bulunan yazlık evleri kiralayıp, güneşin ve denizin tadını doyasıya çıkaracağınız bir tatil yapabilirsiniz. Ayrıca ilçede yer alan Sultaniçe Köyü ve Vakıf Plajını da tercih edebilirsiniz.

Enez Kalesi: Enez ilçe merkezinde yer alan kale yüksek bir tepede kurulu bulunmaktadır. Enez Kalesi kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir.

Kalede yapılan araştırmalar sonucunda Arkaik ve Helenistik Döneme ait eserler elde edilmiştir. Bu da kalenin tarihinin Arkaik ve Helenistik Döneme kadar uzadığını göstermektedir. Etrafı surlar ile çevrili kale 15 kule ile desteklenmiştir.

Enez Kalesinin bulunduğu yer ve çevresi aynı zamanda Ainos Antik Kentinin de merkezidir.  Enez Kalesinin sol tarafında Enez Ayasofya’sı olarak anılan Fatih Camisi yer almaktadır. Roma Döneminde yapılan kilise camiye çevrilmiştir. Günümüzde bu yapı yıkık durumda bulunmaktadır.

Roma Villası: Enez ilçe merkezinde Gazi Ömer Bey mahallesinde yer almaktadır. İlçenin kaleden sonra en önemli antik kalıntılardandır.

Roma Villası Roma Döneminin yaşam tarzı ve mimarisini gözler önüne sermektedir. Burada yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda tarihi öneme sahip çok sayıda buluntu elde edilmiştir. Günümüze Roma Villasından sadece tarihi kalıntıları ulaşmıştır.

Sahil Kervansarayı: Osmanlı Kervansarayı olarak da anılan Sahil Kervansarayı Enez ilçe merkezine 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Osmanlı Döneminde yapılan Kervansaray 1. Dünya Savaşı’nda İngilizler tarafından kışla olarak kullanılmıştır.

16. Yüzyılda inşa edilen kervansaray Osmanlı Devletinin ihtişamlı mimarisini yansıtmaktadır. Sahil kenarında bulunan kervansaray iki katlı bir yapı olarak inşa edilmiştir. Muhteşem bir mimariye sahip Sahil Kervansarayı görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Deveci Hanı: Enez ilçesinde yer alan Deveci Hanı kitabesi günümüze ulaşmadığı için kim tarafından ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Dikdörtgen planlı olan Deveci Hanı günümüze sağlam olarak ulaşmıştır.

Has Yunus Kaptan Paşa Türbesi: Enes ilçesinde yer almaktadır. Türbe aslında Bizans Döneminde yapılan küçük bir şapeldir. Bu şapel daha sonradan türbeye çevrilmiştir.

Türbe ilk Türk deniz kumandanı olan Has Yunus Kaptan Paşa’ya aittir. Ayrıca Enez ilçesinde yer alan önemli bir tarihi yapı olan Roma Villası ve Enez ilçesinin ikinci yüksek tepesi olan ve tarihi kalıntılara sahip olan Killik Tepesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Enez Altınkum
Enez Haritası
Enez Nasıl Gidilir
Enez Nerede
Enez Plajları
Enez

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here