Edirne'de Gezilecek Yerler

Edirne 401.701 toplam nüfusu ile Marmara bölgemizin Trakya bölgesinde bulunan tarihi bir kenttir. İlimize bağlı 9 ilçe bulunur.

Edirne Gezilecek Yerler

İlimizde gezilip görülecek çok sayıda yer bulunur. Bunları uzun uzun yazdık isteyen olursa burada OKUYABİLİR. Şimdi ilimizde bulunan 10 gözde yeri sizin için seçtik. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir yer olursa yorum kısmında yazabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Edirne Gezilecek Yerler
 2. Edirne Gece Hayatı
 3. Edirne’de Gezilecek 10 Yer
 4. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 5. Edirne’den Yunanistan’a (İpsala Sınır Kapısı) Nasıl Gidilir
 6. Edirne Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 7. Edirne Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 8. Edirne Otelleri ve Edirne Otel Fiyatları
 9. Edirne Nerede?
 10. Karaağaç Tren İstasyonu
 11. Mimar Sinan’ın 10 Harika Eseri
 12. Selimiye Camii
 13. Kırkpınar Er Meydanı
Edirne

1-Selimiye Cami

Selimiye Camii ve Külliyesi

Selimiye Cami Ülkemizin Edirne ilinde bulunur. Osmanlı Padişahı olan 2. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı camidir. Mimar Sinan’ın 90 yaşında yaptığı bu eser ustalık eseri olarak bilinir. 1568-1575 yılları arasında inşa edilmiştir.

2-Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi,

Şehir kent merkezinde bulunur. Selimiye Camisine 50 metre uzaklıktadır. Arkeoloji bölümü ve bahçesi birlikte harika bir tarihi doku oluşturmaktadır. Arkeoloji bölümünde İlimizde yapılan kazılarda elde edilen yapılar sergilenmektedir.

Etnografya bölümünde ise Edirne Kültürüne ait birçok eser sergilenmektedir. Edirne ilimizin tarihi ve kültürünü öğrenmek istiyorsanız mutlaka buraya gelmelisiniz.

3-II. Beyazid Külliyesi ve Şifahanesi

II. Beyazid Külliyesi ve Şifahanesi

Edirne kent merkezine bağlı Yeniimaret Mahallesinde bulunur. 1484 yıllında Mimar hayrettin tarafında inşasına başlanmış yapımı 1488 yıllında tamamlanmıştır.

Osmanlı mimarisini en iyi şekilde yansıtılmıştır. Günümüzde sağlık müzesi olarak kullanılmaktadır. Beli bir bölümünde ise günün belirli günlerinde konser alanı olarak açılmaktadır.

4-Rüstem Paşa Kervansarayı

Rüstempaşa Kervansarayı

Şehir merkezinde bulunur. Osmanlı Devletin 16. Yüzyıl yapısı görkemli bir tarihi yapıtıdır. 1554 yıllında Kanuni’nin damadı ve sadrazamı Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırıldı.

Uzun yıllar kervansaray olarak kaldı. Günümüzde bir otel olarak kullanılmaktadır. Buraya yolunuz düşerse içinde konaklayabilir. Ya da gidip ziyaret edebilirsiniz.

5- Balkan Şehitleri Abidesi

Balkan Şehitleri Abidesi

Süloğlu ilçe merkezine bağlı Geçkinli Köyünde yer almaktadır. Balkan Savaşları yoğun olarak bu bölgede yaşanmasından dolayı savaşta şehit olanların anısına yapılmıştır.

Yüksek bir höyük üzerine yapılan anıtın giriş kapısının iki tarafında sütunlar ve bu sütunların üzerinde top mermileri yer almaktadır. Balkan Şehitleri Abidesi kare bir taban üzerinde bulunan mermer pramidal bir sütun olarak inşa edilmiştir.

Süloğlu ilçesinin en uğrak yeri olan Balkan Şehitleri Abidesinde her yıl 26 Mart tarihinde anma törenleri düzenlenmektedir. Balkan Şehitleri Abidesini ziyaret ettikten sonra dilerseniz ilçe merkezine bağlı olan Tatarlar Köyünde yer alan Tatar Türbesini de ziyaret edebilirsiniz.

6-Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Kent merkezine bağlı meydan mahallesinde bulunur. Selimiye Cami avlusunda bulunur. İslam Dünyasının farklı yerlerinde getirilen eserler burada sergilenmektedir.

Bu eserler  Dar’ül Tedris Medresesi içerisindeki 14 odadan ziyaretçileri buluşmaktadır. Bu odalar şu isimleri almıştır. Pehlivanlar Odası, Tekke Eşyaları Odası, Çorap Odası, İşleme ve Levha Odası, Silâh Odası I-II, Balkan Harbi Odası, Çini ve seramik Odası, Sarayiçi Odası, Edirne Misafir Odası, Mutfak Eşyaları Odası, Ölçü Aletleri Odası, Ağaç İşleri Odası I-II ve Galeri odasıdır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gelip bu odaları gezmelisiniz.

7-Meriç Köprüsü

Meriç Köprüsü

İlimizde bulunan bu köprü Meriç Nehri üzerinde kurulmuştur. İsimini nehirde alan bu köprü 1842 yıllında başlanan bu köprü 1847 yıllında bitirilmiştir. Bu dönem Osmanlı padişahı Abdülmecit zamanına denk gelmektedir.

Bu köprünün yapılışı ile ilgili çeşitli rivayetler dolaşmaktadır. Abdülmecit bir sefer sırasında yolu buraya düşmüştür. Buradan karşıya geçmek isteyen yöre halkının zorlandığına şahit olmuştur. Hemen buraya bir köprü inşa edilmesini istemiştir. Başka bir rivayete ise atlarla karşıya geçerken zorlandıklarını buraya bir köprü inşa edilmesi gerektiği yönündedir.

Bu köprü 263 metre uzunluğunda olup  7 metre genişliğindedir. 13 ayak üzerinde durulan bu köprü birçok gözü bulunmaktadır.   Ortasında köprünün tarihini anlatan yazıt bulunmaktadır. bu yazıt mermerdendir. Daha önce kubbesinde güneş motifi işlendiği söylenmektedir. bu köprünün halk arasında Mescidiye Köprüsü de denilmektedir.

8-Edirne Büyük Sinagogu

Edirne Büyük Sinagogu

Edirne kent merkezinde bulunan bu sinagog Türkiye’nin en büyük Dünyanın ise üçüncü büyük Sinagogdur. 1905 yıllında bir yangın sonucunda zara görmüş daha sonra II. Abdülhamid‘in fermanı ile restore edilmiştir. Günümüzde halla ayakta olan bu sinagogu kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

9-Eski Cami

Edirne Eski Cami

Bu cami Edirne Kent merkezinde bulunur. Edirne’de günümüze ulaşmış ilk orijinal abidevi yapı olarak da bilinir.

Mimarı Konyalı Hacı Alâaddin, kalfası ise Ömer ibn-i İbrahim’dir. Süleyman Çelebi tarafında inşa tamamlanan cami 15. yüzyılın harika eserlerinden biridir. Bu camiyi mutlaka ziyaret edin.

10-Selimiye Arastası

Selimiye Arastası

Şehir merkezinde bulunur. 3. murat burayı  Mimar Davud’a yaptırmıştır. Yaptırma sebebi ise Selimiye Camisine gelir sağlamak için inşa edilmiştir. Caminin sağ yamacında bulunur.

Çarşı 73 kemerli olup, boyu 225 metredir. İçinde 124 dükkan bulunur. Çarşıya giriş için 4 kapı bulunur. Kavaflar Çarşısı olarak da bilinir. İlimize yolunuz düşerse mutlaka görün derim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here