Ermenek

Ermenek ilçesi Karaman ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 163 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür. Çevre il ve ilçelerden de buraya ulaşabilirsiniz.

Ermenek Gezilecek Yerler

Karaman’ın İlçeleri

Ermenek ilçesi ilk olarak Hitit Uygarlığın izleri görülür. Daha sonra onu takip eden birçok uygarlık burada varlığını sürdürmüştür. İlçe Karamanoğuları’na başkentlik yapmıştır.

Bu yüzden önemli bir yere sahiptir. İlçemiz 1845 yıllında Konya iline bağlı bir sancak olmuş. 1910 yıllında ilçe statüsüne kavuşmuş. Önce Konya’ya sonra Mersin’e bağlanmış. 1923’de tekrar Konya’ya bağlanmış.

1989’da Karaman’ın il olması ile buraya bağlanmıştır. 2015 yıllı itibari ile ilçeye nüfusu 29.558’dır. ilçe hem nüfus olarak hem de yüzölçümü bakımında ilimizin en büyük ilçesidir.

Göz at ;

 1. Ermenek Gezilecek Yerler
 2. Ermenek Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Ermenek Kalesi
 4. Ermenek Barajı
 5. Karaman Gezilecek Yerler
 6. Karaman’ın İlçeleri
 7. Karaman Gece Hayatı
 8. Karaman İlimizde Gezilecek 10 yer
 9. Karaman Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 10. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 11. Karaman Otelleri ve Karaman Otel Fiyatları
Ermenek-Karaman

Ermenek Gezi Rehberi

İlçemiz hem başkentlik yaptığı için hem de burada önemli medeniyetler geldiği için ilçemiz önemli tarihi yapılara sahiptir. ilçemizde bulunan tarihi yapıları sizin için listeledik.

Tol Medrese, Sipas Camii, Mennan Kalesi, Meydan Camii, Damkaçalı Kilisesi, Akmanastır, Ala Kilise, Uğurlu Köristanı, Güzelce Hisar, Ermenek Kalesi, Akça Mescid, Maraspoli Mağarası ve Değirmen Kapuz

Ermenek

Tol Medrese: İlçemizin merkeze bağlı Çınar mahallesinde bulunur. medrese 1939 yıllında inşa edilmiştir. inşasına Emir Musa tarafında yapılmıştır.

Medrese ilçemiz ve ilimiz için önemli bir eğitim yuvasıdır. Burada birçok âlim yetişmiştir. Burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Tol Medrese

Sipas Camii: İlçemize bağlı Çınarlı Mahallesinde bulunur. 14. Yüzyıllın ortalarında Karamanoğulları beyliği tarafında yapılmıştır. Cami 1850 yıllında onarımdan geçmiştir.

Sipas Camii

Mennan Kalesi: İlçemize bağlı Görmeli köyünde bulunur. Kim ve ne zaman tarafında yapıldığı belli değil. Karamanoğulları beyliği bu kaleyi aktif olarak kullanmışlardır. Kale ulaşılması zor bir yerdedir. Tarihte de bu kale alımı hiç kolay olamamıştır. İlçemizde iki kaleden biridir.

Mennan Kalesi

Ermenek Ulu Camii: İlçemizin merkezinde bulunan bu cami ilçemizin en büyük camisidir. 1302 yıllında Karamanoğuları tarafında inşa edilmiştir. Cami değişik ve güzel süslemeleri ile dikkat çekmektedir. Kapısı özellikle çınar ağacında yapılıp üzerinde hat işlemeleri bulunur.

Ermenek Ulu Cami

Ermenek Ala Kilise: İlçemize bağlı Kazancı yöresindedir. Bir tepe üzerinde inşa edilen bu kilise Bizans döneminde kaldığı söylenilir. Kireç taşı arazide doğal bir mağara kiliseye dönüştürülmüştür. Boya ile kilise üzerinde resimler ve figürler yapılmıştır. yolunuz düşerse bu yapıyı görün derim.

Ala Kilise

Ermenek Kalesi: İlçemizde bulunan bu kale Karamanoğuları Beyliği tarafında inşa edilen il kaledir. Kale ilçemizi baştan sona kaplayan bir kaya üzerinde inşa edilmiştir. kaleye ulaşmak için 72 basamaklı merdivenle ulaşılır. Kale zindan ve sığınak olarak kullanılmıştır. Ünlü gezgin Evliya Çelebi bu kale için ben daha önce hiç böyle kale görmedim diyerek şaşkınlığını dile getirmiştir.

Ermenek Kalesi

Maraspoli Mağarası

Maraspoli Mağarası-Ermenek

İlçemizde bulunan bu mağara Ermenek kalesinin altında bulunur. iki giriş kapısı bulunur. bu mağaranın altında bir nehir geçmektedir bu nehir suyu ile Şehir içme suyu karşılanmaktadır. Ayrıca burada hidroelektrik santrali kurulmuştur. Bu sayede burada ilçeye elektrik verilmektedir. Mağara uzunluğu yaklaşık 196 metredir. Burada yer altı suyu barındırmaktadır. Bu mağara ne zaman ve kim tarafında kullanıldığı bilinmiyor. Mağara Dünyada 3. Büyük mağarası olarak bilinir. Mağara içinde sarkıt ve dikitlerle sizi tarihin hiç görmediği bir haz yaşatacaktır. İlçemizde bulunan bu doğa harikasını çoğu kişi bilmez. Bunun sebebi ise buraya yatırım yapılmıyor olması ve tanıtılmıyor.  İlçemizde bulunan bu mağarayı mutlaka görmeye geliniz.

Maraspoli Mağarası
Maraspoli Mağarası-Karaman

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here