Erzurum Arkeoloji Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Erzurum ili, Yakutiye ilçe sınırında bulunan Erzurum Arkeoloji Müzesi, Doğu Anadolu Bölgemizin en önemli müzelerinden biridir. İlk defa 1944 yıllında Yakutiye Medresesinde hizmet veren müze 1947 yıllında Çifte Minareli Medrese’ye taşınmış burada da 20 yıl hizmet vermiştir. Daha sonra günümüzdeki müze binası inşa edilmiş olup 1968 yıllında burada hizmete açılmıştır. Müze de Erzurum merkezi ve yakınlarında bulunan antik kentlerde yapılan kazılar sonucunda elde edilen tarihi yapılar burada sergilenmektedir. Müze de 5 farklı Salon bulunmaktadır. Bunlar:  Kazılar Salonu, M.Ö. 2000 Trans – Kafkas Kültürü Salonu, Urartu Salonu, Tabiat Tarihi Salonu ve Ermeni Katliamları Salonu’dur. Buraya gelip her salonu dikkatlice gezmenizi tavsiye ederim.

Erzurum Arkeoloji Müzesi Nerede?

Erzurum Arkeoloji Müzesi, Erzurum’un Yakutiye ilçesine bağlı Lalapaşa Mahallesinde bulunur. Yakutiye Medresesi’nin hemen karşısında bulunur.

Erzurum Arkeoloji Müzesi Nasıl Gidilir?

Havuzbaşı güzergahından buraya yaya olarak gidilebileceği gibi şehrin her noktasından buraya yaya olarak ulaşabilirsiniz. Otogardan buraya ulaşmak için; Otogardan  K4 numaralı otobüsle şehir merkezine gelin. Burada K5 veya K6 numaralı otobüslerden birine binip  müzeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Erzurum Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri

Erzurum Arkeoloji Müzesi her gün 08:00-19:00 saatleri arasında ziyaretçilerine açıktır.

Erzurum Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti

Erzurum Arkeoloji Müzesi giriş ücretli olup kişi başı 5 TL’dir. Fakat müze kartı olanlar ücretsiz ziyaret edebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here