Yakutiye- Erzurum

Yakutiye, Erzurum ilimize bağlı 21 ilçesinden biridir. Erzurum ilimiz 2008 yıllında çıkan bir kanunla Büyükşehir statüsüne kavuşmuştur.

Yakutiye Gezilecek Yerler

Büyükşehir statüsüne kavuşunca Aziziye, Palandöken ve Yakutiye ilçeleri İl merkezine bağlı merkez ilçeler olmuşlardır. Yakutiye  ilçemiz il merkezine yaklaşık 54 km uzaklıktadır.

Göz at ;

 1. Yakutiye Gezilecek Yerler
 2. Yakutiye Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Atatürk Üniversitesi
 4. Erzurum Teknik Üniversitesi
 5. Yakutiye Medresesi
 6. Erzurum Gezilecek Yerler
 7. Erzurum’da Gezilecek 10 Yer
 8. Erzurum Gece Hayatı
 9. Erzurum Hakkında, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 10. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Güzelliğini Yaşatan, Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer
 11. Palandöken Gezilecek Yerler
 12. Erzurum Otelleri ve Erzurum Otel Fiyatları
 13. Erzurum Nerede?
 14. Erzurum Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
Yakutiye Haritası

İlçemiz tarihi milattan öncesine dayanır burada birçok devlet hükümranlığını sürdürmüştür. Bu devletler ilçemize birçok tarihi yapı kazandırmıştır. İlçemiz 2008 yıllında çıkan bir kanunla merkez ilçe olmuştur. ilçemize bağlı 44 mahalle bulunmaktadır.

Yakutiye Hangi Şehirde

Yakutiye Gezi Rehberi

Yakutiye Medresesi: İlçemizde bulunan Bu medrese 1310 yılında Emir Hoca Cemalettin Yakut tarafından yaptırılmıştır.medrese uzun yıllar hizmet etmiştir. 1991 yıllında Bu medrese İslami eserler için müze yaptırılmıştır. Buraya gittiğiniz bu müzeyi ziyaret etmelisiniz. Buraya sadece yerli değil birçok yabancı turistinde uğradığı yerdir. Görünümü ile insanı büyülemektedir. Ayrıca içini gezdiğinizde dışında daha güzel bir manzaraya sahip olduğunu görebiliyoruz. Ayrıca ilçemize adını veren medresedir.

Yakutiye Medresesi
Yakutiye Medresesi-Erzurum

Çifte Minareli Medrese: İlçemizde bulunan Bu medrese Anadolu Selçuklu Devleti eseridir. Bu eseri Selçuklu Hükümdarı Alaeddin Keykubat kızı için inşa etmiştir. İnşa tarihi 13. Yüzyıl olarak bilinir.  26 metre yüksekliği ile göz kamaştırmaktadır.  Bu medrese çinileri ile dikkat çekmektedir. Gezi rotanızda mutlaka bulunması gereken bir yerdir.

Çifte Minareli Medrese Nerede
Erzurum Çifte Minareli Medrese

Yakutiye Ulu Cami: İlçemizde bulunan bu cami Erzurum şehir merkezindeki Cumhuriyet caddesi üzerinde, Çifte Minareli Medresenin batısında yer alır. Çifte Minareli Medrese ile Erzurum Ulu Camii arasında herhangi bir yapı yoktur. Birbirlerine komşudurlar. Bu cami Erzurum ilimizin en eski camisidir. Cami 1176 yıllında Selçuklular tarafında inşa edilmiştir. Caminin mimarı Melik Nasirüddin Muhammed’dir. Bu cami her ilde olduğu gibi ilimiz ve ilçemiz için önemli bir yere sahiptir. Her Cuma tıklım tıklım dolmaktadır.

Ulu Cami-Erzurum
Ulu Cami-Yakutiye
Ulu Cami

Erzurum Saat Kulesi: Bu kule Tepsi Minare ve kesik kule olarak da bilinir. İlçemizde kurulan bu kule şehir merkezine hakim bir yerdedir. Kule 1124 ve 1132 yılları arasında hüküm süren Ebu’l-Muzaffer Gazi tarafından yaptırılan mescit minaresine saat eklenmesi ile oluşan kuleye saatin tam olarak hangi tarihte eklendiği bilinmemekle birlikte bunun 1843 yılından önce gerçekleştiği söylenmektedir.

Erzurum Saat Kulesi
Tepsi Minare

Sonuç olarak ilçemize yolunuz düşerse mutlaka tarihi ve inanç merkezlerini gezmelisiniz. Oradan Çağ kebabı yemeden dönmeyiniz. Ayrıca gelirken Hediyelik olarak Oltu Taşında yapılmış tespih getirebilirsiniz.

Erzurum’un İlçeleri
Yakutiye- Erzurum

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here