Erzurum Atatürk Evi Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Erzurum ili, Yakutiye ilçe sınırında bulunan Erzurum Atatürk Evi Müzesi, 1890 yıllında inşa edilen klasik bir Erzurum evidir. 

1915-1916 yılları arasında  Almanya Konsolosluğu olarak hizmet veren ev 1918-1984 yılları arasında vali konağı olarak hizmet vermeye başlamıştır.  1984 yıllından günümüze kadar müze olarak kullanılmaktadır. Atatürk Milli Mücadele döneminde buraya gelip 52 gün konaklanmıştır.

Cumhuriyet ilanından sonra tekrar gelip burayı ziyaret etmiştir. 3 Ekim 1984 yıllında müze olarak hizmete giren bu yapı; bodrum katı, zemin kat, birinci kat ve çatı katı olarak 4 bölümü bulunur.

Her bölümde Atatürk’ün kişisel eşyaları ve silah arkadaşları ile yaptığı toplantılar ve Ülkemizin kaderini belirleme gibi birçok eser sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Erzurum Atatürk Evi Müzesi Nerede?

Erzurum Atatürk Evi Müzesi, Erzurum’un Yakutiye ilçesine bağlı Camiikebir Mahallesinde bulunan Çaykara iş Merkezinin alt kısmında yer almaktadır.

Erzurum Atatürk Evi Müzesi Nasıl Gidilir?

Atatürk Evi müzesine ulaşım için kent merkezinde bulunan Çaykara Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi güzergahında yaya olarak gidilebileceği gibi ya da Atatürk Üniversitesi dolmuşları ile buraya ulaşabilirsiniz.

Erzurum Atatürk Evi Müzesi Ziyaret Saatleri

Erzurum Atatürk Evi Müzesi, Pazartesi günü dışında her gün 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Erzurum Atatürk Evi Müzesi Giriş Ücreti

Erzurum Atatürk Evi Müzesi giriş ücreti bulunmamaktadır. Burayı ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz