Eskişehir Masal Şatosu, Sazova Parkı

Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 31 Yer! Nereler Gezilir, Nereye Gidilir? Eskişehir, İç Anadolu bölgemizin en önemli şehirlerden biridir. 844.442 nüfusu ile bölgenin en renkli illerden biridir. Gezilecek Yerler bakımında Ülkemizin en popüler şehirlerinden biridir.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Öğrenci nüfusun fazla olması hızlı tren seferlerin başlaması ve son zamanlarda gezilecek yerler sayısındaki artışla beraberinde  ilimizin ziyaretçi sayısını da artırmıştır. Günübirlik olarak gezip dolaşabileceğiniz birçok yer bulunmaktadır.

Göz at ;

  1. Eskişehir Gezilecek Yerler
  2. Eskişehir Gece Hayatı
  3. Eskişehir’de gezilecek 10 Yer
  4. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
  5. Eskişehir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  6. Eskişehir Otelleri ve Eskişehir Otel Fiyatları
  7. Eskişehir Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Buraya ülkemizin her tarafında ziyaretçiler gelmektedir. şehir Öğrenci kenti olarak bilinse de  hem tarihi değerleri, hem de son dönem ülkemize kazandırmış olduğu kültürel değerleri ile kesinlikle gidip görülmesi gereken yerlerden birisidir.

İlimizde gezilip görülecek sayısız yer vardır. Ulaşmak isterseniz Burada okuyabilirsiniz. Şimdi siz değerli okurlarımız için İlimizde bulunan on gözde yer seçtik umarım beğenirsiniz. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısımında bizimle paylaşabilirsiniz.

Balmumu Heykeller Müzesi

Odunpazarı ilçe merkezinde yer almaktadır. Müze 2013 yılında hizmete açılmıştır. Ülkemizin ilk ve tek balmumu müzesi olma özelliğine sahiptir. Balmumu Müzesi dört bölümden oluşmaktadır.

Balmumu Müzesi içinde tarihi kişiler, yerli yabancı ünlüler olmak üzere toplam 160 balmumu heykeli yer almaktadır. Burada bulanan heykellerin gerçeğe yakın olması oldukça şaşırtıcıdır. Farklı bir deneyim için Balmumu Heykeller Müzesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Sakarya Nehrinin bir kolu olan 450 km uzunluğa sahip Porsuk Çayı Odunpazarı ilçesinde yer almaktadır. İlçe merkezini ikiye bölen Porsuk Çayının kent merkezinde kalan bölümlerine adalar denir.

Porsuk Çayında gondol ile ilçe merkezinde gezebilirsiniz. Bu bölge Öğrencilerin sıkça uğradığı Eskişehir’in hareketli bölgelerinden biridir. Burada çok sayıda cafe ve restoran bulunmaktadır. Aynı zamanda Porsuk çayı üzerinde  bot ve gondol turları yapılmaktadır.

Odunpazarı Evleri

İlçe merkezinde yer almaktadır. Odunpazarı evleri Osmanlı Mimarisine özgü yapısı ile dikkat çekmektedir. Dar sokaklar arasında yer alan bu tarihi evler ilçeye tarihi bir hava katmaktadır.

Odunpazarı evleri yakın zamanda restore edilerek birçoğu kafe, restoran, butik otel, müze ve dükkân olarak hizmete açılmıştır. Dünya kültür miras listesine eklenen Odunpazarı evleri Eskişehir’in önemli eserlerindendir. Genellikle iki katlı kendine özgü mimariye sahip olan Odunpazarı evlerini görmenizi tavsiye ederim.

Sazova Parkı

Ülkemizin en büyük parkı olan Sazova Parkı Tepebaşı ilçesinde Sazova mahallesinde yer almaktadır. Sazova Parkı içine bulunan yapılardan dolayı ülkenin en özgün parkıdır.

Büyük ve güzel park olan Sazova Parkı içinde Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Yapay Gölet, Bilim ve Deney Merkezi, Sabancı Uzay Evi, Eti Sualtı Dünyası, amfi tiyatro, ağaç evler, restoranlar, kafeler, çeşitli oyun grupları ve hediyelik eşya satan yerler bulunmaktadır.

Parkın en dikkat çeken yapısı Türkiye’deki birçok ünlü yapının mimarisini taşıyan Masal Şatosu’dur. Park içine birçok farklı ve güzel yapı göreceksiniz. Öyle ki Sazova Parkı çok büyük olmasına rağmen zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Keyifli bir gezi için Sazova Parkını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Yazılıkaya Antik Kenti ve Midas Anıttı

Han İlçe merkezine bağlı Yazılıkaya Köyünde yer almaktadır. Bu kent Frigler Döneminde dini merkez olarak kullanılmıştır. Bu bölgede kayalık bir platform üzerinde bir anıt bulunmaktadır.

Erken Tunç Çağından beri yerleşim yeri olarak kullanılan bu bölgede Hitit Dönemine ait kaya kabartmaları, Frig Dönemine ait kale duvarları, yerleşim yerleri, kaya anıtları, kaya kabartmaları, sunak yerleri, su sarnıçları, kaya mezarları, anıtlar, nişler ve antik yollar bulunmaktadır.

Ayrıca Yazılıkaya Köyünde MÖ. 6. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen 17 metre yüksekliğe ve 16.5 metre genişliğe sahip Midas Anıtı bulunmaktadır.

Kent Park

Tepebaşı ilçesinde Eskişehir Otogarının hemen arkasında yer almaktadır. Kent Park içinde Türkiye’nin tek yapay plajı bulunmaktadır.

Park içinde yapay plaj dışında yüzme havuzları, oyun grupları, yürüyüş parkurları, gölet, kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Harika bir güzelliğe sahip ve çok büyük olan Kent Parkta keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Odunpazarı İlçe merkezinde yer alan Atlıhan; 1850 yılında Takattin Bey tarafından han olarak yapılmıştır. Kurşunlu Külliyesine giden yolun sonunda yer almaktadır.

Atlıhan büyük bir avluya sahiptir. Günümüzde bu tarih han el sanatları çarşısı olarak kullanılmaktadır.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Odunpazarı İlçe merkezinde Balmumu Heykel Müzesinin hemen yanında yer almaktadır. 2007 yılında hizmete açılmıştır. Tarihi Odunpazarı evleri restore edilerek Cam Sanatları Müzesi olarak açılmıştır.

Yerli yabancı yaklaşık 100 tane cam eserleri sergilenmektedir. Camdan yapılan bu sanat eserler dikkat çekmektedir. Güzel bir gezi yapmak istiyorsanız gelişmiş, modern bir ilçe olan Odunpazarı ilçesine gitmenizi tavsiye ederim.

Şelale Park

Odunpazarı ilçesinde yüksek bir tepe üzerinde yer almaktadır. Eskişehir manzarasına hakim yeşil bir alandır.

Şelale Park içinde yapay şelale, yel değirmeni, yürüyüş parkurları, yeşil alanlar, spor aletleri, kafe ve çeşitli oyuncaklar bulunmaktadır. Keyifli zamanlar geçirmek için Şelale Parkı ziyaret edebilirsiniz.

Kurşunlu Külliyesi

İlçe merkezinde Odunpazarı Evleri içinde yer almaktadır. Osmanlı Döneminde Kanuni Sultan Süleyman’ın Veziri Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında inşa edilmiştir.

Külliyenin mimarı Acem Ali’dir. Kurşunlu Külliyesi; imaret, aşevi, kervansaray, şadırvan, cami, sıbyan mektebi, medrese ve tabhaneden oluşmaktadır.

Günümüzde külliyenin camii dışındaki diğer bölümleri turistlik amaçlı kullanılmaktadır. Camii ibadete açık bulunmaktadır. Caminin avlusunda şadırvan bulunmaktadır. Tabhane bölümü El Sanatları Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Külliye içindeki diğer bölümler ise Lületaşı Müzesi, Cam Sanatları Müzesi ve nikah salonu olarak kullanılmaktadır.

Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi

İlimize yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gerekir. Türkiye’de bir ilk olan bu müze 1900’lü yılların başında inşa edildiği tahmin edilmektedir. İlk başta konut olarak kullanılan bu yapı daha sonra restorasyon çalışmaları ile müzeye dönüştürülmüştür. İki katlı olan bu müze 265 metre karelik bir arsa üzerinde kurulmuştur. Bu müze 2004 yıllında Anadolu Üniversitesi merkezine bağlı bir kurum haline gelmiştir. Müzede daimi sergi, değişken sergi, portreler odası, Türk karikatür ustalar odası, Eskişehir karikatür odası bölümlerinde oluşmaktadır. Müzede karikatür çizilebilecek alan da mevcuttur. Alt katta önemli karikatürler sergilenmektedir. Ayrıca müzede araştırma alanı da mevcuttur. İstediğiniz kitabı bulabiliyorsunuz. Bu müzede ayrıca karikatür, poster, kitap bağışı kabul etmektedir. Müze bağış sayesinde her gün büyümektedir. Ziyaretçilerin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Seyitgazi Bor Ve Etnografya Müzesi

Eskişehir ilimize gelince muhakkak gezilip görülmesi gereken bir yapı da bahsedeceğiz. Bu yapı Eskişehir ilimizin Seyitgazi ilçesinde bulunan ve Türkiye tarihi açısında önemli bir yere sahip olan Seyitgazi Bor Ve Etnografya müzesi hakkında gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza ileteceğiz.

Dağlık Frigya Porsuk Vadisi

Bu vadi Eskişehir, Kütahya ve Afyon ilerimizin arasında kalan evler, kayalar ve kaleleri oyularak ve içinde yaşadıkları yerdir. Bu vadi yaklaşık 3000 yıl önce Frigyalıların hakimiyetinde olan enfes bir kent. Bu kent isminde olduğu gibi yüksek dağlık bir yer olarak algılamayın. Zira burası öyle aklımıza getireceğimiz dağ falan bulunmaz. Burası düz bir alan. Frigyalıların buraya vadi demesinin sebebi kültürlerinden dolayıdır. Antik çağlardan beri çevresindeki yerleşimlere hayat veren doğa güzelliği ve toprağın bereketiyle bilinen bu yerde vadi boyunca termal kaynak sularıyla ziyaretçilere şifa kaynağı olmuştur. Bu bölgede Bizans, Roma ve Frigya dönemine ait anıtsal ve kayalıklar mevcuttur. Bunlardan birkaç tanesini sizinle paylaşmak istedik. Bunlar: Uluçayır Köyü, Çatal Kaya,Gökçekısık, Yenisofça, Kilisekaya vb. ayrıca burada doğa yürüyüşleri ve at turları da yapılmaktadır.

Ermeni Kilisesi

Sizi bu sefer bambaşka bir yolculuğa çıkaracağız. Bugün bilgisayar başına geçince Ermenilerle ilgili bir yazı yazmayı düşündüm. Fakat araştırmalarım beni şoke uğrattı. Sebebini şöyle izah edeyim. Ben Ermenilerin bugüne kadar sadece Doğu Anadolu ve çevresinde yaşadığını düşünmüştüm. Oysa hiç öyle olmadığını gördüm. Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde Ermenilere ait bir kilise duyunca şaşkınlığımı gizleyemedim. Siz buraya gitmişseniz kendiniz de şahit olacaksınız Ermenilere ait tek bir hatıra bulunmamaktadır. Bu da benim şaşkınlığımı haklı çıkarmaktadır. 100 yıl önce Ermeniler burada tehcir edilmeden önce sayıları beş bine yakın ermeni yaşıyormuş. Şehrin bütününde ise sayıları on bini bulmaktadır. Fakat 1927 yılında yapılan anadil nüfus sayımında 5 kişiye yakın Ermenice cevap vermiştir.bu kentte geçimlerini fırında ekmek pişiriyorlarmış. Kendilerine ait 1881 yıllında inşa edilen bir kiliseleri mevcutmuş. Bu kilise kızıl taşlarda inşa edildiği için Kızıl kilise de denilmektedir.kilisenin arka tarafında vaftiz odası güney kısmında ise papaz odası bulunur. Bu kilisenin kitabesi mevcut olup kitabeye göre halkın yardımıyla yapılmış bir kilisedir. Fakat bu kilise sonradan sinemaya çevriliyor. Günümüzde ise kültür evi olarak kullanılıyor.

Seyyid Battal Gazi Külliyesi ve Türbesi

Tarihte efsaneleşmiş ve filmlere konu olan Batal Gazi hakkında önce kısa bir bilgi verelim. Battal Gazi 720-740 yılları arasında yaşamıştır. Bu yıllarda İslamiyet Emeviler üzerinde yürütülmektedir. Emevilerle Bizanslar arasında çetin savaşlar yaşanmıştır bu yıllarda. Bu savaşlardan birinde Battal Gazi şehit olmuştur. Daha sonra Seyitgazi ilçesine defnedilir. Anadolu Selçuklu devletinin hükümdarı olan Aleaddin Keykubat’ın annesi Ümmühan Hatun bir rüya üzerinde mezarın yerini görür. Rüya gördüğü yerde türbe yaptırır. Daha sonra cami eklenir. Ümmühan Hanım ölünce vasiyeti üzerine buraya 150 metre boyunda külliye de eklemişlerdir Bu böylece devam etmektedir Osmanlı hükümdarları zamanında çeşitli eklentilerde bulunmuşlardır. Daha sonra harabe şeklinde olan bu yapı 1997 yıllında restore edilip turizme kazandırılmıştır. İlçeye bu sayede canlılık gelmiştir. Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan ilçe birçok eseri de bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca bu külliyede 9 bölüm bulunmaktadır.

Arasta Çarşısı

Arasta Çarşısı Eskişehir’in tarihi bir çarşısı olup sürekli yöre halkın ve ziyaretçilerin uğrak yeri haline gelmiştir. Bu çarşı cam, çini ve seramik çarşısı olarak bilinmektedir. Bunlarla yapılan eserler bu çarşıda görücüye çıkmaktaydı. Fakat 2012 yılında bu çarşının sit alanı olması nedeniyle yıkılıp tekrar yapılmıştır. Çarşının bu sefer amacı farklı olmaktadır. Eskişehir de bulunan cam sektörünü ülke geneline hatta dünyaya Eskişehir markası olarak tanıtmaktır. Bunun için herkes dükkan açamaz bu çarşıda bu konuda eğitim alıp sertifikası olan kişiler ancak dükkan açabilir.bu çarşıda şuana kadar 14 kişi dükkan açmıştır. Bu dükkanlar genelde cam sanatı ile ilgilenmektedir. Fakat çini ve seramik eserleri de burada satışa sunmaktadır. Burada ayrıca şehrin fiziki yapısını iyileştirme daha çok dikkat çekmek amacıyla Çok Amaçlı Salonda yine burada kurulmuştur.

Eskişehir Kent Belleği Müzesi

Kent müzeleri kompleksi bünyesinde yer alan müze diğer müzelerden farklı olmaktadır. Bu müze sanatsal ve tarihi eserleri bünyesinde barındırdığı gibi birde Eskişehir ilimize ait geçmişten günümüze kadar olan bütün önemli olayları ve ilimize özgü eserleri dijital ortama alınıp burada sergilenmektedir. Yani çağdaş müze olarak algılayabileceğimiz bir müzedir. Sonuç olarak Eskişehir ilimizde bulunan bu çağdaş ve tarihi müzemizi ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Şeyh Şehabeddin Sühreverdi Zaviyesi

Geçmişte zaviyelerde her Salı toplantı yapılırdı. Bu yüzden bu toplantılara halk arasında Salı zaviyesi de denilmektedir. O dönemde hüküm süren Anadolu Selçuklu Devleti hükümdarlarından izzeddin Keykavus ve 1. Aleattin keykubat fütüvvete davet etmek amacıyla abasi halifesinin elçisi olan Şeyh Şehabettin’i buraya çağırmışlardır. Rivayette göre Şeyh Şehabettin Mevlana’nın yakın dostudur. Daha sonra burada vefat eden şeyh Şehabettin buraya gömülmüştür. Ahillik teşkilatın zemini de burada oluşturulmuştur. Özellikle burada oluşturulan fütüvvet misyonu Moğol istilası zamanında büyük önem kazanmıştır. Bu misyon zaviyeyi uzun yıllar ayakta kalmayı becermiştir. Kitabesi bulunmayan zaviyenin yapılış tarihi net olarak bilinmemektedir. Birçok kez onarımdan geçen bu zaviye ilk günkü orjinaliğini korumaktadır.

Eskişehir Balaban Cami

Bu cami güzel bir işçiliğiyle yapılan minaresi yakın zamanda tamir edilmiştir. Bu cami vakıflar genel müdürlüğü tarafında koruma altına alınmıştır. Caminin avlusunda bir çeşme bulunmaktadır. bu çeşmenin de Balaban paşa tarafında yapıldığı söylenmektedir. Bu cami bir sürü onarımdan geçirilse de eski yapısını korumaktadır. Ve hala ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarmaktadır.

Eskişehir Kurşunlu Cami

Kurşunlu Camii Külliyesi 1525 yılında Osmanlı vezirlerinden Çoban Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Kurşunlu Külliyesi; cami, şadırvan, medrese, talimhane, harem, imaret, türbe ve kervansaraydan oluşmaktadır.

İki Eylül Caddesi

İki Eylül Caddesi, Şehrin en ünlü ve en popüler caddesidir. Cadde üzerinde çok sayıda mağaza, Alışveriş merkezi, cafe, restoran ve otel bulunur. Burada alışveriş yapabilir ya da oturup bir şeyler yeyip içebilirsiniz. Bunun dışında gönlünüzce alışveriş yapabilir yada gece cadde üzerinde bulunan bir otelde konaklayabilirsiniz. Son olarak cadde neden bu ismi almış diyebilirsiniz. Bilindiği üzere Eskişehir ilimiz 2 Eylül 1922 yıllında Yunan işgalinde kurtulmuştur. Bu nedenle 2 Eylül günü Eskişehir’in kurtuluş günüdür. Cadde ismi de burada gelmektedir.

Kentpark

Kentpark, Eskişehir ilimizin merkezinde Yeni Otogar ile Gökmeydan Mahallesi arasındaki yaklaşık 300 bin metrekarelik bir alanda bulunan harika bir parktır. Kent Park içinde Türkiye’nin tek yapay plajı bulunmaktadır. Park içinde yapay plaj dışında yüzme havuzları, oyun grupları, yürüyüş parkurları, gölet, kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Harika bir güzelliğe sahip ve çok büyük olan Kent Parkta keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Doktorlar Caddesi

Doktorlar Caddesi ya da resmi adıyla İsmet İnönü Caddesi, Eskişehir ilimizin merkezinde bulunur. Eskişehir’in kalbi bu caddeden atmaktadır. İstanbul’da bulunan İstiklal caddesini andırmaktadır. Günün 24 saati hareketli ve renkli olan bu cadde, üzerinde çok sayıda mağaza, alışveriş merkezi, cafe ve restoran bulunur.

Taşbaşı Çarşısı

Eskişehir ilimizin kuyumcuları bulunduğu kocaman bir çarşıdır. Bu çarşı 2 katlı olup ve dükkanları birbirine yapışıktır. Bu çarşıda cep telefoncu, kırtasiye, dönerci, baharatçı, aktar, tekstilci ve kuyumcu gibi birçok iş yeri bulunuyor. Halk arasında Kuyumcular Çarşısı olarak da bilinmektedir. Şehrin harika lezzetlerinden biri olan çil böreğin en güzel yapıldığı yerdir. Özellikle Papağan Çil börek Evinde bu lezzeti tatmalısınız. Çarşıda alışveriş yapıp sevdiklerinize hadiye alabilirsiniz.

Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi, Eskişehir’de bulunan tarihi “Yaş Sebze ve Meyve Hali Binasının 2000 yıllında Belediye tarafında restore edilip devasa bir gençlik merkezi haline getirilmiştir.

Alaaddin Camii

Aladdin Cami 1267 yıllında Anadolu Selçuklu hükümdarı III. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında inşa edilmiştir. Caminin mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Uzun yıllar ibadette açık olan cami birçok kez onarımdan geçmiştir. 1944-1957 yılları arasında Eskişehir ilimizde bulunan eserlere ev sahipliği yapmıştır. Müze açılınca tekrar ibadete açılan cami günümüzde çok sayıda ziyaretçisi bulunur.

Eti Sualtı Dünyası

ETİ Sualtı Dünyası Eskişehir’de Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı içinde yer almaktadır. Sualtı Dünyası dev akvaryumu ile sualtı meraklılarına güzel bir deneyim sunmaktadır. Sualtı dünyasında 84 farklı balık türü bulunmaktadır. ETİ Sualtı dünyasında birbirinden güzel balıkları izledikten sonra 850 metrekarelik bir alan üzerine kurulan kafeterya ve hediyelik eşya bölümünü de ziyaret edebilirsiniz.

Eskişehir Lületaşı Müzesi

Lüle Taşı Müzesi, Eskişehir ilimizde bulunan küçük bir müzedir. Bu müze 2008 yıllında Belediyenin girişimi ile ziyaretçilerine kavuşmuştur. Fakat müze 1989 yıllından berri varlığı bulunmaktadır.

Hacı Hafız Ahmet Efendi Konağı

Hacı Hafız Ahmet Efendi Konağı 1717 yıllında Eskişehir’in ilk lüle taşı ustalarından olan Hafız Ahmet Efendi tarafında inşa edilen tarihi bir konaktır.

Eti Arkeoloji Müzesi

Eskişehir’deki müze tarihi 1945 yıllına dayanır. Birçok yer değiştiren müze 2010 yıllında Atatürk Bulvarı üzerinde Eti Arkeoloji Müzesi ziyaretçileriyle buluşmuştur. Müzede yaklaşık 22.500 eser sergileniyor. Fakat yer sıkıntısından dolayı eserlerin çoğu depoda bulunuyor. Eskişehir’in tarihini öğrenmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir.

Midas Anıtı

Eskişehir ilinin Han ilçesinde Yazılıkaya Köyü içinde yer alan Midas Anıtı tam olarak Frigya Yaylası üzerinde bulunmaktadır. MÖ. 8. yüzyılda güçlü bir devlet kuran Kral Midas ile uygarlıklarının ve sanatının zirvesine ulaşan Frigler tarafından Midas Anıtı inşa edilmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here