Eskişehir Masal Şatosu, Sazova Parkı

Eskişehir, İç Anadolu bölgemizin en önemli şehirlerden biridir. 844.442 nüfusu ile bölgenin en renkli illerden biridir. Gezilecek Yerler bakımında Ülkemizin en popüler şehirlerinden biridir.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Öğrenci nüfusun fazla olması hızlı tren seferlerin başlaması ve son zamanlarda gezilecek yerler sayısındaki artışla beraberinde  ilimizin ziyaretçi sayısını da artırmıştır. Günübirlik olarak gezip dolaşabileceğiniz birçok yer bulunmaktadır.

Göz at ;

  1. Eskişehir Gezilecek Yerler
  2. Eskişehir Gece Hayatı
  3. Eskişehir’de gezilecek 10 Yer
  4. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
  5. Eskişehir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  6. Eskişehir Otelleri ve Eskişehir Otel Fiyatları
  7. Eskişehir Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Buraya ülkemizin her tarafında ziyaretçiler gelmektedir. şehir Öğrenci kenti olarak bilinse de  hem tarihi değerleri, hem de son dönem ülkemize kazandırmış olduğu kültürel değerleri ile kesinlikle gidip görülmesi gereken yerlerden birisidir.

İlimizde gezilip görülecek sayısız yer vardır. Ulaşmak isterseniz Burada okuyabilirsiniz. Şimdi siz değerli okurlarımız için İlimizde bulunan on gözde yer seçtik umarım beğenirsiniz. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısımında bizimle paylaşabilirsiniz.

1-Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi

Odunpazarı ilçe merkezinde yer almaktadır. Müze 2013 yılında hizmete açılmıştır. Ülkemizin ilk ve tek balmumu müzesi olma özelliğine sahiptir. Balmumu Müzesi dört bölümden oluşmaktadır.

Balmumu Müzesi içinde tarihi kişiler, yerli yabancı ünlüler olmak üzere toplam 160 balmumu heykeli yer almaktadır. Burada bulanan heykellerin gerçeğe yakın olması oldukça şaşırtıcıdır. Farklı bir deneyim için Balmumu Heykeller Müzesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

2-Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Sakarya Nehrinin bir kolu olan 450 km uzunluğa sahip Porsuk Çayı Odunpazarı ilçesinde yer almaktadır. İlçe merkezini ikiye bölen Porsuk Çayının kent merkezinde kalan bölümlerine adalar denir.

Porsuk Çayında gondol ile ilçe merkezinde gezebilirsiniz. Bu bölge Öğrencilerin sıkça uğradığı Eskişehir’in hareketli bölgelerinden biridir. Burada çok sayıda cafe ve restoran bulunmaktadır. Aynı zamanda Porsuk çayı üzerinde  bot ve gondol turları yapılmaktadır.

3-Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri

İlçe merkezinde yer almaktadır. Odunpazarı evleri Osmanlı Mimarisine özgü yapısı ile dikkat çekmektedir. Dar sokaklar arasında yer alan bu tarihi evler ilçeye tarihi bir hava katmaktadır.

Odunpazarı evleri yakın zamanda restore edilerek birçoğu kafe, restoran, butik otel, müze ve dükkân olarak hizmete açılmıştır. Dünya kültür miras listesine eklenen Odunpazarı evleri Eskişehir’in önemli eserlerindendir. Genellikle iki katlı kendine özgü mimariye sahip olan Odunpazarı evlerini görmenizi tavsiye ederim.

4-Sazova Parkı

Eskişehir Masal Şatosu, Sazova Parkı

Ülkemizin en büyük parkı olan Sazova Parkı Tepebaşı ilçesinde Sazova mahallesinde yer almaktadır. Sazova Parkı içine bulunan yapılardan dolayı ülkenin en özgün parkıdır.

Büyük ve güzel park olan Sazova Parkı içinde Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Yapay Gölet, Bilim ve Deney Merkezi, Sabancı Uzay Evi, Eti Sualtı Dünyası, amfi tiyatro, ağaç evler, restoranlar, kafeler, çeşitli oyun grupları ve hediyelik eşya satan yerler bulunmaktadır.

Parkın en dikkat çeken yapısı Türkiye’deki birçok ünlü yapının mimarisini taşıyan Masal Şatosu’dur. Park içine birçok farklı ve güzel yapı göreceksiniz. Öyle ki Sazova Parkı çok büyük olmasına rağmen zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Keyifli bir gezi için Sazova Parkını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

5-Yazılıkaya Antik Kenti ve Midas Anıttı

Yazılıkaya Antik Kenti ve Midas Anıtı

Han İlçe merkezine bağlı Yazılıkaya Köyünde yer almaktadır. Bu kent Frigler Döneminde dini merkez olarak kullanılmıştır. Bu bölgede kayalık bir platform üzerinde bir anıt bulunmaktadır.

Erken Tunç Çağından beri yerleşim yeri olarak kullanılan bu bölgede Hitit Dönemine ait kaya kabartmaları, Frig Dönemine ait kale duvarları, yerleşim yerleri, kaya anıtları, kaya kabartmaları, sunak yerleri, su sarnıçları, kaya mezarları, anıtlar, nişler ve antik yollar bulunmaktadır.

Ayrıca Yazılıkaya Köyünde MÖ. 6. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen 17 metre yüksekliğe ve 16.5 metre genişliğe sahip Midas Anıtı bulunmaktadır.

6-Kent Park

Kent Park

Tepebaşı ilçesinde Eskişehir Otogarının hemen arkasında yer almaktadır. Kent Park içinde Türkiye’nin tek yapay plajı bulunmaktadır.

Park içinde yapay plaj dışında yüzme havuzları, oyun grupları, yürüyüş parkurları, gölet, kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Harika bir güzelliğe sahip ve çok büyük olan Kent Parkta keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

7-Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Odunpazarı İlçe merkezinde yer alan Atlıhan; 1850 yılında Takattin Bey tarafından han olarak yapılmıştır. Kurşunlu Külliyesine giden yolun sonunda yer almaktadır.

Atlıhan büyük bir avluya sahiptir. Günümüzde bu tarih han el sanatları çarşısı olarak kullanılmaktadır.

8-Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Odunpazarı İlçe merkezinde Balmumu Heykel Müzesinin hemen yanında yer almaktadır. 2007 yılında hizmete açılmıştır. Tarihi Odunpazarı evleri restore edilerek Cam Sanatları Müzesi olarak açılmıştır.

Yerli yabancı yaklaşık 100 tane cam eserleri sergilenmektedir. Camdan yapılan bu sanat eserler dikkat çekmektedir. Güzel bir gezi yapmak istiyorsanız gelişmiş, modern bir ilçe olan Odunpazarı ilçesine gitmenizi tavsiye ederim.

9-Şelale Park

Şelale Park

Odunpazarı ilçesinde yüksek bir tepe üzerinde yer almaktadır. Eskişehir manzarasına hakim yeşil bir alandır.

Şelale Park içinde yapay şelale, yel değirmeni, yürüyüş parkurları, yeşil alanlar, spor aletleri, kafe ve çeşitli oyuncaklar bulunmaktadır. Keyifli zamanlar geçirmek için Şelale Parkı ziyaret edebilirsiniz.

10-Kurşunlu Külliyesi

Kurşunlu Külliyesi

İlçe merkezinde Odunpazarı Evleri içinde yer almaktadır. Osmanlı Döneminde Kanuni Sultan Süleyman’ın Veziri Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında inşa edilmiştir.

Külliyenin mimarı Acem Ali’dir. Kurşunlu Külliyesi; imaret, aşevi, kervansaray, şadırvan, cami, sıbyan mektebi, medrese ve tabhaneden oluşmaktadır.

Günümüzde külliyenin camii dışındaki diğer bölümleri turistlik amaçlı kullanılmaktadır. Camii ibadete açık bulunmaktadır. Caminin avlusunda şadırvan bulunmaktadır. Tabhane bölümü El Sanatları Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Külliye içindeki diğer bölümler ise Lületaşı Müzesi, Cam Sanatları Müzesi ve nikah salonu olarak kullanılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here