Estonya Gezi Rehberi
Estonya Gezi Rehberi

Estonya veya resmi adıyla Estonya Cumhuriyeti, yaklaşık 1,3 milyon nüfusuyla  Kuzey Avrupa’da bulunan bir Baltık devletidir. Estonya Ülkesi Sovyetler Birliği’nden ilk ayrılan ve kendi parasını basan ilk ülke olma özelliğine sahiptir. 

Göz at ;

  1. Estonya Gezilecek Yerler
  2. Estonya Nerede?
  3. Estonya’da Gezilecek 10 Yer
  4. Estonya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Estonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Tallin Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  7. Vilnius Katedral Meydanı

Estonya’nın doğusunda Rusya, güneyinde Letonya, kuzeyinde Finlandiya Körfezi, doğusunda Baltık Denizi bulunmaktadır. Ülke genelinde 1.500’den fazla ada bulunmaktadır.

Ülkenin en büyük adaları Baltık denizinde bulunan Hiiumaa ve Saaremaa Adaları’dır. Ülkede gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Tartu

Ülkenin güneydoğusunda yer alan Tartu, 100 bini aşan nüfusuyla ülkenin en büyük 2. şehridir. Tarihi 1030’lu yıllara dayanmaktadır. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunun yanında yine harika manzaralı yapılar da yer almaktadır. Buraya yolunuz düşerse Tarbatu Kalesi, Aziz John Kilisesi, Toome Tepesi, Tartu Katedrali, Eski Rasathane, Belediye Saray Meydanı, Emajogi Nehri manzarası, Melek ve şeytan Köprüleri gibi turistik yapılar ziyaret edilebilir. Bunun yanında yine yöreye özgü lezzetler yemekler tadılabilir ve sevdiklerinize hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Parnu

Ülkenin güneybatısında Pärnu Körfezi kıyısında yer alan Parnu, gezilip görülmesi gereken bir tatil kentidir. 1250 yıllında kurulan bu kentte ayrıca birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Şehri asıl popüler kılan ise deniz ve sağlık turizmidir. Burada birçok Kumlu plaj, park-bahçe, kaplıca ve spa merkezi bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Şehrin büyük kumsalı, çok sayıda restoranı, kokteyl barları, kaplıcaları ile yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Ülkede turizm denilince akla ilk gelen yerlerden biridir. Buraya yolunuz düşerse Soomaa Ulusal Parkı, Lotte Village Tema Parkı, Aziz Elizabeth Kilisesi, Kızıl Kule, Modern Sanat Müzesi, Mini Hayvanat Bahçesi, Pärnu Plajı, Valgeranna Macera Parkı gibi turistik yapıları gezip görmeden geri dönmeyiniz.

Narva

Estonya’nın en doğusunda yer alan Narva, 60 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 3. şehridir. Nüfusun çoğunluğu Ruslardan oluşmaktadır. Rusya sınırında yer alan bu şehir, ismini şehrin ortasında geçen nehirden almaktadır. Buraya yolunuz düşerse Narva Müzesi, Narva Belediye Sarayı, Kreenholm, Narva Alexander Katedrali ve Karanlık Bahçe(Pimeaed) gibi turistik yerleri gezmeden geri dönmeyiniz. Ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir.

Haapsalu

Başkent Tallinn’in 99 km güneybatısında yer alan Haapsalu, gezilip görülmesi gereken bir sahil kentidir. Burada yaklaşık 10 bin kişi yaşamaktadır. Bu şehri asıl popüler kılan kaplıcalarıdır. Burada birçok kaplıca merkezi bulunmaktadır. Bununla birlikte birçok termal otel ve spa olanakları bulunur. Yine bunun dışında harika doğal güzellikleri bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip hem doğa turizmi hem sağlık turizmi hem de deniz turizmin keyfini yaşayabilirsiniz.

Tamula Gölü

Ülkenin Voru kentinin güneydoğu kısmında yer alan Tamula Gölü, 231 hektarlık alan kaplayan harika bir göldür. Gölün ortalama derinliği 4,2 metre olup yüzey rakımı 69 metredir. Bu gölde balıkçılık yapılmaktadır. Ayrıca birçok su sporu da burada yapılmaktadır. Yolunuz düşerse ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. Gölün çevresinde harika manzaralı yerler bulunmaktadır. Buraya gelmişken bu yerleri de gezip görün.

Jagala Şelalesi

Ülkenin kuzeyinde yer alan Jagala Şelalesi, 8 metre yüksekliğiyle Estonya’nın en yüksek doğal şelalesidir. Döküldüğü yerde yaklaşık 50 metre alan kapsamaktadır. Şelalenin harika bir manzarası bulunmaktadır. Özellikle ilkbaharda buraya gelirseniz daha canlı bir şelale görürsünüz. Kış aylarında ise yine burası buz tutmaktadır. Bu haliyle yine harika bir manzara ortaya çıkarmaktadır. Özetle burası her mevsimde farklı bir renge bürünmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edip harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Tallinn Old Town

Tallinn Old Town, Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Tallinn’in eski kent merkezi olarak bilinmektedir. Avrupa’nın birçok şehrinde yer alan Old Town, sokakları, bölgeleri ve tarihi yapılarıyla göz kamaştırmaktadır. Bunlardan biri de Talin eski şehir bölgesidir. Burada 1400’lü yıllardan 1800’lerin sonuna kadar birçok tarihi bina bulunur. Buraya gelip bu tarihi yerleri ziyaret edip şehrin tarihi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Toompea Tepesi

Başkent Tallinn’i yukarıdan kuşbakışı görüp izlemek için bu tepe oldukça iyi bir adrestir. Burada şehrin harika manzarasını saatlerce izleyip oturabilirsiniz. Bana göre şehre ilk girişte bir çıkışta bu tepeye çıkıp şehrin harika manzarasını izleyin. 7 hektarlık bir alan kaplayan bu tepeye 4, 5, 7, 21, 21B ve 59 numaralı otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca burada yer alan Parlamento Binası, Toompea Kales ve Hermann Kulelerini ziyaret edin.

Lahemaa Ulusal Parkı

Ülkenin kuzey kesiminde başkent Tallinn’e yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta yer alan Lahemaa Ulusal Parkı, 1971 yıllında ulusal park ilan edilen harika bir yerdir. 725 km²’lik alanıyla ülkenin hatta Avrupa’nın en büyük parklarından biridir. Parkın büyük kısmı ormanlar kaplamıştır. Parkta çok sayıda hayvan ve bitki türü bulunur. Yolunuz buraya düşerse harika fotoğraf kareleri için bu parkı ziyaret edin.

10  Tallinn Televizyon Kulesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Tallinn’de yer alan Tallinn Televizyon Kulesi, 11 Temmuz 1980 tarihinde ziyarette açılan  bir telekomünikasyon kulesidir. Bu kule yapımı tam 5 yıl sürmüştür. Yaklaşık 314 metre yüksekliğiyle ülkenin en yüksek yapısı olarak bilinir. Bu nedenle şehrin birçok yerinde rahatlıkla görebilirsiniz. Gözlem noktası ise 175 metre yüksekliktedir. Şehrin sembolü olan bu kule, mutlaka ziyaret edilmelidir. Ayrıca bu yapı, Dünya Büyük Kuleler Federasyonu üyesidir.


Estonya

Nüfus: 1.309.104

Başkent: Tallinn

Resmi Dili: Estonca

Para Birimi: Euro

Bulunduğu Kıta: Avrupa

Kuruluş Tarihi: 12 Nisan 1917

Saat Farkı: Estonya ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Önemli Şehirleri: Tallin, Tartu, Narva, Parnu

Vize Durumu: Estonya vize isteyen ülkeler arasındadır, Buraya gitmeden önce vize almanız gerekir.

Estonya Nerede, Nasıl Gidilir?
Estonya Nerede, Nasıl Gidilir?

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here