Gazipaşa Antalya
Gazipaşa Antalya

Antalya’ya bağlı bir ilçe olan Gazipaşa; Antalya il merkezine 180 km uzaklıkta bulunmaktadır. Toros Dağları ile çevrili olan Gazipaşa deniz kıyısında bir ilçedir.

Gazipaşa Gezilecek Yerler

Binlerce yıllık geçmişe sahip Gazipaşa ilçesi farklı dönemlerden ve farklı devletlerden kalma çok sayıda tarihi yapıya sahiptir.

Selinus Antik Kenti: Gazipaşa ilçe merkezinde bulunmaktadır. Tepe üzerine kurulu olan bu antik kente ulaşmak için yaklaşık 1 saatlik yürüyüş yapmanız gerekiyor.

Roma Döneminden kalan bu antik kent Selçuklu Döneminde de kullanılmıştır. Roma İmparatorluğu ve Selçuklu Devletine ait çok sayıda tarihi yapı kalıntıları bulunmaktadır. Antik kente ulaştığınızda kentin ortasında bulunan tepenin üzerinde harika manzaraya sahip akropol sizi karşılayacaktır.

Akropol içinde günümüze kadar ulaşmış su sarnıcı ve kilise kalıntıları bulunmaktadır. Tepenin zirvesine sahip akropolde ihtişamlı Akdeniz manzarasını izleyebilirsiniz.

Biraz daha ilerlediğinizde yine tepenin üstünde bulunan günümüze surları ulaşan bir kale göreceksiniz. Selinus Antik Kenti içinde hamam, agora ve nekropol bulunmaktadır. Bunların dışında Selçuklu Döneminden kalma köşk ve su kemeri de bulunmaktadır.

13 yüzyılda yapılan antik kentte bulunan Selçuklu Döneminden kalan köşk dikkat çekici süslemeleri ile günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Selinus çayı üzerinde Selçuklu döneminden kalma su kemeri bulunmaktadır.

Antik kentin nekropol bölümünde ise Roma İmparatoru Trajanus’a ait bir mezar bulunmaktadır. Günümüze kadar ulaşan bu antik kent görülmesi gereken yerlerdendir.

Antiocheia Ad Gragum Antik Kenti: Gazipaşa ilçe merkezine 19 km uzaklıkta bulunan Güney Köyünde yer almaktadır. Nohut Yeri olarak da anılan antik kent Roma ve Bizans Döneminde yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Antik kent içinde agora, akropol, nekrapol, hamam, kilise ve kale kalıntıları bulunmaktadır. Tarihi kalıntıları ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Hasdere Köyü: Gazipaşa ilçesine bağlı olan Hasdere Köyü ilçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunmaktadır. İçinde bulunan çaydan adını alan Hasdere Köyü eski bir yerleşim yeridir. Çok sayıda devlet tarafından kullanılan Hasdere Köyü Osmanlı devleti zamanında merkez olarak kullanılmıştır.

Binlerce yıllık geçmişe sahip Hasdere Köyünde birçok devlete ait tarihi yapıt bulunmaktadır. Köy içinde türbe, çeşme, medrese gibi çok sayıda tarihi yapıtlar bulunmaktadır. Tarihi mirasları ve tarihi evleri ile Hasdere Köyü görülmesi gereken yerlerdendir.

Göz at ;

 1. Gazipaşa Gezilecek Yerler
 2. Gazipaşa Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Gazipaşa Gece Hayatı
 4. Antalya Gezilecek Yerler
 5. Antalya’da Gezilecek 10 Yer
 6. Antalya Gece Hayatı
 7. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 8. Antalya Otelleri ve Antalya Otel Fiyatları
 9. Manavgat Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir
 10. Antalya Hayvanat Bahçesi
 11. Antalya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 12. Antalya Balayı Otelleri ve Antalya Balayı Otel Fiyatları
 13. Antalya Merkezden Hava alanına nasıl gidilir, ulaşım
 14. Patara Plajı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 15. Konyaaltı Plajı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 16. Antalya Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 17. Kaleiçi Otelleri ve Kaleiçi Otel Fiyatları

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here