Gevaş

Van iline bağlı Gevaş ilçesi daha çok Vizontele filmi ile ünlenmiştir. Gevaş; Van’a 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. Van merkezde ilçe terminalinde kalkan Gevaş arabaları ile yaklaşık bir saatte gidebilirsiniz.

Gevaş Gezilecek Yerler

Gevaş Van gölüne kıyısı olan ilçelerdendir. Kıyı kenarında bulunan sahil yolları ve piknik alanları ile görülmesi gereken yerlerdendir. Tarihi birçok yapıya sahip Gevaş; içerisinde barındırdığı Akdamar Adası ile turizmin merkezi haline dönüşmüştür.

Ayrıca Gevaş ilçesinde bulunan efsanelere konu olan Van Gölü canavarı heykeli ilçe ayrı bir güzellik katmıştır. Gevaş ilçesinde bulunan doğa ve tarihi güzellikleri ele alalım.

Bunları Mutlaka Okumalısınız

 1. Gevaş Gezilecek Yerler
 2. Gevaş Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Van Gezi Rehberi
 4. Van’da Gezilecek 10 Yer
 5. Van Gece Hayatı
 6. Van Otelleri ve Van Otel Fiyatları
 7. Van’a Gitmek için 10 Sebep
 8. Van’da Kahvaltı yapılacak Yerler
 9. Van’da Bulunan Havuzlar
 10. Van’ın En Güzel 10 Köyü
 11. Van Gölü üzerinde bulunan Adalar
Gevaş Hangi Şehirde
Gevaş Hangi Şehirde

Akdamar Adası: Van Gölünün ikici büyük adası olan Akdamar Adası Gevaş ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Büyük bir turist potansiyeline sahip Akdamar Adasına Gevaş iskelesinden tekne ile gidilebilir. Badem ağaçları ile dolu ada her mevsim ayrı güzelliğe bürünür.

İlkbaharda badem ağacının çiçek açması ile görsel bir şölene dönüşen adada harika manzaralara şahit olacaksınız. Adada bulunan binlerce yıllık geçmişe sahip Akdamar Kilisesi iç ve dış mimarisi ile büyülemeye hazır.

Doğa ve tarihin buluştuğu bu adada harika manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Ayrıca adada bulunan tarihi mezarlar buraya ayrı bir güzellik katmaktadır. Akdamar adasında lokanta ve kafe de bulunmaktadır. Ayrıca burada yüzme ve piknik yapma da mümkün. İhtişamlı görüntüsü ile Akdamar Adası ve Akdamar Kilisesini muhakkak görmelisiniz.

İzzettin Şir Camisi Ve Külliyesi: Gevaş ilçesinin Karşıyaka mahallesinde bulunmaktadır. Selçuklu Döneminden kalan bu külliye; cami ve medreseden oluşmaktadır.

Kesme taştan yapılan bu tarihi caminin minaresi sonradan eklenmiştir. Anıtsal bir yapı olan bu külliye günümüzde sağlam olarak bulunmaktadır.

Gevaş Nasıl Gidilir
Gevaş Nasıl Gidilir

Halime (Celme) Hatun Kümbeti: Gevaş merkezde bulunmaktadır. Kümbetin üzerinde bulunan kitabeye göre; Melik İzzeddin tarafından kızı Halime Hatun için yaptırmıştır. Sağlam mimarisi, zarif görüntüsü ve üzerindeki bezemeleri ile ihtişamlı bir görüntü oluşturuyor.

Gevaş Nerede
Gevaş Nerede

Selçuklu Mezarlığı: Selçuklulara uzun yıllar ev sahipliği yapmış Gevaş’ta bulunan tarihi Selçuklu Mezarlığı önemli eserlerdendir. Gevaş’ta bulunan Selçuklu Mezarlığı yapı olarak Ahlat’ta bulunan Selçuklu mezarlarına benzemektedir. Günümüzde sağlam olarak bulunan Selçuklu Mezarlığı; yapılan asfalt yol ile ikiye ayrılmış. İki mezarlık şeklinde oluşmaktadır. Halime Hatun Kümbetinin yanında bulunan bu tarihi mezarlık görülmesi gereken tarihi yerlerdendir.

Verimli topraklara sahip Gevaş yeşillikler ile dolu bir ilçedir. Göl manzaralı doğal güzelliğe sahip bu ilçeye mutlaka uğramalısınız. Özellikle Akdamar Adasına gitmenizi tavsiye ediyorum.

Gevaş
Gevaş

1- Van Gezi Rehberi

2- Van’da Gezilecek 10 Yer

3- Van Gece Hayatı

4- Van Otelleri ve Van Otel Fiyatları

5- Van’a Gitmek için 10 Sebep

6- Van’da Kahvaltı yapılacak Yerler

7- Van’da Bulunan Havuzlar

8- Van’ın En Güzel 10 Köyü

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz