Giresun'da Gezilecek 10 Yer

Giresun Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 14 Yer! Nereler Gezilir, Nereye Gidilir? Giresun 444.467 nüfusu ile  Karadeniz Bölgemizin şirin bir ilidir. ilimize bağlı 15 ilçesi bulunur. İlimizin birçok yerinde tarihi yapılar bulunur. fakat tarih yapılardan çok doğal güzellikle bulunuyor.

Giresun Gezilecek Yerler

Özellikle ilimizde birçok yayla bulunur. burada gezilip görülecek birçok yer vardır. fakat siz değerli okurlarımız için en gözde 10 yer seçtik umarım beğenirsiniz. sormak istediğiniz veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Göz at ;

  1. Giresun Gezilecek Yerler
  2. Giresun’da Gezilecek 10 Yer
  3. Giresun Gece Hayatı
  4. Giresun Nerede?
  5. Giresun Hangi Bölgede, Nüfusu
  6. Giresun Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
  7. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Ayrıca Giresun Gezi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz. Yazıyı okumak için Burayı tıklayınız

Kümbet Yaylası

Giresun il merkezine 60 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kümbet Yaylası Giresun ilinin en gözde yaylasıdır. Yayla içinde elektrik, su, bakkal, restoran, kasap, fırın, manav ve sağlık ocağı bulunmaktadır. Gür ormanlar ve yeşil çayırlar ile kaplı Kümbet Yaylası her türlü imkana sahiptir.

Yaylaya Giresun-Dereli-Şebinkarahisar yolu üzerinden iki şekilde ulaşmak mümkündür. Dereli’den sonra Güdül-Yüceköy üzerinden gidildiğinde 60 km.’ lik bir yol ile ulaşılır. Ayrıca Şebinkarahisar yolundan devam edilerek, İkisu-Uzundere üzerinden de ulaşmak mümkündür. Bu durumda da 84 km. yol kat etmek gerekir.

Paşakonağı Yaylası

Giresun ilinin önemli yaylalarından olan Paşakonağı Yaylası Bulancak ilçesine bağlı Kovanlık Beldesinde yer almaktadır. Paşakonağı Yaylasında Karasay Şelalesi, Geçilmez Vadisi, Çiğseli Gölü ve Kızılot Çayırı bulunmaktadır.

Sarı, mor ve beyaz açelyalar ile kaplı muhteşem bir güzelliğe sahip Paşakonağı Yaylası vadileri, gölü ve şelalesi ile dikkat çekmektedir. Doğanın tüm güzelliğini içinde barındıran Paşakonağı Yaylasında huzur dolu anlar yaşayabilirsiniz.

Ayrıca yaylaya 5 km uzaklıkta konaklama tesisleri bulunmaktadır. Dilerseniz çadır ya da karavan ile kamp yapabilirsiniz.

Gölyanı Yaylası

Yağlıdere ilçesine bağlı Sınır ve Yeşilpınar Köyleri arasında yer almaktadır. Gölyanı Yaylası yeşil tabiatı, temiz havası, masmavi gölü ve otantik yayla evleri ile ön plana çıkmaktadır.

Doğal güzellikleri içinde barındıran Gölyanı Yaylası Turizm Bakanlığı tarafından koruma alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Her yıl çok sayıda ziyaretçi alan Gölyanı Yaylası muhteşem tabiatı ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Kulakkaya Yaylası

Giresun il merkezine 45 km uzaklıkta bulunur. Yolları şimdilik asfaltlı değil onun için gidiş biraz sıkıntılı olabilir.

Ama oraya ulaştığınızda temiz havayı solduğunuzda her şeyi unutuyorsunuz. yolunuz buraya düşerse mutlaka uğramalısınız.

Giresun Adası

Karadeniz Bölgesinde iskan edilen tek ada olma özelliğine sahiptir. Kıyıdan 1 mil açıkta bulunan adada tarih ve doğa iç içedir. Ada surlar ile çevrilidir. Bu surların Pontus İmparatorluğu zamanında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Adada tarihi mabet harabesi, Bizans Dönemine ait tapınak kalıntıları, tarihi bina kalıntıları ve gözetleme kulesi bulunmaktadır. İkinci derece sit alanı ilan edilen Giresun Adası tarihi kalıntıları ve doğal güzelliği ile görülmesi gereken yerlerdendir. Buraya ulaşmak için Tekne turları yapılmaktadır. bu turlarla 15 dakikada ulaşmak mümkündür.

Giresun Kalesi

İl merkezinde yarımadanın en yüksek yerinde bulunmaktadır. Giresun Kalesi; Pontus Kralı I. Farnakes tarafından MÖ. 2. Yüzyılda inşa edilmiştir. İki bölümden oluşan kalenin içinde saray kalıntısı, taş mağaralar, tapınak ve kilise tapınakları yer almaktadır.

Kültür Bakanlığı tarafından restore edilen kale deniz ve Giresun manzarası ile güzel bir tablo oluşturmaktadır. Kalenin içinde Kurtuluş Savaşında büyük başarılar göstermiş ve Mustafa Kemal Atatürk’ün koruma komutanlığını yapmış Gazi Topal Osman Ağa’nın mezarı bulunmaktadır.

Muhteşem bir manzaraya sahip kalede asırlık çınar ağaçları bulunmaktadır. Bu çınar ağaçlarının altında piknik alanları bulunmaktadır. Ayrıca lokanta, çay bahçeleri ve büfe bulunmaktadır.

Turistlerin uğrak yeri olan Giresun Kalesi görülmesi gereken yerlerdendir. Şehir merkezinde bulunan kale mahallesindedir. Giresun Üniversitesi Rektörlüğü’ne çok yakındır.

Tirebolu Kalesi

Tirebolu ilçe merkezinde yer almaktadır. ÜÇ tarafı deniz ile kaplı bir tepe üzerinde yer alan Tirebolu Kalesi; adını üç şehir demek olan Tri polisten almıştır.

Tirebolu Kalesi 13. Yüzyılda Bizans Döneminde inşa edilmiştir. Doğal bir kaya üzerinde yer alan Tirebolu Kalesi deniz ile tarihi birleşim muhteşem bir güzelliğe sahiptir.

Kaleden günümüze sur duvarları, kuleleri ve kale içinde mezar taşları yer almaktadır. Muhteşem bir güzelliğe sahip Tirebolu Kalesini görmenizi tavsiye ederim.

Ayrıca Tirebolu ilçesinde Selimağa Çeşmesi, Çatal Çeşmesi ve Siyamoğlu Çeşmesi gibi tarihi çeşmeler bulunmaktadır.

Giresun Müzesi (Gogora)

İl merkezinde sahilde yer almaktadır. GogaraKilisesi; 16. Yüzyılda yapılan Ortodoks kilisesidir. Gogara Kilisesi kesme taştan, kubbeli ve tipik kilise mimarisine uygun yapılmıştır.

1982 yılında restore edilen tarihi müze; 1988 yılında müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Müzeye dönüştürülen tarihi kilise içinde Eski Tunç Çağı, Hitit, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait arkeolojik eserler, taş kabartmalar ve çeşitli tarihi eserler sergilenmektedir.

Merkezde bulunan Sokak başında bulunmaktadır. buraya toplu taşıma araçları ya da kendi özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Katolik Kilisesi

İl merkezine bağlı Çınarlar Mahallesinde yer almaktadır. 1800 yılında Fransız Katolik Kilisesi olarak inşa edilmiştir. Kilise dikdörtgen planlı ince mimariye sahip bir yapıdır.

1967 yılında beri çocuk kütüphanesi olarak kullanılmaktadır. 2002 yılında restore edilen tarihi kilise görülmesi gereken yapılardandır. İl merkezinde bulunan Gazi caddesinde bulunmaktadır. yaya olarak ulaşabilirsiniz.

Giresun Kale Camii

İl merkezinde Kale Mahallesinde yer almaktadır. Cami ilk olarak 1830 tarihinde Dizdarzade Emetullah Hanım tarafından inşa edilmiştir. Daha sonra 1912 yılında Sarı Mahmut Zade Mustafa Efendi tarafından yeniden inşa edilmiştir.

Kesme taştan yapılan cami Neo-klasik dönem özelliğini taşımaktadır. Kare planlı merkezi kubbeli olarak inşa edilen Kale Camisi zengin mimarisi ile dikkat çekmektedir. Kale Camisi günümüzde ibadete ve ziyarete açıktır.

Zeytinlik Mahallesi

Giresun il sınırları içerinde bulunan Zeytinlik Mahallesi, gezilip görülmeye değer tarihi bir mahalledir. Zeytinlik Mahallesi nam-ı diğer ismiyle Gogora Mahallesi, eski tarihi Giresun evlerinden oluşur. Bu mahalle Kentsel sit alanı kabul edilmiştir. Kentin geçmişteki dokusunu görüp yaşamak için bu mahalleye mutlaka uğrayın derim. Burada birçok tarihi yapı bulunur. Buraya gelip bu yapıları ziyaret edebilirsiniz.

Bedrama Kalesi

Giresun ili, Tirebolu ilçe sınırında bulunan Bedrama Kalesi, kim tarafında ve ne zaman yapıldığı hakkında net bir bilgi yoktur. Bedrama Kalesi Harşit Vadisine hakim yüksek bir tepe üzerinde yer almaktadır. Köklü bir tarihi geçmişe sahip Bedrama Kalesinden günümüze sur duvarları ulaşmıştır.

Bektaş Yaylası

Giresun ili, Dereli ilçe sınırında bulunan Bektaş Yaylası, 2100 metre yükseklikte yer alan Doğu Karadeniz’in nüfus olarak en büyük yaylalarından biridir. Temiz havaya sahip Bektaş Yaylası her yıl binlerce ziyaretçi almaktadır. Bektaş Yaylasında doğa yürüyüşüne uygun parkurlar, konaklama tesisleri ve elektrik, su, telefon gibi her türlü alt yapı hizmetleri bulunmaktadır. Bektaş Yaylasında yer alan Kurttepe Mevkiinde kışın kayak yapmak da mümkün. Ayrıca her yıl ağustos ayında bu yaylada Bektaş Yayla Şenlikleri düzenlenmektedir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip güzel zaman geçirebilirsiniz.

Sis Dağı Yaylası

Giresun ili, Görele ilçe sınırında bulunan Aladağ’ın yüksek kesimlerinde yer alan Sis Dağı Yaylası, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Trabzon ve Giresun İl sınırında yer alan bu yayla her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist akın eder. Burada neredeyse yaz aylarına kadar kar eksik olmaz. Yazın şehrin sıcağında ve stresinde sıkıldıysanız ve kendinize huzur dolu bir yer arıyorsanız hiç üzülmeyin burası tam size göre bir yer. Buraya sevdiklerinizle gelip harika zaman geçirebilirsiniz. Özellikle Her yıl Temmuz ayının 3. Cumartesi günü yapılan “Sis Dağı Yaylası Şenlikleri” görüp yaşamınızı tavsiye ediyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here