Glasgow Hakkında Bilgi
Glasgow Hakkında Bilgi

Glasgow İskoçya‘da yer alır. Birleşik Krallık’ın en kuzey kesiminde yer alan büyük bir şehirdir. Yaklaşık olarak 630.000 civarında nüfusu ile İskoçya’nın başkenti Edinburgh‘dan bile daha büyüktür.

Yaklaşık 100 yıl önce, İngiliz İmparatorluğu için en önemli şehirlerden biriydi. Bu sadece endüstri için değildi. Kolonilerle de bir çok ticaret yapıldı. Bu, Atlantik’e akan Clyde Nehri sayesinde mümkün oldu. 1770 yılında Nehirdeki çamur, büyük gemilerin geçebilmesi için kazıldı.

Ancak, şehrin zenginliğinden çok az sayıda soylu ve iş adamı vardı. Birçok kişi çok çalıştı ve çok az para kazandı. Çoğunlukla şehrin Maden ve fabrikalarında çalışıyorlardı. İmparatorluğun diğer bölgelerinden gelen birçok işçi de limandan Glasgov’a geldi. Genelde yerli halklardan daha düşük ücret alıyorlardı.

60’lı ve 70’li yıllarda sanayinin dağılmasından sonra, son yıllarda ekonomik bir yükseliş yaşanmıştır. Birçok insan artık fabrikalarda ve madenlerde değil, bankalarda, mağazalarda, atölyelerde ve diğer şirketlerde çalışmaktadır. Dört tane Üniversite vardır. En eski, 15. yüzyılda kurulan ve yılda yaklaşık 30.000 öğrenciye sahip olan üniversite.

Glasgow Hakkında Bilgi
Glasgow Hakkında Bilgi

Glasgow giderek daha fazla turistlerin ilgisini çeken bir şehirdir. Aynı zamanda genç sanatçılar ve öğrencilerinde tabi. Birçok cazibe merkezi arasında ünlü İskoçların heykelleri ile St. Mungos Katedrali ve St. George Meydanı bulunmaktadır. Ayrıca müzik sahnesiyle, özellikle de Rock müziğiyle de tanınmaktadır. 2008 yılında UNESCO tarafından “Müzik şehri” seçildi.

1887’de İrlanda’dan gelen göçmen işçiler, 1967’de Avrupa Kupası’nı kazanan Celtic Futbol Kulübünü kurdu. Celtic’in diğer büyük kulüp olan Rangers’a karşı oynadığı maçlara “Old Firm” denir. Tüm İskoçya için özeldir. İki takımın taraftarları birbirlerini hiç sevmemektedirler. Almanya’da Dortmund ve Schalke ile kıyaslanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz