Glasgow Gezilecek Yerler
Glasgow Gezilecek Yerler

İskoçya‘nın en dinamik ve modern şehirlerinden biri olan Glasgow‘u kesinlikle seveceksiniz. Hatta son zamanlarda “Kültür şehri”, “Mimarlık ve tasarım şehri” ve “Spor şehri” olarak ödüllendirildi.

Glasgow kentine geldiğiniz zaman görmekten sizi memnun edecek ve kesinlikle görmeniz ve yapmanız gereken en iyi 10 gezilecek yer ve aktivite içeren bu Seyahat rehberini sizler için oluşturduk.

1. Georges Square

George Meydanı, şehrin kalbi ve şehrin ana meydanıdır.

Şehir merkezinde yer alan bu yaya meydanı, Kral III.George’un adını almıştır. Orada tarihi şahsiyetlerin güzel heykellerine hayran olabilir, bir kahve içebilir, yürüyüşe çıkabilir ya da sadece bankta ya da çimlerin üzerinde dinlenebilirsiniz.

George Meydanı’nda, Rönesans mimarisiyle ünlü Belediye binasını da bulacaksınız.

2. Kathedrale von Glasgow

Bir tepenin üzerinde yer alan Katedral, şehrin en ünlü anıtıdır. 12. ve 13. yüzyıllarda inşa edilen ve aynı zamanda St. Mungo Katedrali veya yüksek Kirk olarak da adlandırılan bu büyük Gotik Katedral sizi kesinlikle etkileyecektir! İçeride (ücretsiz giriş) güzel Vitray pencerelere hayran olabilir ve şehrin koruyucu azizi olan Aziz Mongoose mezarının bulunduğu Kriptoyu ziyaret edebilirsiniz.

3. Nekropolis

Nekropol bir mezarlıktır. St. Mungo Katedrali’nin yakınındaki bir tepede bulunan küçük bir Viktorya dönemi Mezarlığıdır. Orada Viktorya dönemine ait yaklaşık 3500 anıtsal mezar ve Türbeye hayran olabilir ve tüm şehrin güzel manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Bu Mezarlık her gün sabah 7’den akşama kadar açıktır. Glassov’da ziyaret edilebilecek en özgün yerlerden biri!

4. Buchanan Caddesi

Alışveriş yapmak ya da kentin en işlek caddelerinden birinde dolaşmak istiyorsanız, Buchanan Caddesi’ne gitmelisiniz. Bu güzel yaya caddesi, Viktorya dönemi ve modern binaların büyüleyici bir karışımından oluşuyor ve her bütçeye uygun birçok farklı dükkan bulunmaktadır. Bir Alışveriş Merkezi arıyorsanız, Princes Meydanı Alışveriş Merkezi’ne gitmelisiniz.

5. GoMA, Modern Sanat Galerisi

Goma, Buchanan Caddesi’nde yer alır ve Modern Sanat müzesidir. Bu Müze, Kültür turizmini seviyorsanız görülmeye değer! Müzenin bulunduğu bina, birbiri ardına bir konut binası, bir kütüphane ve 1996’dan itibaren bir müze olarak görev yaptı. Yerel ve uluslararası sanatçıların birçok eseri burada keşfedilebilir.

6. Riverside Müzesi

Eski bir Tersane üzerine inşa edilen ve 2011 yılında açılan Riverside Müzesi, İskoçya’nın ulaşım müzesidir. Çağdaş Mimar Zaha Hadid (örneğin Çin’deki Guangzhou Opera Binası’nı da tasarlayan) tarafından tasarlanan binanın kendisi çok orijinal ve görülmeye değer. Bu ücretsiz müzede, İskoçya’daki ve dünyadaki ulaşım endüstrisinin tarihi hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Ziyaretiniz sırasında birçok orijinal araca ve kopyalara hayran olabilir ve interaktif sergilerin tadını çıkarabilirsiniz.

7. Kelvingrove Parkı

Yeşilin tadını çıkarmak için nereye gidilir? Tabii ki Kelvingrove Park’a! Keşfedilecek çok sayıda müze var, aynı zamanda temiz havanın tadını çıkarabileceğiniz bazı büyük halka açık Parklar da var. Kelvin Nehri tarafından geçen ormanlık bir Park olan Kelvingrove Park, yürüyüş yapmak ve üniversitenin muhteşem manzarasının tadını çıkarmak için mükemmel bir yerdir. Çocuklar bu amaç için tasarlanmış oyun alanlarında da eğlenebilirler.

8. Kelvingrove Sanat Müzesi

Sadece bir müzeyi ziyaret etmek istiyorsanız, İskoçya’nın en önemli Müzelerinden biri olan Kelvingrove Sanat Galerisi ve Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. Kelvingrove Park’ta yer almaktadır ve giriş ücretsizdir. Bu müzede zengin bir resim, heykel, Art Nouveau ve mobilya Koleksiyonu bulacaksınız. Toplamda, doğal tarihten Ortaçağ silahlarına kadar 22 tematik Galeri bulunmaktadır. Her şeyden biraz!

9. Glasgov Bilim Merkezi

Bu rehberin girişinde söylediğim gibi, Glasgov gerçekten dünya standartlarında birçok müzeye sahip bir kültür şehridir. Clyde Nehri’nin güney kıyısında inşa edilen Bilim Merkezi, 2001 yılında açılmıştır ve çocuklarla seyahat ediyorsanız ziyaret etmeniz gereken harika bir yerdir. Bu Bilim Müzesi, Paris’teki “city’s Sciences” gibi birçok interaktif sergiye sahiptir.

10. Deniz Feneri

“Tasarım ve Mimarlık şehri” seçildi ve 1999 yılında Ulusal tasarım ve Mimarlık merkezi olan deniz Fenerini açtı. Buchanan Caddesi’nde, Goma’nın hemen yanında yer alan The Lighthouse, iki sanata (tasarım ve Mimarlık) ve özellikle de birçok bina tasarlayan ünlü bir İskoç mimar olan Charles Rennie Mackintosh’a adanmıştır. İçeride, Deniz fenerinin tepesine tırmanarak şehir merkezinin 360 yıllık manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz