Güney Avrupa'da Hangi Ülkeler Var?
Güney Avrupa'da Hangi Ülkeler Var?

Güney Avrupa, Avrupa kıtasının güney kısmını kaplar. Kıtanın güney kesiminde Akdeniz ile sınır komşusu olduğu için Akdeniz Avrupası olarak da bilinir. İspanya, Portekiz, Yunanistan, İtalya, Türkiye gibi büyük ülkelerden ve Monako, Andorra, Vatikan, Malta ve San Marino gibi birkaç küçük eyaletten oluşur.

Güney Avrupa'da Hangi Ülkeler Var?
Güney Avrupa’da Hangi Ülkeler Var?

Güney Avrupa on altı ülkeden oluşur, ancak bazı ülkeler bazen Orta, Batı veya doğu Avrupa gibi diğer bölgelerde listelenir. Örneğin, Fransa bazen Batı veya güney Avrupa’nın bir parçası olarak listelenirken, Hırvatistan ve Slovakya bazen Orta veya güney Avrupa’nın bir parçası olarak listelenir ve Türkiye bazen doğu Avrupa’nın bir parçası olarak listelenir.

Avrupa kıtasındaki diğer bölgeler gibi Güney Avrupa’nın kapsamını belirlemek için net sınırlar yoktur. Akdeniz, Güney Avrupa ülkelerini coğrafi olarak tanımlarken bağlayıcı bir faktördür. Güney Avrupa devletleri aynı dili, kültürü, politik ideolojileri ve ekonomik sistemleri paylaşma eğilimindedir. İtalya, 60 milyon nüfusuyla bölgenin en kalabalık ülkesidir, ancak Fransa Güney Avrupa’nın bir parçası olarak daha büyük bir nüfusa sahiptir ve İspanya bölgeye göre en büyüğüdür.

Ekonomi

Aslında, Güney Avrupa kıtanın en yavaş büyüyen ekonomik bölgesidir ve başta İtalya, ispanya, Yunanistan ve Portekiz olmak üzere en büyük ekonomileri mücadele etmektedir. Yakın geçmişte İspanya, Yunanistan ve Portekiz, tüm kıtayı etkileyecek bir bunalıma girmemek için Avrupa Birliği tarafından borçtan kurtarıldı. Bölge ülkelerinin çoğunluğu ekonomik olarak Orta ve Kuzey Avrupa ülkeleri arasındadır. İspanya ve İtalya bölgedeki en sanayileşmiş ülkelerdir, geri kalanı ise büyük ölçüde tarıma dayanmaktadır.

Demografi

Güney Avrupa’nın tahmini nüfusu 150 milyondur. İtalya (60 milyon) ve İspanya (46 milyon) en kalabalık, Vatikan Şehri (1.000’den az kişi) ise en az nüfusludur. En çok konuşulan diller İtalyanca, ispanyolca, Sırpça-Hırvatça-Boşnakça, Yunanca, Türkçe, Portekizce ve Katalancadır. Din açısından, ağırlıklı olarak Müslüman olan Türkiye hariç, Güney Avrupa ağırlıklı olarak Hıristiyandır.

İklim

Bölge, Atlantik Okyanusu’ndaki yüksek atmosferik basınç nedeniyle Akdeniz iklimi ile karakterizedir. İklim İtalya, güneydoğu Fransa, Portekiz, Yunanistan, Arnavutluk ve Türkiye’nin güney bölgelerinin çoğunu kapsar. Bu alanlar, çam ormanları, zeytinlikler, küçük Ovalar ve kuru tepeler dahil olmak üzere benzer bir manzaraya ve bitki örtüsüne sahiptir.

1 Arnavutluk
2 Andorra
3 Bosna Hersek
4 Hırvatistan
5 Kıbrıs
6 Fransa
7 Yunanistan
8 İtalya
9 Malta
10 Karadağ
1-1 Portekiz
12 Makedonya Cumhuriyeti
13 San Marino
14 Sırbistan
15 Slovenya
16 İspanya
17 Türkiye
18 Vatikan Şehri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz