Portekiz'in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
Portekiz'in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

İber yarımadasının batı kıyısında bulunan Portekiz, pastoral iklimi, uygun fiyatlı seyahat olanakları ve olağanüstü turistik özellikleri nedeniyle Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden birisidir.

Portekiz Nerededir?

Portekiz’in güzel coğrafyası, yemyeşil dağları ve üzüm bağları, Orta bölgedeki tarım arazileri ve ortaçağ köylerine, güney kıyı şeridi boyunca Algarve’nin göz kamaştırıcı plajlarına kadar çok önemli tarihi ve turistik bölgeleri vardır.

Göz at ;

  1. Lizbon Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Portekiz’in En Güzel 11 Oteli
  3. Portekiz’de Gezilecek 10 Yer
  4. Portekiz Nerede?
  5. Portekiz’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  6. Portekiz Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  7. Lizbon Gece Hayatı
  8. Lizbon Gezilecek Yerler

Portekiz, ülkemizde her ne kadar çok bilinmese de aslında Avrupalılar tarafından çok sık gidilen bir destinasyon olduğunu söylemeliyiz. Türkiye’de ise sadece Portekiz kökenli Ronaldo ve Querasma’dan dolayı bilinmektedir.

Portekiz’de en sık gidilen 10 yer ise şöyledir;

10Coimbra

Orta Portekiz’teki Mondego Nehri’nin yanında yer alan büyüleyici bir şehir olan Coimbra, tarihi mekanların, güzel bahçelerin, ülkenin ikinci fad müziği stilinin hazinesi ve Avrupa’nın en eski üniversitelerinden birine sahiptir. Coimbra’da yapılacak en iyi şeylerden birisi, şehirde bol bol yürüyüp kaybolmak ve çarpıcı Eski Katedral’ten, Kraliçe Isabel’in mezarını içeren Santa Clara-a-Velha’daki Gotik Manastıra kadar pek çok tarihi mekanı keşfetmektir. Coimbra’ya gezi yaparken mutlaka, dünyanın en güzel kütüphanelerinden biri olan Joanina Kütüphanesi’ne uğramalısınız.

9Azores

Azores Archipelago, Atlas Okyanusu’ndaki 9 volkanik adadan oluşur ve Lizbon’un yaklaşık 1,500 km (930 mil) batısında yer alır. Balina sörfü, şirin sahil kasabaları ile ünlü olan her ada, kendi büyüleyici kimliğine sahiptir. São Miguel, Azores’in en büyük adası ve “Yeşil Adası” olarak bilinirken, Pico Portekiz’deki en yüksek dağa ev sahipliği yapmaktadır.

8Aveiro

Aveiro, büyüleyici köprülerle birbirine bağlanan doğal güzellikteki kanalların, pitoresk ortamıyla renkli gondollar ve hız tekneleri ile genellikle “Portekiz2in Venediki” olarak adlandırılan kalabalık bir şehirdir. Tarihi mekanlar, muhteşem kumsallar ve lezzetli yemekler Aveiro’yu popüler bir turistik yer haline getirmektedir.

7Evora

Evora, Portekiz’in güneyindeki Alentejo ovaları bölgesinde küçük bir kasabadır. Ancak büyük bir turistik ortama sahiptir. Evora, 2000 yılı aşkın bir geçmişe sahip ve bir zamanlar Roma egemenliğinde gelişen bir şehirdir. Bugün, Evora, Alentejo bölgesinin başkenti. Eski Roma duvarları ve tapınakları da dahil olmak üzere 4.000’den fazla tarihi yapısı olan iyi korunmuş bir kenttir. Portekiz’in en önemli gotik yapılarından biri olan 13. yüzyıldan kalma Evora Katedrali bu şehirde bulunur.

6Porto

Güzel şarap üretimi ile ünlü Porto kenti, kuzey Portekiz’deki Douro Nehri’ne bakan bir şehirdir. Porto’nun kalbinde, canlı müzik, kafeler, restoranlar bulabileceğiniz gibi muhteşem bir atmosferi olan nehirde gezinti yapabilirsiniz.

5Madeira

“Atlantik’in Yüzen Bahçesi” lakabı olan Madeira, Portekiz ve Kuzey Afrika arasında ki Atlas Okyanusunda verimli yeşil bir bölge, çiçek bahçeleri ve şaraplar için popüler bir vaha gibi düşünebilirsiniz. Madeira’daki yerleri görmek, orkide bahçesi ve dünyanın en büyük defne loru konsantrasyonunu barındıran Laurissilva Ormanı’dır.

4Sintra

Lizbon sahilindeki Sintra Dağlarının eteğinde, Portekiz’in başkentinden sadece bir günlük gezi alanının içinde yer alan Sintra, ünlü Pena Sarayı, Almanya’nın Neuschwanstein’ı anımsatan fantastik bir kaledir. 1800’lü yılların ortalarında inşa edilmiş ve Portekiz kraliyet ailesinin yazlık dinlenme yeri olarak hizmet veren Pena’nın Sarayı, egzotik ağaçlar, bitkiler ve çiçekler içeren ormanlık parklarla çevrilidir. Ayrıca, şehrin en yüksek tepesini taçlandıran Moors Kalesi’nin antik kalıntıları ve alt tropikal bahçeleriyle romantik Monserrat Sarayı kaçırılmaması gereken yerlerdir.

3Obidos

Batı Portekiz’in Centro bölgesinde yer alan Obidos, surlarla çevrilidir. Duvara ek olarak, Ortaçağ kalesi ve tarihi Obidos merkezi kentin ana cazibe merkezini oluşturuyor ve kolayca yürünebilmektedir. Dar Arnavut kaldırımlı sokaklar ve ziyaretçileri meşgul eden meydanları, kafeleri, şirin dükkanları ve renkli çiçeklerle süslenmiş badanalı evler hayli ilginizi çekecektir.

2Algarve

Algarve’yi Portekiz’de ziyaret etmek için en iyi yerlerden biri haline getiren nedenlerden bazıları, Akdeniz iklimi, muhteşem kumsallar, pitoresk kasabalar, tarihi mekanlar, muhteşem yemekler ve uygun maliyetler. Ülkenin en güneydeki bölgesinde bulunan Algarve, zeytin ağaçları, geleneksel badanalı köyleri ile hayli beğenilmektedir.

1Lisbon

Atlantik Okyanusu kıyısındaki Tagus Nehri kıyılarına kadar uzanan Lsbon, Portekiz’in başkenti ve en büyük şehridir. Yemyeşil tepeler arasında, sıcak hava, büyüleyici sokaklar, şirin dükkanlar, gotik katedraller, etkileyici köprüler ve renkli mahallelerin büyüleyici havasını kesinlikle seveceksiniz. Kentin en eski bölgesi ise, Arnavut kaldırımlı sokakları, rustik mimarisi ve St. George’s Kalesi’ne özgü eski bir Mağribi semti olan Alfama’dır. Lizbon’u yaşamanın en iyi yolu, tarihi mahalleler, bahçeler ve önemli turistik mekanlarda rüzgar sesi veren tanınmış 28 numaralı tramwayına binip gezmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here