Güzelyurt-Aksaray

Güzelyurt ilçesi adı üzerinde gerçekten güzel bir yerdir. Hani kitaplarda okur. Yada filmlerde izleriz ya böyle tarihi kentler olur. Sokakları evlerin mimarisi böyle şehrin her tarafı bir güzellik kokar ya. Bizde kendimizi hayal dünyasında orada hissederiz ya. Bu kentlerin bize uzak olduğunu düşünürüz. Sadece filmlerde görür kitaplarda okuruz. Ama eğer Güzelyurt’da giderseniz bunların hepsinin gerçek olduğunu görürsünüz. Bu kent size tarihi bir haz bırakacaktır. Daha önce neden gelmedim diye hayıflanacaksınız. Güzelyurt ile ilgili bir gezi yazısı ele aldım. Umarım sizi tatmin eder. Sorularınız olursa yorum kısmında yazabilirsiniz.

Güzelyurt Hangi Şehirde

Güzelyurt, Aksaray ilimize bağlı 7 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 45 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşabilirsiniz.

Aksaray’ın İlçeleri

Güzelyurt ilçemizde yaşayan Rumlar 1924 yıllında Mübadele ile Yunanistan’a orada bulunan Türkleri de buraya yerleştirmişlerdir. İlçemize bağlı 10 köy bulunur. ilçemiz 2015 yıllı itibari ile nüfusu 11.710’dır. ilçemizde tarihi birçok yapı bulunur. özellikle ilçemizde kilise sayısı çoktur. İlçemiz tarihi dokusu ile buraya birçok ziyaretçi çekmeyi başarmaktadır.

Güzelyurt

Güzelyurt’da Gezilecek Yerler

1-Bahattin Samanlığı Kilisesi

İlçe merkezine bağlı Belisırma Köyünde bulunur. Kilisenin inşa tarihi tam olarak bilinmese de 10-12. Yüzyıl arasında inşa edildiği söylenilir.  Kilise de İsa’nın yaşamı ile ilgili sahneler, Cebrail ve Petrus tasvir edilmiştir. Bunların yanı sıra; Üç Müneccim, İsa’nın doğumu, Yusuf’un rüyası ve İsa’nın çarmıha gerilmesi sahneleri de bulunmaktadır. Bölgede yaşayan Bahattin adında biri burayı samanlık olarak kullandığı için bu ismi almıştır.

Bahattin Samanlığı Kilisesi

2-Karagedik Kilisesi

İlçede bulunan bu kilise dik bir kaya üzerinde yaslanmış bir tepede bulunur.  kilise hakkında fazla bilgi yoktur. Kilise Saint Ermolaos ismiyle de anılmaktadır.  Kilise 11. Yüzyılda inşa edildiği söylenmektedir. Kilisede birçok fresko bulunur. harabe durumunda olsada görülmeye değer bir yapıdır.

Karagedik Kilisesi

3-Pürenli Seki Kilisesi

İlçede bulunan bu kilise şehrin en eski yapılarından biri sayılır. Kilise 10-12. Yüzyılları arasında inşa edildiği söylenmektedir. Kilisenin duvarlarında çeşitli resimler bulunur. Hristiyanlık inancına ait birçok fresko bulunur. buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayınız.

Pürenli Seki Kilisesi

4-Ağaçaltı Kilisesi

İlçemize 15 km uzaklığında bulunan Ihlara Vadisinin girişinde bulunur. Ihlara vadisine gittiğinizde ilk giriş kısmında bu kilise bulunur. Merdivenlerden giriş yapabilirsiniz. Bu kilisenin asıl girişi toprak altında kalmıştır. Bu giriş kilisenin ikinci katına aittir. Kilise’de Hıristiyanlık inancına ait birçok tasvir görmek mümkündür. Fakat yılların vermiş olduğu tahribatla bu resimler çok iyi gözükmemektedir. Ihlara Vadisine uğradığınızda buraya da uğrayabilirsiniz.

Ağaçaltı Kilisesi

5-Kırkdamaltı Kilisesi

İlçemize bağlı Belisırma köyünde bulunur. Kilise 1283-1295 yılları arasında inşa edilmiştir. Bu kiliseyi Tamara adında bir prenses inşa etmiştir. Yüksek kilise olarak da bilinir.  Farklı bir mimari ile inşa edilen bu kilise oraya gittiğinizde size tarihi haz bırakacaktır.

Kırkdamaltı Kilisesi

6-Aziz Gregorius Kilisesi

İlçemizin merkezinde bulunan Aşağı Mahallede bulunur. Ulaşımı kolaydır. Bu kilise 385 yıllında inşa edildiği bilinmektedir. Kilise Osmanlı döneminde Camiye çevrilmiştir. Cami kilise olarak bilinmektedir. Harabe durumunda bulunan bu ibadet yeri Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafında restore edilmiştir.

Aziz Gregorius Kilisesi

7-Güzelyurt Evleri

İlçemizde bulunan bu evler tarihi ve mimarisi ile insanları büyülemektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu evleri ziyaret etmelisiniz. Bu evlerin mimari yapılarını incelemelisiniz. Bu evlerde ilk olarak Rumlar yaşarmış. Daha sonra Rumlar Yunanistan’a göç edince buraya Türkler yerleşti. Evleri sağlam bir şekilde günümüze kadar getirmeyi başardılar.

Güzelyurt Evleri

8-Ziga Kaplıcaları

İlçe merkezine 18 km uzaklıkta bulunan Yaparakhisar köyünde bulunur. Ihlara vadisinin zenginliklerinden biridir burası. Aynı zamanda şifa kaynağıdır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız. Bakanlar kurulu kararı ile burası koruma altına alınmıştır. Burada tesis yapımına izin verilmiyor. Mevcut tesislerle idare ediliyor. Kaplıca suyun sıcaklığı 47 derece olup birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir. Bu hastalıklar Göz, metabolizma, romatizma ve kadın hastalıklarıdır. Buraya gitmeyi düşünüyorsanız daha önceden rezervasyon yapmalısınız.

Ziga Kaplıcaları

9-Selime Katedrali ve Peribacaları

Aksaray ilimizin Güzel yurt ilçesine bağlı Selime beldesinde bulunan ve beldenin ismini alan Selime Katerdralı manastırı ve Peribacaları ile ilgili gözlemlerimi aktaracak olursam; Bu bölgede bulunan manastır ve peribacaları buraya gelen turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Selime birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bizans dönemine ait bu manastır din adamları yetiştirmiş birçok din adamı burada çıkmıştır. Bu yüzden Hristiyanlar için çok önemli bir yere sahiptir. Bizanslardan sonra burası Selçukluların eline geçmiştir. Moğolların baskısı artınca bu manastır Selçukluların savunma yeri olmuştur. Bu yüzden sadece Hristiyanlar için değil aynı zamanda Müslümanlar içinde önemli bir yere sahip olmuştur. Çevresindeki peribacalarıyla ve 100 yakın oyma yerleri, kilise vb. yerlerin ziyaretçilerin uğrak yeri haline gelmiştir. Aynı zamanda burada bulanan Selime Türbesi de ziyaretçileri buraya çekmektedir. Buraya her bölgeden ziyaretçi gelmektedir. Fakat en çok Uzak Doğu ve Avrupa’dan ziyaretçiler buraya akın etmektedir. Kapadokya’nın en büyük Manastırı sayılmaktadır. Aynı zamanda duvarları incelediğimizde Hristiyan inancıyla bütünleşen Hz. İsa ve Hz. Meryem ile ilgili birçok resim bulabiliriz. Sonuç olarak bu doğa harikası ,inanç merkezi ve tarih kokan kent olma özeliğini taşıyan Selime Katerdralı manastırı ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Selime Katerdrali ve Peribacaları

10-Manastır Vadisi

Aksaray ilimizin Güzelyurt ilçesinde bulunur. il merkezine yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Yaşayan güzellik kavramı bunun için kullanılabilir. Buraya gelir gelmez tarih dokuları ile birçok yapı sizi selamlamaktadır. Bu vadide yaklaşık 50 tane kilise veya manastır bulunur. Kesinlikle buraya gelmenizi tavsiye ederim.

Manastır Vadisi

11-Ihlara Vadisi

Aksaray İlimizin Güzelyurt ilçesinde bulunur. İl merkezine yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Hasandağı Volkanından püskürtülen lavların dış kuvetlerin etkisi ile burada muhteşem bir kanyon oluşmuştur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu eşsiz güzelliği görmelisiniz. Burada birçok kilise ve manastır’da bulunur.

Ihlara Vadisi

Ayrıca ilçede; Kızıl Kilise, Silvişli Kilise, Ahmatlı Kilise, Koç Kilisesi, yüksek kilise, yılanlı kilise, manastır vadisi ve yer altı şehri gezilip görülecek diğer yapılardır.

Güzelyurt Nerede, Nasıl Gidilir?
Güzelyurt-Aksaray

1- Aksaray Gezi Rehberi

2- Aksaray’da Gezilecek 10 Yer

3- Aksaray Gece Hayatı

4- Aksaray Otelleri ve Otel Fiyatları

5- Aksaray’ın İlçeleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here