Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Nevşehir ilimizin Hacıbektaş ilçesinde bulunan Hacıbektaş Müzesi hakkında edindiğimiz izlenimleri siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi 

Bugünkü müze olan bu bina 13. Yüzyılda Hacı Bektaşi Veli tarafında külliye olarak inşa etmiştir. 1248-1337 yılları arasında yaşayan Hacı Bektaş-ı Veli Horasanda doğdu. Suriye, Arabistan, Irak, İran vb. birçok ülke gezdi sonra Anadolu’ya geçti. Buradan da birçok il gezdikten sonra Nevşehir’e yerleşti. Burada yaşamını sürdüren Hacı  Bektaşi Veli Ahmet Yesevi yolunda giderek birçok ocak kurdu. İnsanların doğru yolu bulmasını sağladı. Bu yörede birçok vakıf kurdu. Ölünce buraya gömüldü. Fakat 1925 yıllında çıkan tekke ve zaviyelerin kapatılması ile burayı da kapattılar. Birçok kez onarımdan geçen bina 1964 yıllına kadar kapalı kaldı. Bu külliye daha sonra 1964 yıllında müzeye dönüştürülerek tekrar açılmıştır. Ziyarette açılan bu müze bina yapımı bakımında üç bölümde incelenir.

Hacıbektaş Veli Müzesi Nerede
Hacıbektaş Veli Müzesi Nerede

Birinci avlu:  nadar avlusu yani at avlusu olarak bilinir. Bir çeşme bulunur içinde günümüze ulaşmayan at evi, tuvalet, tandır evi gibi bölümler bu avluda bulunurdu.

İkinci avlu: burası dergah avlusu olarak bilinir. Türbe çeşmeler bulunurdu burada

Üçüncü avlu: bu avlu ise hazret avlusu olarak bilinir Atatürk köşesi, pirevi ve balım sultan türbesi bulunmaktadır.

Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düşerse her karış toprağı tarih olan bu ilçemizi de ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz. Müzede sergilenen çok önemli eserler mevcuttur.

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi Nerede?

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesine bağlı Savat Mahallesinde bulunur.

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi Nasıl Gidilir?

Nevşehir merkezden Hacıbektaş ilçesine giden araçlarla ulaşılabilir. Nevşehir il merkezine yaklaşık 45 km uzaklıkta bulunur.

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi Ziyaret Saatleri

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi, Pazartesi günleri dışında her gün ziyarete açıktır. 15 Nisan / 2 Ekim: 08:00-19:00, 3 Ekim / 14 Nisan arası ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi Giriş Ücreti

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi Girişi ücretsizdir.

Hacıbektaş Veli Müzesi
Hacıbektaş Veli Müzesi

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here