Hacı Murad-ı Veli Cami Ve Türbesidir.

Çankırı ilimize yolunuz düştüğünde  gezilecek yerler arasında bulunması gereken yerlerden biri de Eldivan ilçemize Bağlı Seydiköy de bulunan Hacı Murad-ı Veli Cami Ve Türbesidir.

Çankırı Hacı Murad-ı Veli Cami ve Türbesi

Öncelikle size Hacı Murad-ı veli kimdir onun hakkında kısa bir bilgi verelim. Seyit Hacı Murad-ı Veli 12. Veya 13. Yüzyılda buraya yerleşmesiyle köyün ismi Seydi köyü olmuştur. Hacı Murad 12. Yüzyılda Doğu Türkistan’dan gelerek Hicaz, Şam ve Urfa’yı gezdikten sonra Çankırı’ya yerleşen Aliyülbüka’nın oğludur. Babası vefat ettikten sonra köye yerleşip köy hizmetlerinde bulunmuştur. Birçok din adamında ders almıştır. Köyde birçok kişinin yetişmesine yardımcı olmuştur. Bu bölge turizm olarak önemli bir yere sahip olmasa da Horasan eri Hacı Murad-ı Veli türbe ve camisi burada olması nedeni ile birçok ziyaretçi gelmektedir. Özellikle yaz mevsiminde akın akın ziyaretçi uğramaktadır. Bu ziyaretçiler adak adamak ve kurban kesmek için gelirler. burada özellikle haziran ayında Hacı Murad-ı Veli için festival düzenlerler. bu festivale gelenler adak kurbanlıklarını keserler. kuran okurlar. dua edip geri dönerler.  Hacı Murad-ı Veli mezarının bulunduğu yerde oğlu ve kızların mezarı ve ayrıca  bölgede bulunan iki kutsal gök taşı burada bulunmaktadır.

Sonuç olarak tarihi yerlere merakınız varsa ve yolunuz Çankırı ilimize düşerse bu cami ve türbeyi ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

Hacı Murad-ı Veli Cami ve Türbesi Nerede?

Hacı Murad-ı Veli Cami ve Türbesi, Çankırı’nın Eldivan ilçesine bağlı Seydiköy’de bulunur.

Hacı Murad-ı Veli Cami ve Türbesi Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla veya Eldivan ilçesine gelip köy dolmuşlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hacı Murad-ı Veli Cami Ve Türbesidir.
Hacı Murad-ı Veli Cami Ve Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here