Eldivan

Eldivan ilçesi denince hepimizin aklına 3 şey gelmektedir. Bunlar ilki burada bulunan dağın ve tarihi 2.si mesire yeri ve son olarak burada yetiştirilen kirazlar gelmektedir.

Eldivan Gezilecek Yerler

Buradan kiraz şenlikleri vazgeçilmez oluyor. İlçemize yolunuz düşerse bu kirazları tatmanızı öneririm.

Eldivan Kirazı

Eldivan, Çankırı ilimize bağlı 12 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 18 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Çankırı’nın İlçeleri

 Eldivan ilçesi kuzeyinde yer alan İldivan Dağında gelmektedir. Bu dağ 1071 Malazgirt Zaferinden sonra buraya gelen Türklerin sığındığı dağdır. Bu dağ Er divanı olarak isimlendirilmiştir. Daha sonra isim değişikliği ile Eldivan ismini almıştır.

Göz at ;

 1. Eldivan Gezilecek Yerler
 2. Eldivan Sakaeli Kaya Mezarları
 3. Eldivan Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 4. Çankırı Gezilecek Yerler
 5. Çankırı’da Gezilecek 10 Yer
 6. Çankırı Gece Hayatı
 7. Çankırı Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 8. Çankırı’nın İlçeleri
 9. Çankırı Otelleri ve Çankırı Otel Fiyatları
 10. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 11. Türkiye’de Bulunan Cam Teraslar
 12. Çankırı Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 13. Çankırı Cam Seyir Terası Nerede, Nasıl Gidilir?

Eldivan 1930 yılında Belediye olarak kurulur. 1944 yılında nahiye ve 1960 yılında ise Eldivan ismini alarak, ilçe merkezi olur. Eldivan ilçesi 2015 yıllı itibari toplam nüfusu 5.275’dır.

Eldivan-Nerede

Eldivan Gezi Rehberi

Bülbül Pınarı Mesire Yeri: İlçe merkezine 4 km uzaklıkta bulunan bu mesire yerini kesinlikle görmenizi tavsiye ederim. Eldivan dağın yamacında kurulan bu mesire yeri ormanlık bir alan içindedir. Burada buz gibi soğuk su akmaktadır.

Burada yüzlerce kuş bulunur. Burada Günübirlik piknik yapabileceğiniz mesire yeri de bulunmaktadır. Sevdiklerinizi yanınıza alıp buraya gelmelisiniz. Düşünsenize burada mangal yapıp ağaçların gölgesinde uzanıp kuş sesi ve su sesinin karıştığı bir nota kulağa ne kadar hoş gelir değil mi?

Ya peki burada akan pınar suyu ile ağaç yaprağın havada buluşup o manzarayı size sunmasındaki lezzeti göz önüne getirsenize ne kadar güzel bir tablodur.

Bülbül Pınarı Mesire Yeri Nerede
Bülbül Pınarı Mesire Yeri
Bülbül Pınarı Mesire Yeri

Eldivan Eski Cami:  İlçe merkezine bağlı Gölez köyünde bulunur. Köyün tarihi yapılarından biridir. Kim ve ne zaman tarafında yapıldığı belli olmayan cami günümüzde metruk durumundadır.

Eski Cami

Hacı Murad-ı Veli Cami ve Türbesi: Çankırı ilimize yolunuz düştüğünde gezilecek yerler arasında bulunması gereken yerlerden biri de Eldivan ilçemize Bağlı Seydiköy de bulunan Hacı Murad-ı Veli Cami Ve Türbesidir. Öncelikle size Hacı Murad-ı veli kimdir onun hakkında kısa bir bilgi verelim.

Seyit Hacı Murad-ı Veli 12. Veya 13. Yüzyılda buraya yerleşmesiyle köyün ismi Seydi köyü olmuştur. Hacı Murad 12. Yüzyılda Doğu Türkistan’dan gelerek Hicaz, Şam ve Urfa’yı gezdikten sonra Çankırı’ya yerleşen Aliyülbüka’nın oğludur. Babası vefat ettikten sonra köye yerleşip köy hizmetlerinde bulunmuştur. Birçok din adamında ders almıştır.

Köyde birçok kişinin yetişmesine yardımcı olmuştur. Bu bölge turizm olarak önemli bir yere sahip olmasa da Horasan eri Hacı Murad-ı Veli türbe ve camisi burada olması nedeni ile birçok ziyaretçi gelmektedir. Özellikle yaz mevsiminde akın akın ziyaretçi uğramaktadır.

Bu ziyaretçiler adak adamak ve kurban kesmek için gelirler. Burada özellikle haziran ayında Hacı Murad-ı Veli için festival düzenlerler. Bu festivale gelenler adak kurbanlıklarını keserler. Kuran okurlar. Dua edip geri dönerler.

Hacı Murad-ı Veli mezarının bulunduğu yerde oğlu ve kızların mezarı ve ayrıca bölgede bulunan iki kutsal gök taşı burada bulunmaktadır. Sonuç olarak tarihi yerlere merakınız varsa ve yolunuz Çankırı ilimize düşerse bu cami ve türbeyi ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

Hacı Murad-ı Veli Cami Ve Türbesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz