Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi İstanbul ilimizin Kağıthane ilçesine bağlı Çağlayan Mahallesinde bulunur. Bu müze ülkemizde ve dünyada bu alanda yapılan ilk müzedir. Bu müze bu nedenle çok önemlidir. Yeni olması ve pek çok kişinin burayı bilmemesi ziyaretçi sayısı az olsa da gün gittikçe artmaktadır. Bilenlerin hemen koştuğu bir yerdir. Umarım siz de bu yazımı okuduktan sonra gidip görürsünüz. Gerçekten sanat ve tarihe merakı olanların mutlaka uğraması gereken bir yerdir.

Dünyanın ilk ve tek Canlı Tarih ve Diorama Müzesi

İstanbul Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi

Müzenin tanıtımına geçmeden bazı okuyucularım Hisart ve Diorama ne demektir. Dediklerini duyar gibiyim. Önce bu kelimelerin anlamını açıklayayım.  Onun sanatı anlamına gelen His Art,  Tarih Sanatı anlamına gelen History Art kelimelerin türetilmesinde Hisart sözcüğü var olmuştur. yine Diorama sözcüğü ise gerçek veya kurgu bir olayın üç boyutlu olarak modellenmesidir.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar

Bunları verdikten sonra müzemizin tarihçesine geçebiliriz. Müzenin kurucusu Nejat Çuhadaroğlu’nun küçük yaşlarda başlayan resim, heykel ve maket yapma tutkusu, seneler içerisinde büyüyerek önce koleksiyonerliğe ve ardından müzeciliğe uzanmıştır. Yıllar içinde yaptıkları çalışmaları 2014 yıllında burada bu müzeyi açtırarak ziyaretçileri ile buluşturmuştur.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Kağıthane

Bu müze tarih bilinci geliştirmek amacı ile kurulmuştur. Müzede zengin Diorama koleksiyonu bulunur. müzede Anadolu Selçuklu, Osmanlı devleti, Roma ve Kurtuluş savaşına ait izler görülebilir. Yüne 2. Dünya savaşı, Vietnam Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı gibi günümüze yakın tarihte olmuş olaylarda bu müzede sergilenmektedir.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Nerede

Müze 1500 metre karelik bir alanda kurulmuştur. Müze binası 6 kattır. Her katta farklı bir tarihi lezzet bulunuyor. Şimdi kısaca hangi katta ne tür eserler bulunuyor. Buna bakalım.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Çağlayan

Zemin Kat: Bu katta Osmanlı döneminde yaşayan sosyal ve kültürel etkinliklerin değişimi verilmektedir. Yine Roma Ve Bizans döneminde başlayıp Osmanlı devletine ait birçok eser bulunuyor.

Zemin Kat

1.Kat:  Bu katta yoğun olarak Osmanlı dönemine eserler sergilenmektedir. 3. Selim döneminde başlanıp 1900’lü yıllara kadar birçok eser bulunuyor. Ayrıca Nadir bulunan 18’inci yüzyıl Zülfikâr ağızlı Türk palası da yine bu katta sergileniyor.

1.Kat

2.Kat: Bu katta Osmanlı devletin son yıllarına ait eserler bulunur. bu dönemde balkan savaşları, Trablusgarp savaşı, 1. Dünya savaşı ve Çanakkale savaşı ile maketler ve bunları tasvir eden Dioarama bulunur. yine Atatürk’ün bu savaşlarda giydiği kıyafetler bulunur.

2.Kat

3.Kat: bu katta 1. Dünya savaşı son dönemleri ve kurtuluş savaşı yıllarına ait eser bulunuyor. Yine 2. Dünya savaşına ait eserler de bulunuyor.

3.Kat

4.Kat: bu katta 2. Dünya savaşına ışık tutacak eserler bulunuyor. Bunun dışında Kore Savaşı, Vietnam Savaşı, Kıbrıs Barış Harekatı, Körfez Savaşları gibi yakın sayılabilecek önemli savaşlara ait eserler de bulunuyor.

4.Kat

5.Kat: Bu katta müzenin kurucusu Nejat Çuhadaroğlu’nun atölyesi bulunuyor.

5.Kat

6.Kat: Bu katta cafeterya bulunuyor. Ayrıca Gladyatörler, Vikingler, korsanlar gibi tarihin ilgi çekici unsurları ve Indiana Jones, Yüzüklerin Efendisi, Yıldız Savaşları gibi ses getiren Hollywood yapımlarından sahnelerin canlandırıldığı diorama ve figürler bu katta sergileniyor.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’ne Nasıl Gidilir

Yolunuz düşerse buraya kesinlikle gelmelisiniz. Kılıç, kalkan, balta, madalya, tabanca, zırh ve mankenlerden oluşan eserler bulunur. Tarihe ve sanatta meraklı olanların biran önce gidip görmesi gerekir. Tarihi olayların diorama sanatıyla yansıtılması tarihe olan ilgiyi daha da arttırıyor. Buraya gidip gezdikten sonra tarihe olan ilginiz artacağından eminim.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi İstanbul

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Nerede

Hürriyet Mah. Cemil Bengü Cad. No: 21 34403 Çağlayan / İstanbul / Türkiye

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Nasıl Gidilir

Buraya ulaşmak çok rahattır.  İstanbul Çağlayan’da yer alan müzeye Şişli üzerinden Hürriyet Mahallesi yönüne giden otobüslerle ulaşmanız mümkündür

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Ziyaret Saat ve günleri

Pazartesi günleri dışında diğer günler ziyaretçilerine açıktır. Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi: 10.00 – 18.00, Pazar: 12.00 – 18.00

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Giriş Ücreti

Yetişkin: 30 TL Grup (10 Kişi ve Üstü) : 20 TL İndirimli Bilet: 10 TL, müze kartı olanlar yılda bir kez ücretsiz ziyaret edebilir.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here