Hong Kong Gezi Rehberi
Hong Kong Gezi Rehberi

7,3 milyon nüfusuyla Asya kıtasında yer alan Hong Kong, 1 Temmuz 1997 tarihinden yana Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesidir. Burada gezilip görülecek harika turistik yapılar bulunmaktadır. Burada yer alan bütün sokak ve caddeler gezilip görülmelidir. Burada yer alan en gözde 10 turistik yeri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;

1   Victoria Zirvesi

Hong Kong’da gezilecek yerler listemizin ilk sırasında yer alan Victoria Zirvesi, Hong Kong adasının batı yarısında bulunan bir dağdır. Bu dağ öyle bir yer ki yılda yaklaşık 7-8 milyon insan ziyaret etmektedir. Birçok gezginin ölmeden önce mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olarak görmektedir. Bu yer, 554 metre yüksekliğiyle ülkenin en yüksek noktasıdır. Buraya 1888 yıllında faaliyette giren Peak Tramvayı ile ulaşabilirsiniz. Tepeye çıkıp Gökdelenleri, hareketli şehri ve çevredeki adaları görüp hayran kalacaksınız. Ayrıca buraya yolunuz düşerse burada yer alan 396 metre yüksekliğindeki Peak Kulesi’ni mutlaka ziyaret edin.

2   Ocean Park

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Hong Kong’da yer alan Ocean Park, 10 Ocak 1977 tarihinde ziyarette açılan ülkenin en popüler parklarından biridir. Hatta dünyada en çok ziyaret edilen parklarından biridir. Parkta bulunan aktivitelerin birçoğu hayvan temalıdır.  Marin park, lunapark, hayvan laboratuvarı ve hayvanat bahçesi gibi temalar parkta bulabilirsiniz. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim. Çok hoş zaman zaman geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

3   Nathan Caddesi

Kowloon Yarımadası’nda yer alan Nathan Caddesi, bölgenin en canlı ve renkli caddesidir. Şehrin kalbi bu caddede atmaktadır. Cadde üzerinde birçok turistik yapı bulunur. Bunun dışında yine çok sayıda alışveriş merkezi, restoran, cafe, otel ve gece mekanları bulunur. Günün her saati hareketli olan bu caddeyi mutlaka ziyaret edin derim.

4   Man Mo Tapınağı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Hong Kong’da yer alan Man Mo Tapınağı, 1848 yılında Edebiyat Tanrısı Man Tai ile Savaş Tanrısı Mo Tai adına inşa edilen en eski ve aynı zamanda en popüler tapınaktır. Buraya her yıl milyonlarca insan ziyaret etmektedir. Buraya ibadet için gidenlerin dilekleri genelde eğitim ve kariyer anlamında olmaktadır. Burada yoğun bir tütsü kokusu hakimdir. İbadet edenler tütsü yakıp giderler. Mimarisi oldukça dikkat çeken bu yapı, görülmeye değerdir.

5   Kowloon Yarımadası

Hong Kong Yarımadası’nın güneyinde yer alan Kowloon Yarımadası, gezilip görülecek turistik bir yarımadadır. İç içe geçmiş binalar, yüksek gökdelenler, sokak pazarları ve kalabalık sokak ve caddeleriyle sizi kendine hayran bırakmaktadır. Hatta bölgenin en kalabalık yeri olarak bilinmektedir. Burada gezilip görülecek çok sayıda turistik yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka burayı ziyaret edin derim.

6   Tai O Balıkçı Köyü

Lantau Adası’nda yer alan Tai O, mutlaka gezip görmeniz gereken bir balıkçı Köyüdür. Buraya yapacağınız ziyaret Hong Kong’un başka hiçbir yerinde size sunmuyor. Kalabalık şehir hayatında sıkılıp bunaldıysanız burası tam size göre bir yer. Burası oldukça sakin ve daha geleneksel bir hayat tarzı bulunmaktadır. Burada yerel pazarları gezebilir. Ya da köylülerle birlikte tekne turu yapabilirsiniz. Huzur ve mutluluğun adresi olan bu köyü bana göre mutlaka görün ve bu deneyimi yaşayın derim.

7   Hong Kong Disneyland

Lantau Adası’nda yer alan Disneyland Hong Kong, 12 Eylül 2005 tarihinde ziyarete açılan Disney temalı bir eğlence parkıdır. Bölgede en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Bu park kendi içinde farklı bölümlere ayrılmıştır. Kendinize göre bir grup seçip sevdiklerinizle birlikte harika bir gün yaşayabilirsiniz. Son yıllarda yeni eklemelerle harika bir turistik yer haline gelmiştir. Bu parkı gezerken kısa sürede dünyanın birçok yerini gezmiş gibi olacaksınız. Buraya kalabalık olarak gitmenizi tavsiye ederim. Böylece daha heyecanlı ve daha güzel olmaktadır.

8   Hong Kong Uzay Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Hong Kong’da yer alan Hong Kong Uzay Müzesi, 8 Ekim 1980 tarihinde ziyarete açılan harika bir müzedir. 8000 metre kare bir alan üzerinde kurulan müzede çok sayıda eser sergilenmektedir. Burada astronomi ve uzay hakkında merak ettiğiniz her şeyi eğlenerek görüp öğrenebilirsiniz. Her yaşta insana hitap eden bu müze mutlaka ziyaret edilmeli.

9   Temple Street Gece Pazarı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Hong Kong’da yer alan Temple Street Gece Pazarı, şehrin önemli sokak pazarlarından biridir. Genelde 14:00’den sonra kurulan bu pazar, çok renkli ve kalablık olmaktadır. Burada yöreye özgü hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Fakat size tavsiyem sıkı pazarlık yapın. Bu pazarda hiçbir şey satın almayacak olsanız dahi mutlaka uğrayın. Burada yer alan havayı solun derim.

10   Tian Tan Buda (Büyük Buda)

Lantau Adası’nın Po Lin manastırının üzerinde yer alan Büyük Buda, 1990-1993 yılları arasında ziyarette açılan dünyanın en büyük bronz buda heykelidir. 34 metre yüksekliğinde yer alan bu heykel, yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Şehirde mutlaka ziyaret edilen yapılardan biri olan bu heykel, her gün  10.00 – 17.45 saatleri arasında ziyarette açıktır.


Bunlar dışında Hong Kong hakkında merak edilenleri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Hong Kong

Nüfus: 7.346.248

Başkent: Hong Kong

Resmi Dilleri: İngilizce, Çince

Para Birimi: Hong Kong doları

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 29 Ağustos 1842

Din: Halkın büyük çoğunluğu  Budist ve Konfüçyusdur.

Saat Farkı: Türkiye ile Hong Kong arasında 5 saat fark vardır. Ülkemizde saat 13:00 iken Hong Kong’da 18:00 olmaktadır.

Vize Durumu: Hong Kong seyahati için T.C vatandaşlarının vize almalarına gerek yok.

Ne satın alınır: Elektronik eşyalar, Çin Porseleni, Antika ve sanat ürünleri, takı, saat ve halı vb…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz