İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi İstanbul ilimizin Fatih ilçesine bağlı Eminönü semtinde bulunan Gülhane parkı içindeki Has Ahırlar Binası’nda bulunur. İlimizin en çok gezilip görülen müzelerden biridir. Gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken bir yapıdır.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi bahçesi

Bu müze 25 Mayıs 2008 yıllında hizmette girmiştir. Müzede 9 ila 16’ıncı yüzyıl arasındaki Müslüman bilginler tarafından icat edilmiş çeşitli bilim ve teknoloji aletleri sergilenmektedir.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Yer Küre

Müzenin giriş bölümünde sizi yer küre karışılmaktadır. Müzede sizi çok farklı eserler karşılayacaktır. Bu eserler bazıları günümüzde hala kullanmaktayız.  Müze binası iki kattan oluşmaktadır. Üst katta; müze ile ilgili çeşitli görsellerin izlenebildiği Sinevizyon Salonu, Astronomi, Saat Teknolojisi, Denizcilik, Savaş Teknolojisi ve Tıp Bölümü bulunmaktadır. Alt katta ise, Madenler, Fizik, Matematik-Geometri, Şehircilik ve Mimari, Optik, Kimya ve son olarak da Coğrafya ile ilgili harita ve çeşitli harita çizimlerinin sergilendiği bölüm bulunmaktadır. Sergi salonlarında Müslüman bilim adamları tarafında icat edilen eser maketleri bulunmaktadır.

İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ TARİHİ MÜZESİ

Özellikle tarihe ve bilime merakınız varsa bu müze tam size göre bir yerdir. Yanınıza sevdiğinizi birini de alıp bu müzeyi gezin. Çıktıktan sonra ben bu müzeye daha önce neden gelmedim diye hayıflanacaksınız. Belki o tat ile bir kere daha gitmek isteyeceksiniz.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Gülhane Parkı

Nerede: İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Gülhane Parkı İçi Has Ahırlar Binası 34122 Sirkeci-Fatih/İSTANBUL

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi1

Nasıl Gidilir: Marmaray ile bu müzeye gelmek istiyorsanız Sirkeci’ye kadar gelip buradan 5-10 dakikalık bir yürüyüşle ya da tramvayla bir durak giderek yine müzeye ulaşabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise Eminönü ya da Karaköy’e kadar vapurla ya da otobüs ile gelinip, buradan tramvay hattı ile ulaşabilirsiniz.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ne nasıl gidilir

Ziyaret Saat ve günleri: Her gün Kış Dönemi 09.00 – 16.30 Yaz Dönemi 09:00 – 18:30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Ücret: Giriş Ücreti: 10 TL’dir

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here