İstanbul Müzeleri (48 Müze), İstanbul'da Hangi Müzeler Var
İstanbul Müzeleri (48 Müze), İstanbul'da Hangi Müzeler Var

İstanbul Müzeleri – Türkiye’nin 20 milyonluk nüfusuyla en büyük kenti ve ayrıca müthiş tarihiyle önce çıkan İstanbul’da Hangi müzeler var ve Müzeleri sizler için sıralamak istedik.

Not: İlgili Müze hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için başlığına tıklamanız yeterli. Ekstra sorularınız varsa lütfen yorum yazınız.

DEVLET MÜZELERİ

Ayasofya Müzesi : Ayasofya müzesi İstanbul ilimizde bulunan harika bir tarihi yapıdır. İstanbul ilimize gezmek için gidenler mutlaka uğradıkları yerdir. Ayasofya müzesi tarihini bilmeden müze hakkında konuşmak doğru değildir. Sizinle Ayasofya ile tarih yolculuğuna çıkalım.

Galata Mevlevihanesi Müzesi : Galata Mevlevihanesi diğer adıyla Kulekapı Mevlevihanesi olarak bilinen bu müze İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesinde bulunur. eski bir Mevlevihane(Mevlevi tarikatına mahsus tekkelere verilen addır.) günümüzde ise Galata Mevlevihanesi Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Halı Müzesi : İstanbul ilimin Fatih ilçesinde bulunan bu tarihi müze ülkemizde açılan ilk halı ve kilim müzesidir. Bu müze İstanbul’un turistik bölgelerinden biri olan Sultanahmet Külliyesi’ne bağlı Hünkar Kasrı, geleneksel halı ve kilimlerin sergilendiği bir müzedir.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi : İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi İstanbul ilimizin Fatih ilçesine bağlı Eminönü semtinde bulunan Gülhane parkı içindeki Has Ahırlar Binasında bulunur. İlimizin en çok gezilip görülen müzelerden biridir. Gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken bir yapıdır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi : İstanbul’un Fatih semtinde yer alan İstanbul Arkeoloji Müzesi ülkemizdeki en önemli müzelerden birisi olmakla önem arz etmektedir.

PTT Müze : İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan bu müze ülkemizde bulunan PTT tarihini gözler önüne sermektedir. 1840 yıllında başlayan postane serüveni ile günümüze kadar olan değişimi bulunmaktadır.

TCDD İstanbul Demiryolu Müzesi : İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan İstanbul’un Avrupa kapısı olan tarihi İstanbul (Sirkeci) Garında 2005 yıllında bu müze açılmıştır. 1888 yıllında açılan bu gar tarihe şahitlik etmiştir. bu gar ülkemizde ticaret ve diğer alanlarda çok önemli hizmetlere vesile olmuştur.

Topkapı Sarayı Müzesi : İstanbul ilimizde bulunan bu müze Osmanlı tarihinde çok önemli bir yeri vardır. çünkü Osmanlı Devleti yaklaşık 600 yıllık tarihinin 400 yıllı boyunca devletin idare merkezine hizmet etmiş bir yapıdır. bu yapı ilk olarak Fatih Sultan Mehmet tarafında 1476 yıllında başlanmış 1478 yıllında son bulmuştur. Fatih Sultan Mehmet’le başlayıp Sultan Abdülmecid dönemine kadar kullanılan bir saray olmuştur. Daha sonra yapılan Dolmabahçe sarayı ile devleti idaresi orya taşınmıştır. Bu sarayda devlet erkanı ve aileleri birlikte yaklaşık 3.500-4000 arası insan yaşamıştır.

Türbeler Müze Müdürlüğü :

Türk ve İslâm Eserleri Müzesi : Türk ve İslam Eserleri Müzesi Medeniyet şehri İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunur. Bu müze Türk ve İslam sanatı eserlerin topluca bulunduğu ilk müzedir. Bu müze zaman geçirmek yada hoş vakit geçirmek için değil gerekten tarih öğrenmek isteyenler için bulunmaz bir yerdir.

Yıldız Sarayı Müzesi : İlk kez Osmanlı Devletin padişahı 3. Selim annesi Mihrişah Sultan için yaptırılan bu saray günümüzde İstanbul ilimizin Beşiktaş ilçesinde bulunur. 2. Abdülhamit döneminde devlet burada yönetilmeye başlanmıştır. Günümüzde ise müze olarak kullanılmaktadır. Gezilecek yerler listesinde bulunması gereken bir yapıdır.

BELEDİYE MÜZELERİ

Miniatürk : Minik Türkiye yada diğer ismi ile Minyatür Türkiye parkı diyeceğimiz bu muhteşem yapı İstanbul ilimizin Haliç kıyısında bulunur. Bu park dünyada ender görülen ülkemizde ise tek olarak hizmet vermektedir.

Panorama 1453 Tarih Müzesi : Panorama 1453 Müzesi İstanbul ilimizin Zeytinburnu ilçesinde bulunur. Bu müze Ülkemizde tek panoramik Müzesi’dir. Üstü kapalı olarak ise dünyadaki tek panoramik müzesidir. İstanbul gezinizde mutlaka olması gereken bir yerdir.

Topkapı Türk Dünyası Kültür Evleri :

Yerebatan Sarnıcı : İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunan Sultanahmet meydanında bulunur. bu yapı 542 yıllında Bizans İmparatoru Jüstiyen tarafından yaptırılmıştır. bu tarihi yapının yapılma amacı şehrin su ihtiyacını karşılamaktı. Daha sonra Saray olarak da kullanılmıştır. Burada dinlenip soluklamanız için cafede bulunmaktadır. buraya geldiğinizde sarnıcın mimarisi karşısında hayrete düşeceksiniz. Sarnıç’ta bulunan sütunlar ve Medusa taşı oldukça etkileyici görünüyor.

ASKERİ MÜZELER

Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı :

ÖZEL MÜZELER

Basın Müzesi : İstanbul’un Çemberlitaş’taki tarihi bir binada bulunan bu müze çok önemli bir yere sahiptir. müze Türkiye Gazeteciler cemiyetine bağlı bir müzedir. Bu müze ülkemizde ilk dünyada ise 4. Basın müzesidir.

Enerji Müzesi : Santral İstanbul Enerji Müzesi İstanbul ilimizin Eyüp ilçesinde bulunur. Bu santral İstanbul eski güç istasyonu şimdi ise güç müzesi haline gelmiştir. Kesinlikle gezilip görülmesi gereken harika bir müzedir.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi : Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi İstanbul ilimizin Kağıthane ilçesine bağlı Çağlayan Mahallesinde bulunur. Bu müze ülkemizde ve dünyada bu alanda yapılan ilk müzedir. Bu müze bu nedenle çok önemlidir. Yeni olması ve pek çok kişinin burayı bilmemesi ziyaretçi sayısı az olsa da gün gittikçe artmaktadır. Bilenlerin hemen koştuğu bir yerdir. Umarım siz de bu yazımı okuduktan sonra gidip görürsünüz. Gerçekten sanat ve tarihe merakı olanların mutlaka uğraması gereken bir yerdir.

İstanbul Modern Sanat Müzesi : Ülkemizin ilk modern Sanat müzesi olan bu müze İstanbul-Karaköy’de bulunur. bu müze Eczacıbaşı ailesinin öncülüğünde, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından kurulmuştur. 17 yıllık proje ürünü olan bu müze 2004 yıllında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Tophane-i Amire arasında yer alan İstanbul Modern, T.C. Denizcilik İşletmeleri için kuru yük deposu olarak inşa edilen 4 no’lu antrepo binasında hizmete girmiştir.

İstanbul Oyuncak Müzesi : Oyuncak Müzesi İstanbul’un Kadıköy ilçesinin Göztepe semtinde bulunur. bu müze şair Sunay Akın tarafında 23 nisan 2005 yıllında hizmette açılmıştır.

Masumiyet Müzesi : Masumiyet Müzesi Nobel ödülü Türk yazar Orhan Pamuk tarafında yazılan bir aşk romanıdır. Aynı zamanda bu romanda esinlenip açtığı bir müzedir. Müze İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesine bağlı Çaycuma semtinde bulunur. Tam olarak İstiklal Caddesi ile tophane arasındadır.

Pera Müzesi : İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesine bağlı Tepebaşı semtinde bulunan özel bir müzedir. Sadece müze değil aynı zamanda bir kültür merkezidir. 2005 yıllında Sun ve İnan Kıraç Vakfı tarafında Kültür Sanat hizmeti vermek amacı ile açılmıştır.

Rahmi M. Koç Müzesi : İstanbul ilimizin Hasköy Semtinde bulunan harika bir müzedir. Bu müze Sanayi bir müzedir. Bu özeliği ile ülkemizin ilk ve tek sanayi müzesi özeliğini taşımaktadır. Müze bu özeliği dışında eğlendirici ve bilgilendirici özeliği ile de bilinmektedir.

Rezan Has Müzesi : Rezan Has Müzesi İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunur. Bu müze tarihle iç içe geçmiş tarihin üzerine inşa edilen bir müzedir. Müze Kadir Has Üniversitesi bünyesinde açılan harika tarihi yapıların sergilendiği bir müzedir.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi : Zengin bir hat ve resim koleksiyonu bünyesinde barındıran ve birçok ünlü yazar ve çizerin eserlerinin sergilendiği bir müzedir. Bu müze İstanbul ilimizin Emirgan’da bulunan Atlı köşk binasında hizmet vermektedir.

Sadberk Hanım Müzesi : Sadberk Hanım Müzesi Tarihin başkenti ve Medeniyet köprüsü İstanbul ilimizin Sarıyer İlçesinde bulunur. Bu müze Azeryan yalısında açılan ilk özel müzedir. Müze Vehbi Koç Vakfı tarafından, 1980 yılında Vakfın kurucusu Vehbi Koç’un eşi olan koleksiyoner Sadberk Koç’un adını taşır.

Türkiye İş Bankası Müzesi : Ülkemizde 83 yıllık hizmetiyle birçok başarıya imza atan İş Bankası girişimi ile açılan bu müze İstanbul ilimizde bulunur. İlimize gidilince gezilecek yerler listenize burayı da mutlaka eklemenizi öneriyorum.

Beşiktaş JK Müzesi :

Darüşşafaka Cemiyeti Müzesi :

İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Kültür Tarihi Müzesi :

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kulesi Anıt Müzesi :

Kazım Karabekir Paşa Müzesi :

MadameTussauds İstanbul :

Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi ve Sanat Galerisi :

II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi :

500.Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi :

Adalar Müzesi :

Orhan Kemal Müzesi :

Yahya Kemal Müzesi :

Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi :

Çatalca Teknoloji Müzesi :

Özdilek Vakfı Balmumu Heykel Müzesi :

Özel Florya Model Uçak Müzesi :

Şerefiye Sarnıcı :

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz