Sacramento Nerede, Hangi Ülkede
Sacramento Nerede, Hangi Ülkede

Sacramento, Kaliforniya eyaletinin başkentidir. Sacramento şehri, Sacramento County’nin ilçe merkezidir ve Kaliforniya’nın Sacramento Vadisi olarak bilinen geniş Merkez Vadisi’nin kuzey kesiminde yer almaktadır. Şehrin şu anki nüfusu, Kaliforniya’nın altıncı büyük şehri olan yaklaşık 493.025’tir. Sacramento, Büyük Sacramento metropol bölgesinin ekonomik ve kültürel merkezidir.

Sacramento Tarihi

Yerli Amerikalılar, muhtemelen binlerce yıldır yaşadıkları bölgede varlıklarına dair yeterli kanıt bırakmadılar. Sacramento Vadisi ve Sacramento Nehri, 1808’de bölgeye ulaşan İspanyol bir kaşif olan Gabriel Moraga tarafından seçildi. John Sutter, keşif ekibinin yardımıyla 1840’ta Sutter’s Fort’u kurdu ve New Helvetia adında bir Meksika kolonisi kurdu. Kale, Vadiden geçen göçmenler arasında popüler hale geldi ve 1847’de Sutter, James Marshall bir kereste fabrikası inşa etmek. 2.000 meyve ağacının kabulü, Sutter’ın bölgede bir tarım endüstrisi yetiştirmesine izin verdi. 1848’de altının keşfi yerleşimin nüfusunu güçlendirdi ve Sutter, 27 Şubat 1850’de kurulan Sacramento şehrinin gelişimini başlattı ve onu eyaletin en eski anonim şehri yaptı. Çinli göçmenler 1840’larda ve 1850’lerde toplu olarak şehre geldiler ve şehrin emek havuzuna katkıda bulundular. Sacramento, şehrin refahını getiren bir statü olan 1850’de Kaliforniya’nın başkenti oldu.

Sacramento Coğrafyası

Sacramento, 100,1 mil karelik bir alanda yer almaktadır. Bu toplam alanın %2,19’u su, kalan%97,81’i karadır. Sacramento’nun konumu stratejik olarak Sacramento ve Amerikan nehirlerinin birleştiği noktada ve Sacramento-San Joaquin Nehri Deltası üzerinden şehrin derin su limanını San Francisco Körfezi’ne bağlayan bir kanalda yer almaktadır. Sacramento’nun batısındaki arazinin çoğu, şehrin sele karşı tarihsel duyarlılığı nedeniyle kalıcı olarak geniş bir taşkın ovası için ayrılmıştır.

Sacramento Demografisi

Kaliforniya’nın başkenti genellikle ülkenin en çeşitli bölgelerinden biri olarak sıralanır ve yüksek ırksal ve etnik entegrasyonu ile tanınır. 2010 Nüfus sayımı 466.488 kişilik bir nüfus ve beyaz (% 45), Afrikalı Amerikalı (% 14,6), Asyalı (% 17,8), Pasifik Adalı (% 1,4), Kızılderili (% 1,1) ve diğer ırklardan (% 12,3) oluşan ırksal bir yapı bildirdi. Herhangi bir ırkın Latin veya İspanyol topluluğu nüfusun% 26,9’uydu,% 22,6’sı Meksika mirasına sahipti ve nüfusun% 0,7’si ve% 0,5’i sırasıyla Porto Rikolu ve Salvador kökenliydi. Yaklaşık% 10’luk bir LGBT nüfusu, Sacramento’yu kişi başına en yüksek LGBT nüfusuna sahip en iyi şehirlerden biri yapıyor.

Sacramento Ekonomisi

Kaliforniya eyaleti ve Sacramento County, Sacramento City’deki En İyi işverenlerdir. Şehirdeki sağlık sektörü bir diğer büyük işverendir ve UC Davis Sağlık Sistemi, Sutter Health, Catholic Healthcare West ve Kaiser Permanente gibi kurumları içerir. Sacramento’da Blue Diamond Growers, Intel, Teichert, Aerojet ve McClatchy Company dahil olmak üzere çok sayıda şirket faaliyet göstermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz