Kangal Sivas

Sivas iline bağlı bir ilçedir. Yüz ölçümü 3.792 kilometre kare olan Kangal ilçesinin doğusunda Divriği ilçesi, güneydoğusunda Malatya ili, güneyinde Gürün ilçesi, güneybatısında Kayseri ili, batısında Altınyayla ve Ulaş ilçeleri, kuzeyinde yine Ulaş ilçesi, Merkez ilçe, Hafik ve Zara ilçeleri bulunmaktadır.

Kangal İlçesi

Balıklı kaplıca ve daha çok Kangal çoban köpeğiyle adı anılan bu şehrin Sivas merkeze olan uzaklığı 89 kilometredir. Kangal ilçesinde başlıca gezilebilecek yerler şunlardır:

Balıklı Kaplıca

Sivas il merkezine 90 km, Kangal ilçe merkezine ise 13 km mesafede bulunmaktadır. Balıklı Kaplıcası; Hamam Deresi Vadisinde kırsal bir alan içindedir. Halk arasında Yılanlı Çermik olarak da bilinir. 5 ayrı yerden kaynak alan kaplıcanın rakımı 1425 metredir. Bu kaplıca içinde 2-10 cm büyüklüğünde Cyprinide (sazangiller) familyasından beni balığı ve yağlı balık türleri yaşamaktadır. Kaplıca suyunun önemi bu balıklardan gelmektedir. Bu balıklar kaplıcanın 37 derece sıcaklığına sahip suyu içinde yaşıyor. Bu balıklar egzama, sedef gibi cilt ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir. Bu balıkların dişleri yoktur.

Suya giren insanın etrafında toplanır ve sıcak suyun yumuşatmış olduğu yara ve kabuklarını acıtmadan, kanatmadan kopararak cildi pürüzsüz hale getirirler. Tedaviden tam olarak olumlu bir sonuç almak istiyorsanız 3 hafta boyunca günde 2 seans şeklinde 4 saat havuza girmeniz gerekiyor. Balıklı Kaplıcası bu şifa veren özelliğinden dolayı 2003 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından Sağlık Tesisi olarak tescillenmiştir. Balıklı Kaplıcası bu özelliği bakımından diğer kaplıcalardan farklıdır. Kaplıca çevresinde 4 otel, 16 özel banyo, 2 açık havuz, 2 kapalı havuz, lokanta, çay bahçesi ve market bulunmaktadır.

Kangal Sivas

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here