Karahallı

Karahallı ilçesi Uşak ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 65 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılır.

Karahallı Gezilecek Yerler

Uşak’ın İlçeleri

Karahallı ilçesinin ismi 700 yıl önce gelip buraya yerleşip kuran Kara Halil’de gelmektedir. Karahallı denince burada iki şey akla gelmektedir. Bir tarihi köprü Clandras Köprüsü bir diğeri dokuma sektörüdür. İlçemiz bu iki şeyle hayat bulmaktadır.

İlçemizde her yıl 2 Eylülde İlçenin düşmanlardan kurtuluş günü olarak Clandras festivali yapılmaktadır. Bu festivale Dokuma festivali de denilir. Bu festival çok renkli sahnelere vesile olmaktadır.  İlçemize bağlı 1 belde 14 köy bulunur. İlçemiz 2015 yıllı itibari ile toplam nüfusu 10.624’dır.

Göz at ;

  1. Karahallı Gezilecek Yerler
  2. Karahallı Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Karahallı Clandras Köprüsü
  4. Uşak Gezilecek Yerler
  5. Uşak Gece Hayatı
  6. Uşak’da Gezilecek 10 Yer
  7. Uşak’ın İlçeleri
  8. Uşak Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  9. Ege Bölgesi Şehir Otelleri ve Ege Bölgesi Şehir Otel Fiyatları
  10. Uşak Otelleri ve Uşak Otel Fiyatları
Karahallı

Karahallı Gezi Rehberi

1-Clandras Köprüsü

Clandras Köprüsü-Karahallı

İlçe merkezine 35 km uzaklıkta Banaz çayı üzerinde inşa edilmiştir. Frigyalılar zamanında inşa edilen bu köprü yaklaşık 2500 yıl öncesine aittir. Köprünün iki ucu, dağ kayalarının yarı beli üzerine oturmuştur. Uzunluğu 24 metre, derinliği 17 metre, eni 1,75 metredir. Kemer taşları kalemle işlenmiştir. Zıvanalı olarak birbirine kenetlenmiştir.

Köprünün bulunduğu yer yeşillik dolusu saklı bir cennettir adeta. Burada Elektrik santrali de bulunmaktadır. Elektrik santralinden akan fazla su 17 metreden aşağıya düşmektedir. Bu su şelale görünümünü vermektedir.

Köprü tarihi bir yapı olması yanında birde manzarası ile birlikte göz kamaştırmaktadır. burada aynı zamanda mesire yerleri de bulunmaktadır. sevdiklerinizle birlikte piknik yapıp güzel bir gün geçirebilirsiniz.  Yolunuz düşerse mutlaka bu köprüyü görmeye geliniz.

Clandras Köprüsü

2-Hacı Gedik Köprüsü

Uşak ile Karahallı ilçemizin arasında bulunan Karayolu üzerindedir. Köprünün kitabesi bulunmamaktadır. Fakat söylenenlere göre köprü 1880 yılında, Uşaklı Hacı Mustafa Efendi tarafından yaptırıldığı söylenilir.

Hatta bir rivayete göre Hacı Mustafa bir tüccardı Banaz çayı üzerinde geçmeye çalışırken Çaya düşer ve ondan sonra Allah’a bir söz verilir. Ben bir gün zengin olursam burada bir köprü yapacam. Günler gelip geçer Hacı Mustafa bir gün çok zengin olur.

Verdiği sözü hatırlar gelip burada bir köprü yapar. Köprü kesme taştan yapılmıştır. Uzunluğu: 26 metre, genişliği: 4.5 metredir. En son köprüyü 1955 yıllında Uşak Valiliği tarafında onarılmıştır. Yolunuz düşerse bu tarihi köprüyü ziyaret ediniz.

Hacı Gedik Köprüsü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz