Karakoçan

Karakoçan ilçesi Elazığ ilimize bağlı 10 ilçesinden biridir. Bu ilçe il merkezinden 102 km uzaklıktadır. İlçemiz daha çok Bingöl ilimize bağlıdır. Genelde Bingöl üzerinde ulaşım sağlanır. Bu ilçeye ulaşım sağlamak için birçok alternatif yol vardır.

Karakoçan Gezilecek Yerler

Elazığ-Karakoçan

Karakoçan ilçemizin merkezinde tarihi ile ilgili pek bilgi yoktur. Fakat köylerine baktığımızda farklı medeniyetlere ait birçok yapıya rastlanmak mümkündür.

Göz at ;

 1. Karakoçan Gezilecek Yerler
 2. Karakoçan Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Karakoçan Peri Vadisi Lunapark
 4. Elazığ Gezilecek Yerler
 5. Elazığ’da Gezilecek 10 Yer
 6. Elazığ Gece Hayatı
 7. Elazığ Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 8. Elazığ Otelleri ve Elazığ Otel Fiyatları
 9. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Güzelliğini Yaşatan, Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer
 10. Harput Kalesi
 11. Malatya Ekspresi (Malatya-Elazığ) Arası Tren Saat Kaçta Fiyatı Nedir

Buradan anlıyoruz ki bu ilçemizde birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. İlçemiz  Palu ilçesine bağlı ohi ve Başyurt mahalleleri ile ve Bingöl’ün Çan Nahiyesinin birleşiminde oluşmuştur.

İlçemiz 1936 yıllında ilçe olma statüsünü kazanmıştır. İlçemize bağlı 2 belde, 9 mahalle, 58 mezra  ve 88 köy bulunmaktadır. Bingöl ilimize 46 km uzaklıkta bulunur.

Karakoçan Hangi Şehirde

Karakoçan ilçemiz doğal ve tarihi olarak çok zengin bir ilçemizdir. İlçemizin her bir köşesinde küçük bir cennet yatmaktadır.

Karakoçan Gezi Rehberi

Golan Kaplıcaları

Bu kaplıca ilçe merkezine bağlı Yoğunağaç köyün sınırında bulunan Peri suyun yanı başında bulunur. İlçe merkezine 18 km uzaklıkta bulunur.

Her yıl binlerce ziyaretçi akınına uğrayan bu küçük cennet köşesi görülmeye değer bir yerdir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu kaplıcanın romatizma,nevrit, poli-nevrit, kırık-çıkık, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarının tedavisine iyi geldiği belirtilmektedir.

Buraya birçok kişi şifa bulmak için gelir. Bu kaplıca ve peri suyun oluşturduğu manzara bir harikadır. Burası kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir.

Golan Kaplıcası

Bağin Kaplıcası

Bu kaplıca Golan kaplıcası yakınında bulunup ilçe merkezine 12 km uzaklıkta bulunur. Bu kaplıcanın suyu da Golan kaplıcası gibi birçok hastalığa şifa bulmaktadır.

Buraya her sene birçok ziyaretçi gelmektedir. Bu kaplıca Tunceli ilimizin Mazgirt ilçesine bağlıdır. Fakat daha çok Karakoçan ilçesine bağlı olduğu için burada ele aldık.

Bağin Kaplıcası

Kalecik Baraj Gölü ve Mesire Alanı

Bu göl ilçe merkezine 3 km uzaklıkta bulanan küçük cennet adlandırdığımız bir yerdir. Bu küçük cennet yeri 1970 yıllında mesire alanı kurulmuştur.

Buraya her yıl binlerce insan akmaktadır. Özellikle yaz mevsiminde insan seline uğramaktadır. Fakat son yıllarda bakımsız kalan baraj gölü 2013 yıllında tekrar onarım ve temizlikten geçmiştir.

Kalecik Baraj Gölü ve Mesire Alanı

Hırsız Çeşmesi

İlçeye bağlı Hamurkesen köyün sınırlarında bulunur. Bu çeşme ormanlık alanda bulunur. Çeşmenin bulunduğu yerde bir çocuk parkı ve mesire yeri bulunmaktadır. biraz ileri gittiğinizde çok farklı yapıda tarihi kalıntıya şahit olabiliyorsunuz.

Burada yaşam süren mağaralarda görmeniz mümkündür. bu çeşmenin ismi halk arasında bu şekilde anılmasının sebebi eskiden birkaç hırsız köylerde çalınan hayvanları getirip bu çeşme başında kesip yiyorlardı bu yüzden ismi böyle anılmaya devam etti.

Hırsız Çeşmesi

Peri Vadisi Sosyal Tesisleri

Bu tesisler ilçe belediyesi ve kaymakamlığın çalışmasının ortak ürünüdür. Burada bir çocuk parkı bulunur. Buraya yöre halkının uğrak yeridir. Buraya gelip kafa dinleyip piknik yaparlar.

Peri Vadisi Sosyal Tesisleri

Bağin Kalesi

Bu kale de Bağin kaplıcası gibi Tunceli ilimizin Mazgirt ilçesine bağlıdır. Fakat ulaşım ve yakınlık olarak Karakoçan ilçemize daha yakındır.

Bu kalenin yapılış tarihi bilinmemektedir. şuan harabe durumunda bulunan bu kalenin Urartulara ait olunduğu söylenilir.

Bağin Kalesi
İlçemizde birçok Akarsu bulunmaktadır. Bizde sizin için bu akarsuları liste haline getirdik.
 1. Kalecik Deresi
 2. Kuşçu Çayı
 3. Ohi Çayı
 4. Peri Suyu
İlçemizin sınırında bulunan dağlar ise şöyledir.
 1. Kuruca Dağı 2372 m
 2. Kızıldağ: 1538 m
 3. Tor Dağı: 1615 m
 4. Celo Dağı: 1594 m
 5. Mezragazi Dağı 1650 m
Ayrıca ilçemizde her yıl düzenli olarak tekrarlanan festivaller bulunmaktadır. bunları da sizin için listeledik.
 1. Bal festivali
 2. Sarıcan kültür ve sanat festivali
 3. Peri suyu Festivali
 4. SahurCON festivali

Sonuç olarak bu tarihi ve doğal güzellikleri ile bilinen bu şirin ilçemize yolunuz düşerse mutlaka Golan Kaplıcasına uğramalısınız.

Karakoçan

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here