Karakoyunlu İlçesi

Karakoyunlu İlçesi Iğdır ilimizin 3 ilçesinden biridir. Şehir merkezine yaklaşık 15 km uzaklıktadır. Bu ilçemize ulaşmak için şehir merkezinde düzenli olarak kalkan dolmuşlarla gidilebilir.

Karakoyunlu Gezilecek Yerler

Iğdır'ın İlçeleri
Iğdır’ın İlçeleri

ilçemiz m.ö 900-600 yılları arasında Urartuların hakimiyeti altında yaşayan bir ilçedir. Bu ilçemiz tarih boyunca bir medeniyette ev sahipliği yapmıştır. Fakat ismini aldığı Karakoyunlu Devletinin hakimiyetinde tam 62 yıl kalmıştır.

Göz at ;

  1. Karakoyunlu Gezilecek Yerler
  2. Karakoyunlu Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Iğdır Gezilecek Yerler
  4. Iğdır’ın İlçeleri
  5. Iğdır Gece Hayatı
  6. Iğdır’da Gezilecek 10 Yer
  7. Iğdır Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  8. Iğdır Otelleri ve Iğdır Otel Fiyatları

Bu ilçemiz birçok Osmanlı padişahı fethedilmişse de yine Karakoyunlu devleti geri almıştır. Ta ki 1534 yıllında Kanuni sultan Süleyman zamanında tekrar Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1. Dünya savaşı yıllarında burayı Ermenistan işgal etmiştir.

Doğu cephesinde savaşan kazım Kara Bekir komutası burayı almıştır. 1920 de imzalanan Gümrü Anlaşması ile ilçe ülke sınırlarımızın içinde kalmıştır. 1972 yıllına kadar Iğdır merkezine bağlı bir köy iken 1992 yıllında ilçe olma özeliğini kazanıp Iğdır’a bağlanmıştır.

Karakoyunlu İlçesi Nerede
Karakoyunlu İlçesi Nerede

Karakoyunlu Gezi Rehberi

Koçbaşı Mezar Taşları: Bu mezar taşları Karakoyunlu devleti zamanında kalmıştır. tarihi aydınlatmak adına önemli bir yere sahiptir.

Koçbaşı Mezar Taşları
Koçbaşı Mezar Taşları

Karakoyunlu Koçbaşlı Açık Hava Müzesi: İlçemizde yapılan kazılar sonucunda bulunan tarihi eserleri burada sergilenmektedir.

Karakoyunlu Koçbaşlı Açık Hava Müzesi
Karakoyunlu Koçbaşlı Açık Hava Müzesi

 

Karakoyunlu Kalesi: Bu kale ile ilgili kesin bilgi bulunmamaktadır. 15. Yüzyılda Akkoyunlu devletinin kaleye yapılan eklerle kullanıldığı rivayet edilmektedir. günümüzde sadece kalıntıları bulunmaktadır.

Karakoyunlu Kalesi
Karakoyunlu Kalesi

Melekli Kültepe höyüğü: Bu tepe Osmanlı ve Selçuklular zamanında yapıldığı söylenilir. Kendi kaderine bırakılan höyük. Definecilerin mekanı olmuştur.

Melekli Kültepe höyüğü:
Melekli Kültepe höyüğü:

Yaycı Köyü mezarlığı: Bu mezarlık yaycı köyünde bulunur. Yaklaşık 9 km uzaklıktadır. Koç ve koyunlar tarzında yapılan mezarlık tarihi açısında önemli bir yere sahiptir.

Yaycı Köyü mezarlığı:
Yaycı Köyü mezarlığı:

Sonuç olarak bu tarihi ve doğal güzellikleri ile bilinen bu ilçemize yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp bu tarihi yerleri ziyaret etmenizi öneririz.

Karakoyunlu İlçesi
Karakoyunlu Nerede, Nasıl Gidilir?

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here