Karatay Konya

Karatay Konya ilinin üç merkez ilçesinden biridir. Karatay ilçesine ulaşım karayolu ve demir yolu ile sağlanmaktadır. Merkez ilçe olmasından dolayı ulaşımı gayet gelişmiştir.

Karatay Gezilecek Yerler

İlçede Mevlana Müzesi bulunmasından dolayı ilçe sürekli yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Gelişmiş bir ilçe olan Karatay da çok sayıda tarihi ve turistik yer bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Mevlana Müzesi ve Türbesi

Karatay ilçe merkezde Aziziye Mahallesinde yer almaktadır. Sözleri ve yaşamı ile tarihimizin önemli şahsiyetlerinden olan Mevlana Celaleddin Rumi hoşgörü ile tüm dünyanın gönlünü fethetmiş bir kişidir.

Gel ne olursan ol yine gel diyen Mevlana tüm dünya tarafından saygı ile anılmaktadır. Bundan dolayı Mevlana türbesi her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmektedir. Kente farkı bir hava veren Mevlana Türbesi büyük bir bahçe içinde yer almaktadır. 1274 yılında Mevlana’nın vefatı üzerine yapılan türbe zamanla eklemeler yapılar bugünkü halini almıştır.

Türbe içinde Mevlana ve ailesine ait mezarlar bulunmaktadır. Mevlana müzesi ise türbenin hemen yanında yer almaktadır. Bu müze içinde Selçuklu döneminden eserler el yazması Kuran Kerimler ve dervişlerin hayatını anlatan heykeller ve objeler bulunmaktadır. Büyük bir alanda huzur veren bir yapıya sahip olan Mevlana Türbesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Göz at ;

 1. Karatay Gezilecek Yerler
 2. Karatay Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Karaaslan Piknik Bahçesi Nerede, Nasıl Gidilir ve Giriş Ücreti
 4. Karatay Medresesi
 5. Konya Gezilecek Yerler
 6. Konya’da Gezilecek 10 Yer
 7. Konya Gece Hayatı
 8. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 9. Konya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 10. Meram Bağları Nerede, Nasıl Gidilir
 11. Nasrettin Hoca Türbesi
 12. Konya Otelleri ve Konya Otel Fiyatları
 13. Konya Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Selimiye Camii

İlçe merkezinde Aziziye Mahallesinde yer almaktadır. Mevlana Türbesi yakınında bulunmaktadır.

Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşaatı başlatılan cami II. Selim zamanında tamamlanıyor. Selimiye Camii’nin Mimar Sinan tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir.

Cami tek şerefli iki minareye sahiptir. Görkemli bir mimariye sahip Selimiye Camii günümüzde ziyarete ve ibadete açık bulunmaktadır.

Aziziye Camii

İlçe merkezinde Aziziye Mahallesinde yer almaktadır. Aziziye Camii ilk olarak 1671 yılında Şeyh Ahmet tarafından yapılmıştır. Bir yangın sonucu caminin tamamen yanması üzerine 1867 yılında Sultan Abdülaziz’in annesi Pertev Nihal tarafından yeniden inşa ettirilmiştir.

Osmanlı mimarisinin en güzel eserlerinden bir olan Aziziye Camii muntazam kesme taş ile yapılmıştır. Aziziye Camii görkemli iç ve dış mimarisi ile dikkat çekmektedir. Tüm ihtişamını koruyan Aziziye Camii günümüzde ibadete ve ziyarete açıktır.

Şemsi Tebrizli Camii ve Türbesi

İlçe merkezinde Şemsi Tebrizli Mahallesinde yer almaktadır. Mevlana’nın gönül dünyasına etki etmiş ve onun en yakın dostudur. Şemsi Tebrizli diyar diyar gezmiş büyük bir âlimdir.

Cami ve türbenin kim tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Fakat 13.yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Cami ve türbe günümüzdeki şeklini 1510 yılında geçirdiği onarımdan almıştır. Cami ve türbe bitişiktir. Şemsi Tebrizli cami tavanında bulunan çini işlemleri ile hayran bırakmaktadır.

Şerafettin Camii

İlçe merkezinde Şemsi Tebrizi Mahallesinde yer almaktadır. Şerafettin Camii ilk olarak 12. Yüzyılda Şeyh Şerafettin tarafından inşa ettirilmiştir. Caminin yıkılması üzerine 1336 yılında Mehmet Bey tarafından yeniden inşa edilmiştir.

Kesme taştan yapılan caminin gövdesi 10 fil ayağına sahip büyük bir kubbe ile örtülmüştür. Güneyinde yarım kubbe bulunmaktadır. Caminin iç duvarları yazı ve nakışlar ile bezenmiştir. Caminin en dikkat çekeni mermer işlemeli minber ve mihrabıdır. Şerafettin camii günümüzde ibadete ve ziyarete açıktır.

Hayvanat Bahçesi

Karatay ilçe merkezinde yer almaktadır. 2005 yılında hizmete açılmıştır. Konya ilinin ilk ve tek hayvanat bahçesidir. Büyük bir alan içinde yer almaktadır.

Hayvanat Bahçesi çeşitli bölümlerden oluşmaktadır. Çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Çocuklara hayvan sevgisini aşılayan ve hayvanları yakından tanıma olanağı veren ve oldukça güzel olan Hayvanat Bahçesinde aileniz ile keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz