Akyaka Kars
Akyaka Kars

Akyaka, Kars ilimizin 8 ilçesinden biridir. Akyaka ilçemiz Kars iline yaklaşık 59 km uzaklıkta bulunur. İlçemize ulaşmak için il merkezinden giden dolmuşlar bulunur. Yada çevre il ve ilçelerden buraya direk ulaşan arabalar da bulunur. Bunlarla çok rahat bir şekilde ulaşım yapılabilir. Ayrıca Kars il merkezinden İlçemize günde sabah (Kars-Akyaka 06:00 Akyaka-Kars 07:30) ve akşam (Akyaka-Kars 17:30 )olmak üzere iki defa tren seferi yapılmaktadır.

Kars İlçeleri
Kars İlçeleri

Akyaka ilçesi tarihi çok eski zamana dayanmaktadır.  ilçenin bilinen ilk ismi Şöregel daha sonra değiştirilip Kızılçakçak yaptırılmıştır. ilçemiz 1534 yıllında Osmanlı topraklarına katıldı. Daha sonra 93 harbinde Rusların eline geçti. 1 . dünya savaşı sırasında Gürcü ve Ermeniler’e geçti. Daha sonra kurtuluş savaşı yıllarında ülkemizin sınırlarına katıldı. 1922-26 yıllarında bucak haline dönüştürülüp Arpaçay ilçesine bağlanmıştır. 1961 yıllında yapılan isim değişikliği ile Kızılçakçak ismi Akyaka ismini almıştır. 1987 yıllında ilçe olma özeliğini kazanıp Kars ilimize bağlanmıştır. İlçemize bağlı 27 köy bulunmaktadır.

Akyaka Gezi Rehberi

Esenyayla Tarih kalıntıları: Bu tarihi kalıntılar ilçemize bağlı Esenyayla köyünde bulunur. bu tarihi kalıntı günümüzde harabe şeklindedir. hangi dönemde kalındığı ile bilgi yoktur.

Esenyayla Tarihi Kalıntılar
Esenyayla Tarihi Kalıntılar

İlçemiz tarihi ve doğal yapıları bakımında zengin bir ilçemizdir. Bu ilçemizde gezilip görülecek çok yer vardır. Özellikle her köyünde yaylar bulunmaktadır. merkezde bulunan tarihi cami, kale, kilise bulunmaktadır. yolunuz düşerse mutlaka gelip görmelisiniz.

Göz At

4 YORUMLAR

  1. Resimde görülen yer Esenyayla deyil Kayaköprü köyünde olan bir yapıdır. Ayrıca diyer sayfalarıda okudum ilçemiz hakkında eksik bilgiler var bazende yanlış bilgiler verilmiş. Yinede emeyi geçenlere teşekkür ederim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here